Autor Zpráva
Lukáš Kadlec
Profil
Zdravim, řeším problém zda dělat menu jako seznam (<ul>) nebo ne? Setkal jsem se s názory, že menu je vlastně seznam odkazů, takže ano. Na druhou stranu se to moc nevidí, ani jsem o tom nikde nečet. Takže jaký je zdejší názor?
habendorf
Profil
Já to jako ul dělám, IMHO je to nejlepší a nejjednodušší.
Marty
Profil
Určitě bych řešil menu přes seznam, jednak se to všeobecně doporučuje, je to sémanticky správné a taky je menu dobře čitelné i s vypnutými styly.
Lukáš Kadlec
Profil
Mě šlo hlavně o jednu věc, když přijdu na interval.cz na kritiku stránek, tak vždycky dojde na připomínku "menu do seznamu", ale zde jsem se ještou s podobnou vítkou nesetkal, tak mě zajmalo jak na to zdejší osazenstvo pohlíží... :o)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lukáše Kadlece:
Menu je vlastně menu. To jest <menu>. Vše ostatní je sémanticky slabší.
Zdá se mi i jeho použití jednodušší než <ul>. Mají-li všechna menu na stránce tentýž styl, nemusíš dotyčným elementům ani přiřazovat třídu, abys je odlišil od běžných seznamů v hlavním sdělení dokumentu.
habendorf
Profil
Lukáš Kadlec: Pokud bys použil xhtml 1.1, tak tam <menu> není.

Chamurappi: ber to čistě jako upozornění pro Lukáše, ne jako výzvu pro žabomyší válčení, tebou tak oblíbené. Jinými (tvými) slovy, budu tě citovat z jiných příspěvků - "na toto prosím nereaguj".
Timy
Profil
Chamurappi
nebyl tag <menu> w3céčkem zrušen? Je to sice škoda, leč se tak stalo. A vzhledem k tomu, že jsme zrovna v sekci "validita", není od věci už psát rovnou validní výsledky.

Lukáš Kadlec
menu bych dal do <ul>, když už nic, tak bez stylů bude menu lépe strukturované než "jen tak"
Chamurappi
Profil
Reaguji na habendorfa:
Ale je.
Fred
Profil
Menu bych nepoužíval http://www.w3.org/TR/REC-html40/struct/lists.html#h-10.4
Používán seznamy, ať už ol,ul nebo dl.
Existuje tag <map> alespoň validátoru nevadí, při jakémkoliv doctypu a je podporován čtečkami, ale nějak ho na w3c nemůžu najít :-(
Tady bramberk.unas.cz ho používám u záložního menu dole na stránce a normálně to validuje.
Fred
Profil
BTW doporučil mi ho kdysi Cynthia validátor http://www.contentquality.com/
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
Nebyl zrušen. Byl zavržen (úplně zbytečně). Ale to je úplně jedno, protože i některé věci v HTML 4 zavržené se objevují v návrzích XHTML 2 a naopak věci nikdy nezavržené se ruší (více zde). Podpora <menu> je dle mých testů vynikající, není žádný rozumný důvod ten element nepoužívat. Kdo touží po validitě, nechť použije Transitional DTD, tam <menu> je.
habendorf
Profil
Chamurappi: Tady není http://www.w3.org/TR/xhtml11/doctype.html#s_doctype
A tam, co uvádíš ty, vidím tento text:
The Legacy Module defines elements and attributes that were already deprecated in previous versions of HTML and XHTML, and remain deprecated in XHTML Modularization. Markup language authors should no longer use these elements and attributes.

A to je můj poslední příspěvek k tomuto, chtěl jsem jen upozornit Lukáše. Vím kam vedou debaty s tebou a nemám na to náladu.
Timy
Profil
Chamurappi
ok, upravuji svůj výrok - tag <menu> není ve strictní verzi validní. Teď jsem to zkoušel, protože při debatě s tebou přestávám věřit všemu:-)
Chamurappi
Profil
Element <menu> nemá prezentační charakter, není proprietálním výmyslem kohosi, není nezdokumentovaný, není nepřístupný, není nepoužitelný, není nefunkční. Který ideál „webových standardů“ tedy porušuje? Proč se ocitl na černé listině? Je tak důležité, co W3C říká? Je tak důležité držet se Strict DTD?

Reaguji na habendorfa:
Vím, co se tam píše. Rozhodl jsem se to nerespektovat, jelikož je to v rozporu se sémantikou a W3C samotný koncept zavrhování zhusta voře. Ostatním doporučuji stejný postoj.

Reaguji na Timyho:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"

"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"
[
<!ENTITY % lists "ul | ol | dl | menu">
<!ELEMENT menu (li)+>
<!ATTLIST menu
id ID #IMPLIED
class CDATA #IMPLIED
style CDATA #IMPLIED
title CDATA #IMPLIED
lang CDATA #IMPLIED
xml:lang CDATA #IMPLIED
dir (ltr|rtl) #IMPLIED
onclick CDATA #IMPLIED
ondblclick CDATA #IMPLIED
onmousedown CDATA #IMPLIED
onmouseup CDATA #IMPLIED
onmouseover CDATA #IMPLIED
onmousemove CDATA #IMPLIED
onmouseout CDATA #IMPLIED
onkeypress CDATA #IMPLIED
onkeydown CDATA #IMPLIED
onkeyup CDATA #IMPLIED
compact (compact) #IMPLIED
>
]>
Tak. A už tam je. V celé jeho kráse. Ta „svatá validita“ je snadno zkorumpovatelnou modlou :-)
peta
Profil *
Lukáš Kadlec
menu delej, jak ti to vyhovuje. Rozhodne nevidim prilis nadseni v tom predelavat pres css UL LI seznam na vodorovne menu.
validita je krasna vec, ale nejsou prohlizece, ktere by se ji nejak drzeli. treba takove -moz-border-radius IE nezna, ani to neni v doctype a pritom je to docela uzitecna vecicka. Totez opacita. FF treba zas nezna bgsound a to je tez docela dobra vecicka, kdyz vis, jak ji pouzit s vkusem.
Leo
Profil
Opacita, kulate rohy a zvuky na pozadi jsou na dve veci, Leo
Dero
Profil
Leo: Na které? Vy neznáte ten krásný pocit, kdy Vám zakulacený, poloprůhledný box hraje nějakou pěknou písničku?
Timy
Profil
Chamurappi
Tak. A už tam je. V celé jeho kráse. Ta „svatá validita“ je snadno zkorumpovatelnou modlou :-) -- no, už vidím, jak to každý začne používat... Ale jinak pěkný. Jestli jsem to teda dobře pochopil, tak si můžu vlastně vytvořit jakýkoliv element? Třeba <timy>?
Timy
Profil
Leo
Opacita, kulate rohy a zvuky na pozadi jsou na dve veci, Leo -- co máte proti kulatým rohům? Je snad lepší, když se to řeší obrázkem? Kdyby vlastnost border-radius podporovaly všechny prohlížeče, nebylo by to IMHO vůbec špatné. Jinak s tou opacitou a zvukem na pozadí souhlasím
Acci
Profil
treba takove -moz-border-radius IE nezna, ani to neni v doctype
CSS IMHO nemá doctype
Leo
Profil
Kulaty rohy podle me uz vysly z mody, ale proti gustu :-) Leo
habendorf
Profil
peta: Rozhodne nevidim prilis nadseni v tom predelavat pres css UL LI seznam na vodorovne menu.
Chápu, na to je potřeba přímo obrovské nadšení, aby člověk zvládl napsat ul li {display: inline;}

Dero: Vy neznáte ten krásný pocit, kdy Vám zakulacený, poloprůhledný box hraje nějakou pěknou písničku?
Ano, a nejlépe tu "Táhněte do háje, všichni pryč!" :o)
Leo
Profil
"Rozhodne nevidim prilis nadseni v tom predelavat pres css UL LI seznam na vodorovne menu."

To me se to naopak libi, hrat si s mnohymi podobami ul, ol, li,... kdyby nebyl webdesign tvurci, tak me nebavi a davno delam neco jinyho. Leo
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
už vidím, jak to každý začne používat
Samozřejmě, že jednodušší je přihodit ten kus DTD k té existující od W3C, uložit si ji k sobě a odkazovat se na ni. I v takovém případě bude hláška validátoru stejná.

Jestli jsem to teda dobře pochopil, tak si můžu vlastně vytvořit jakýkoliv element
Ano. Každý značkovací metajazyk nabízí prostředky k tvorbě značkovacího jazyka. Je víceméně jedno, zda bys použil SGML nebo XML. V SGML můžeš nadefinovat efektivnější sémantická pravidla než v XML.

Reaguji na Lea:
To me se to naopak libi, hrat si s mnohymi podobami ul, ol, li,... kdyby nebyl webdesign tvurci, tak me nebavi
Je hezké pozorovat, jak se z obyčejného seznamu stane něco úplně jiného. Ale spíše je to projev hravosti než tvůrčího přístupu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0