Autor Zpráva
juricaj
Profil *
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli používat běžnou .html příponu, nebo .xhtml. Kvůli českému validátoru jsem začal používat příponu .xhtml, protože pokud pro xhtml kód použiji .html příponu, validátor křičí, že je špatně zapsaný doctype a začne opravovat dle html, ale teď jsem přišel na to, že když chci v souboru s příponou .xhtml napsat javascript, tak ho prohlížeče nezobrazí (nebo je chyba někde u mě?).
panther
juricaj:
chceš XHTML, nebo HTML? Osobně si myslím, že HTML (content-type text/html), tak zvol příponu .html a třeba <!doctype html>.
juricaj
Profil *
panther:
Jedná se mi o XHTML, jen nevím jakou příponu použít, doctype a všechno ostatní sedí. V případě že xhtml kód mám v souboru s příponou .xhtml, tak validátor je spokojený, ale v prohlížečích se nezobrazuje javascript. Když ten kód mám v souboru s příponou .html tak se javascript vypisuje, ale validátor křičí chyby a validuje ho jako html soubor, přesto že je tam xhtml doctype.

juricaj:
...a samozřejmě i celý zbytek kódu splňuje standarty xhtml
Bubák
juricaj:
když chci v souboru s příponou .xhtml napsat javascript, tak ho prohlížeče nezobrazí
JavaScript v opravdovém XHTML funguje, až na výjimku, ale musíš dodržet pár pravidel, přečti si o tom třebas na http://atd.havrlant.net/jak-na-dokonale-xhtml.

nevím jakou příponu použít, doctype a všechno ostatní sedí“ ... „validátor křičí chyby a validuje ho jako html soubor, přesto že je tam xhtml doctype
Doctype ani přípona nerozhoduje. Pokud nastavím server, můžu používat třebas i příponu .bflmpsvz, důležitý je mime typ. Server, který používáš, je zřejmě nastavený tak, že při příponě .xhtml odesílá stránku s hlavičkou Content-Type: application/xhtml+xml

Jedná se mi o XHTML
Proč? Přináší to více problémů, než užitku, třebas IE8 a starší XHTML neumí.

...a samozřejmě i celý zbytek kódu splňuje standarty xhtml
Počkej, až Chamurappi vytáhle bojové standarty Webylonu.
juricaj
Profil *
Děkuji za komentář, ale o moc dál mě to neposunulo. K xhtml jsem se dostal díky knize od Den Odella Průvodce programováním ajaxových aplikací a tam autor vychvaloval xhtml, navíc v celé knize (i když je to jen nepatrná úprava od html) používá xhtml. A protože věnoval dlouhý úvod i tomu jak být co nejvšestrannější pro různé druhy prohlížečů, nenapadalo mě, že by ie xhtml vůbec nepodporovalo. A dnes jsem se potkal s problémem, že mi nejde z nějakého důvodu javascript v souboru s .xhtml příponou (přitom zápis pomocí CDATA jsem použil). Stránku jsem testoval normálně z pc a pak ještě z webzdarma, obojí bylo stejné. Z tvého komentáře jsem pochopil, že důležitou roli hraje mime typ což chápu, aby se xhtml zobrazovalo v prohlížeči jako xhtml musí mít hlavičku ontent-Type: application/xhtml+xml, ale co s tím javascriptem? :D

...jak to tak vidím, asi se vrátím k html
panther
juricaj:
jak to tak vidím, asi se vrátím k html
ve skutečnosti ses od něj (dle toho, co čtu) ani nehnul. Na doctypu nezáleží, vlastně v HTML pořád píšeš, prohlížeč koncová lomítka atp. zahodí.

Ulož stránku jako .html, doctype a koncová lomítka změň a vyházej (nebo klidně nech, je to jedno). Podstatný je mime-typ, tedy text/html.
juricaj
Profil *
Tak já měl za to, že mime typ udává přípona, záleží mi na validitě, čili na doctype taky, no a tak koncová lomítka se samozřejmě dát pryč dají, ale spíš jsem doufal, že mi nějak pomůžete se zorientovat. Zatím jsem se dozvěděl jen že to dělám špatně. Takže ještě bych se chtěl zeptat jak a kde nastavit mime typ? Předtím jsem ho zkoušel měnit v meta značce s kódováním, ale validátor mi oznámil že je to zbytečné, protože to udává přípona.
Keeehi
.htaccess
juricaj
Profil *
Děkujů
Bubák
panther:
ve skutečnosti ses od něj (dle toho, co čtu) ani nehnul.
Předpokládám, že juricaj na opravdové XHTML narazil, přestal mu fungovat skript, kde pravděpodobně použil document.write, což v XHTML nefunguje.
juricaj
Profil *
AJ :D a je to, já jsem nic jiného než document.write nepoužil, to je ta chyba. Děkuji moc všem a hlavně Bubákovi :).

Vaše odpověď

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: