Autor Zpráva
Railbot
Profil
Caues, mam mensi rozepri s validatorem. Na techto strankach mi hazi ohledne kodu 5 chyb. Napriklad
Error Line 45 column 29: element "font" undefined.
<font class="text2">


Vubec netusim se mu na tech tridach nezda. Dela mi to u vsech pouzitych trid, jinak vse ostatni je v poho.
UPOZORNENI: stranky se zatim zobrazuji korektne jen v IE, za to se velice omlouvam. To jen aby nekdo neremcal...tak upozornuji dopredu ;)

Poradite nekdo?

btw: jinak doplnim ze doctype pouzivam XHTML 1.0 Strict a CSS je plne validni
Fred
Profil
<font>
fimmos
Profil
Když používáš CSS a XHTML, tak co tam dělá tag <font>?
Timy
Profil
použij jiný doctype (transitional) nebo <font> vyhoď (to bude lepší)
Timy
Profil
fimmos
Když používáš CSS a XHTML, tak co tam dělá tag <font>? -- i v xhtml můžeš používat <font>, jakkoliv to může být neobvyklé.
Chamurappi
Profil
Co je špatného na <font>u, nemá-li žádné prezentační atributy?
Leo
Profil
"Co je špatného na <font>u, nemá-li žádné prezentační atributy?"

To, ze je pak zbytecny? Leo
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lea:
V Railbotově případě není. Má ho nastylovaný.
Radek Hrabůvka
Profil
Ale používat tag font namísto divu je velmi neobvyklé.
Leo
Profil
"V Railbotově případě není. Má ho nastylovaný."

Tak jsem to nemyslel, to jsem si vsiml, ze ma styl. Ale na takove ucely pouziju span nebo div. Leo
Dero
Profil
Z hlediska sémantického je font bez prezentačních atributů de facto stejně tak neutrální tag jako třeba span či div. Ale musím souhlasit s Radkem Hrabůvkou, že jeho použití je velice neobvyklé. Opravdu bych doporučil použití spanu.
Chamurappi
Profil
Jistě, je to neobvyklé. Nicméně ten <span> žádné výhody nepřináší.

Když nad tím tak přemýšlím, element <font> by mohl mít sémantický význam i s atributem face -- jako ukázka konkrétního písma. V takové ukázce má totiž jméno písma informační hodnotu, a tudíž si zaslouží své místo spíše v HTML než v CSS. Uznávám, že takovéto jeho sémanticky vhodné využití by bylo velmi vzácné, ale takových úzkoprofilových elementů je v HTML více.
Radek Hrabůvka
Profil
Do spanu nemůžu dát h1 a několik odstavců, do nemůžu cpát odstavce divy. Takže když všichni víme, co kam patří, nevidím problém v záměně tagu font za divy a spany "podle příslušnosti" a ponechání strictního doctype.
Leo
Profil
"Nicméně ten <span> žádné výhody nepřináší."

Nicmene ten <font> zadne vyhody neprinasi. Leo
Chamurappi
Profil
Nicméně ten <font> žádné nevýhody nepřináší :-)
Leo
Profil
Nicméně ten <span> žádné nevýhody nepřináší...

Znate tu pisnicku o psovi, co jitrnicku sezral? Leo
Railbot
Profil
Takze vymenit font za span / div. Diky vsem zucastnenym, v tomhle jsem nejak zaspal :) A uz se tu nehadejte ;D
fimmos
Profil
Timy
jj, omlouvám se...
error414
Profil
Radek Hrabůvka
Ono se nemuze dat do radkoveho elementu blokovy. Myslim ze je to i logicke.
Chamurappi
Profil
Reaguji na error414:
Ale to rozdělení na řádkové a blokové není moc logické. Především není kompatibilní s již dávno existujícími implementacemi. Existuje i třetí skupina elementů, které se třeba chovají jako řádkové, ale to, že obsahují element blokový, není ze sémantického hlediska problém. Např. <div> uvnitř <span>u. Nebo nadpis uvnitř <a>.

W3C také jeden takový příklad má: elementy <ins> a <del> jsou co se týče zobrazení řádkové a smí obsahovat blokové elementy.

Ale jsme již mimo téma. Railbotův problém s blokovými/řádkovými elementy nesouvisel.
error414-
Profil *
Chamurappi
Me se naopak zda ze s logickeho hlediska je nelogicke davat do radkoveho elementu blogovy, ale to je spis vec nazoru.
Chamurappi
Profil
Reaguji na error414-:
To, zda je řádkový či blokový, je záležitost kaskádových stylů. Element <div style="display: inline"> uvnitř <span style="display: block"> je v pořádku. Zrovna tak prakticky cokoliv smí být uvnitř odkazu, třebaže to konsorcium zakazuje.
Bubák
Profil *
Reaguji na Radeka Hrabůvka
používat tag font namísto divu je velmi neobvyklé
nechci se mýlit, ale pokud si dobře vzpomínám DIV je blokový element a tedy vkládá (neméně na jeden z konců konec řádku, zatímco tag FONT nikoliv)
Anonymní
Profil *
Nicméně ten <font> žádné nevýhody nepřináší Jednu malou výhodu přináší, můžu "ušetřit" třídy. Neříkám, že je to něco užitečného na každodenní použití, ale *občas* se to může hodit.
<style>
span {color: #f00}
font {color: #00f}
span font {color: #0c0}
font span {color: fc0}
</style>

<span>text 1</span>
<font>text 2</font>
blabla <span><font>text 3</font></span>
blabla <font><span>text 4</span></font>
syky01
Profil *
Anonymní:
nějak nevydím duvod. Navíc toto použití je nevhodné, pokud kod má někdo upravovat, protože je pro něj těžké se v něm orientovat. Když už tak daleko použitelnější vydím

<style>
.cerna{ color:black;}
.bila{ color:white;}
.modra{ color:blue;}
.cervena{ color:red;}
<span style="cerna">text</span><span style="cervena"> dalsi text</span>....

protože takto je alespon trochu vydět co se s textem děje. A nechápu co znamená "ušetřit třídy" protože CSS mě nijak nelimituje co do počtu použitých prvků....
loyza
Profil *
Tag <font> má svůj sémantický význam, takže je v některých případech mnohem vhodnější než tag <span>. Viz například www.semantika.name
koudi
Profil
Tag <font> má svůj sémantický význam
Opravdu?
Timy
Profil
"Značka <font> je v tomto případě pouze sémantičtějším synonymem pro značku <span>, protože bez atributů taktéž nic nedělá a tudíž nic nezkazí"
To je asi trochu blbost, co? Slovo "sémantičtější" by tam být nemělo, protože <font> je stejně sémanticky neutrální jako <span>. Přepíšu to a omlouvám se :-).
Radek Hrabůvka
Profil
syky01 Anonymní jsem byl já. "Úsporou tříd" mám na mysli, že nemusím vypisovat "class=blabla". Neříkám, že je to něco na každodenní použití, zpravidla je vhodnější "normální" zápis, vyjímečně se to může hodit. Zrovna mou ukázku je lepší běžný zápis, ale šlo mi o to ukázat, jak to funguje. Já jsem to, krom této ukázky, použil 2× nebo 3×, když jsem uprostřed spanu (co měl třídu) potřeboval udělat změnu fontu, přišlo mi to i trošku sémantické.
loyza
Profil *
Pokud chci napsat část textu nějakým jiným fontem, tak to můžu udělat buď nastylovaným spanem, nebo fontem, a v tuto chvíli prostě sémanticky říkám tady je jiný font, co říká span??
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0