Autor Zpráva
robbie
Profil *
Zdravím,
asi hloupý dotaz, při tvorbě xml souboru musím nutně zasahovat nebo tvořit dtd soubor. Chápu , že se zde tvoří jakási šablona xml souboru, ale musím nutně do tohoto souboru zasahovat?

A další věc, pořáde nechápu zasadní rozdíl mezi XML a XHTML souborem. Jestli by mohl nekdo laikovi vysvětlit. Děkuji
Chamurappi
Profil
Reaguji na robbieho:
asi hloupý dotaz, při tvorbě xml souboru musím nutně zasahovat nebo tvořit dtd soubor.
Hloupé na tom dotazu je, že je zakončený jako oznamovací věta :-)
Tvořit DTD nikdy nemusíš. Jen, kdybys chtěl mít XML validní, což chtít nemusíš, validita podle DTD je celkem zbytečná. Už i v době vzniku XML bylo DTD vnímané jako přežitý formát, proto vznikly alternativní popisné formáty, jako jsou XML Schémata a RELAX NG. Jediná trochu užitečná věc v DTD jsou pojmenované entity.

pořád nechápu zasadní rozdíl mezi XML a XHTML souborem
Základní značkovací jazyk, který určuje syntaxi, je XML.
XHTML jsou jen elementy spadající do jmenného prostoru http://www.w3.org/1999/xhtml a atributy na nich. Z HTML víš, jak důležitou roli hraje název elementu, v XML tutéž roli hraje název elementu + jmenný prostor (deklarovaný skrz atributy xmlns).

Jen upozorňuji, že pokud na webu používáš Content-Type: text/html, tak používáš HTML, nehledě na to, jaké opičky v kódu vyvádíš.
A pokud použiješ některý z XML MIME typů, tak připomínám, že Explorer 8 a starší je buď nezná (v případě application/xhtml+xml), nebo nezná jmenný prostor XHTML (takže zobrazí XML jako stromovou strukturu, podobně jako jiné prohlížeče při vynechání xmlns).
Joker
Profil
robbie:
Já osobně teda nejen nikdy DTD pro XML nevytvářel, ale ani jsem neviděl, že by to dělal někdo jiný.
Pokud bylo potřeba validovat XML, ve 100 % případů co jsem viděl se validovalo přes XSD.

Jinak ten popis struktury nezbytný není, ale hodí se v případě, že někdo to XML má někam posílat a potřebuje vědět, jestli to sestavil správně.

A taky by se dalo říci, že to autora XML chrání před částí problémů s tím XML spojených :-)
Protože když dvě aplikace komunikují přes XML, nastane chyba a není žádné XSD, obvykle tu chybu hledá ručně ten, kdo to XML vymyslel.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0