Autor Zpráva
SuE
Profil
Zaujal mě tento rozbor - i s ukázkami, jak minimalistický může být html dokument, (co všechno je možno vypustit) a přesto je validní.
required-elements-required-tags
peta
Profil *
SuE Co nam chtelo rici?
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
Tohle je zaklad, pouzita sablona. Osobne mam radeji xhtml 1.1 tam mam kontrolu nad tim, aby to bylo vsechno oki. u 4.0 bych musel spolehat na prohlizec a spatne se hleda chyba.
4.0 je jinak popsane, ze nemusi ukoncovat tagy FONT TR TD a jeste neco dalsiho, ze se to samo ukonci pri dalsim takovem tagu.
Je fakt, ze v demicku na te webce neni zahne HTML HEAD BODY, coz je na jednu stranu zajimave, ale uz na druhe strane muzes mit konfliktni SCRIPT, kde nektere veci je nutne psat do head, protoze v body nefunguji. Otazka je, jak to vyresene, treba tesne pred H1 vlozi /HEAD a BODY
peta
Profil *
osobne si myslim, ze toto tema patri spise do fora Validita a doctype
Timy
Profil
peta
4.0
Předpokládám, že spíš myslíš 4.01

je jinak popsane, ze nemusi ukoncovat tagy FONT
<font> se ukončovat musí, je to snad logické, ne?
Chamurappi
Profil
Reaguji na petu:
Osobne mam radeji xhtml 1.1 tam mam kontrolu nad tim, aby to bylo vsechno oki.
Ale jen v hrstce prohlížečů, zbytek světa XHTML nepodporuje.

4.0 je jinak popsane, ze nemusi ukoncovat tagy FONT TR TD a jeste neco dalsiho
Půlku věcí zopakuješ, půlku věcí si sám dovymyslíš. Bravo.

muzes mit konfliktni SCRIPT, kde nektere veci je nutne psat do head, protoze v body nefunguji
Nemůžeš.
1) Málokdy jsem nenarazil na web, kdy by bylo důležité zanoření <scriptu> do <head> nebo <body> -- sám skriptovací interpretr patrně ani neví, kde je jím zpracovávaný <script>. Zřejmě jediná výjimka je skript pracující s document.body, které před započetím elementu <body> v objektovém modelu ještě neexistuje.
2) Vždy je na 100 % jasné, kde ten <script> je. Ukončovací značka se vloží před element, který je v daném kontextu zakázaný.
peta
Profil *
Chamurappi
script - "document.body" - to je ale vetsina profi - scriptu, protoze se zjistuje sirka okna, aby se nestalo treba, ze se menu sice rozbali, ale mimo obrazovku.
Ale budiz, jen jsem chtel rici, ze to muze byt problem u nekterych scriptu a je treba o tom vedet.

Timy
Ukoncovat tagy FONT je zcela zbytecne, kdyz vis, ktery tag ti font ukonci a ktery ne. Treba povazuji za zcela logicke ukoncit AUTOMATICKY vsechny vnorene tagy:
<td><span><font color="#fff000"><b>text
<td>
hm? :) logicky nedojde k prekrizeni tagu, kdyz je system sam ukonci.

Chamurappi
"Ale jen v hrstce prohlížečů, zbytek světa XHTML nepodporuje."
Tohle tvrzeni bych prosim chtel dokazat. Dekuji.
Ja muzu dokazat opak.
Za predpokladu, ze zbytek sveta je 65% IE6 a 20% Mozilla 1.x, tvrdim, ze tyto prohlizece XHTML podporuji:
http://www.toplist.cz/global.html
Chamurappi
Profil
Reaguji na petu:
script - "document.body" - to je ale vetsina profi - scriptu, protoze se zjistuje sirka okna, aby se nestalo treba, ze se menu sice rozbali, ale mimo obrazovku.
Pokud se spoléhají na šířku <body> při načítání stránky, pak to nejsou „profi - scripty“. Profesionálnější postup je zjistit šířku v době, kdy chci menu rozbalit.
Objekt document.body existuje až při načítání <body>. Tys ale psal, že některé věci je nutné psát v <head>. Které?

Ale budiz, jen jsem chtel rici, ze to muze byt problem u nekterych scriptu a je treba o tom vedet.
Nemůže, neboť je jednoznačné, kde <head> končí -- se začátkem první věci, která v něm býti nesmí. To může být buď nějaký pro <body> typický element, nebo obyčejný text.

hm? :) logicky nedojde k prekrizeni tagu, kdyz je system sam ukonci.
Jenže systém smí ukončit jen ty elementy, které mají v DTD povoleno vynechání koncové značky. U ostatních není chování definováno.
Logicky dojde k čemusi, co vypadá jako překřížení elementů. Prohlížeče to tak interpretují z důvodu zpětné kompatibility.

Tohle tvrzeni bych prosim chtel dokazat. Dekuji.
Podívej se na toto v libovolném Exploreru.
Posíláš-li XHTML s MIME typem text/html (což páchá většina webmasterů), pak říkáš každému prohlížeči, že jde o HTML stránku a on s ní tak nakládá. Nerozezná kódování v XML deklaraci, nepochopí zápis „<div />“ (tzn. element nechá otevřený), nezhavaruje na neukončeném elementu, nenačte <?xml-stylesheet?>. Vidí jen obyčejný HTML kód s přebytečnými lomítky v <img />, <br />, <hr /> apod. Většinou tato lomítka přehlíží. To je tolerance k vadnému HTML, nikoliv podpora XHTML.

Za predpokladu, ze zbytek sveta je 65% IE6 a 20% Mozilla 1.x, tvrdim, ze tyto prohlizece XHTML podporuji
Explorer 6 vůbec XHTML nezná, Explorer 7 ho znát také nebude. Staré Mozilly a staré Opery ho neznají. Současné mobily ho neznají.
Současná Mozilla, současná Opera a současné Safari -- to je ta hrstka, co ho zná. Zbytek světa ne.
Leo
Profil
Na umisteni scriptu zalezelo v pripade, ze jste chteli menit napriklad vlastnost document.vlinkColor, apod. pak musel byt v head, ale kdo by to dnes delal. Mozna jeste zustaly jine vlastnosti, ktere jsou zajimave i dnes, ale popravde jsem na ne v praxi nenarazil. Leo
Timy
Profil
peta
koncovat tagy FONT je zcela zbytecne, kdyz vis, ktery tag ti font ukonci a ktery ne.
Co jsem zkoušel, tak mi to nepřelezlo jenom skrze tabulku, ale nezkoušel jsem všechno. Každopádně mám pocit, že jsme se původně bavili o tom, co všechno je možné vynechat, aby byl dokument validní. Hm? :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0