Autor Zpráva
Miloš
Profil
Snažím-li se zapsat typograficky správný apostrof, tedy ani jednoduchou uvozovku ' (ASCII 39), ani znak ` (ASCII 96, který ani nevím, jak se jmenuje), ale znak ’, jsem nucen použít entitu; otázky mám dvě:

1) Podle knihy Úvod do počítačové typografie (Jaroslav Hrubý, ISBN 80-86792-02-1) je správným apostrofem pravá jednoduchá anglická uvozovka, tedy znak na pozici 146
Protože pro znak 146 není slovní entita, zapsal jsem jej & # 1 4 6 ;
Validátor oznámil, že stránka je validní (zelený proužek), ale zároveň vyhodil následující varování: reference to non-SGML character. Proč?

2) Platí-li, že apostrof = pravá jednoduchá anglická uvozovka, podle jakpsatwebu je touto uvozovkou znak 8217, jemuž odpovídá entita & r s q u o ;. Zápis již v obou případech validátorem projde bez povšimnutí. Co mě zde zajímá:
146 = 8217 ?
zimmi
Profil
Neexistuje náhodou entita '?
Miloš
Profil
O apos jednak Yuhů na výše uvedené stránce píše: Občas udávaná entita ' pro apostrof v Exploreru nefunguje a musí se zadávat jako '., zadruhé je to znak ASCII 36. Tudy cesta nevede.
Timy
Profil
Miloš
co tohle? http://www.w3.org/TR/xhtml1/#C_16
Miloš
Profil
Ještě jednou – apos (ASCII 36) není typografickým apostrofem a ptal jsem se na něco jiného:
1) Proč hláška validátoru na & # 1 4 6 ; ?
2) Proč znak 146 a 8217 (neboli & r s q u o ;) je tentýž sám?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Miloše:
1) Znak ’ není (stejně jako všechy v intervalu od 128 do 159) vůbec přítomen ve standardizované znakové sadě.
2) Ano, znak ’ je ve většině znakových sad Windows ekvivalentem Unicode znaku ’.

Reaguji na zimmiho:
Entita ' v HTML neexistuje. Neměla by fungovat na žádné webové stránce.
Miloš
Profil
Chamurappi
není … vůbec přítomen ve standardizované znakové sadě.
1a) Co je standardizovaná znaková sada?
1b) Proč tam právě tyto znaky nepatří?
1c) A proč hláška validátoru zmiňujue SGML?

je ve většině znakových sad Windows ekvivalentem Unicode znaku & # 8 2 1 7 ;
2a) Jsou nějaké běžbě užívané sady, ve kterých to neplatí?
2b) A jak je to mimo Windows?

Kdybych psal v UTF-8, musím používat entity, nebo můžu ty znaky zapisovat přímo?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Miloše:
1a) Patrně ISO 10646.
1b) Protože si standardizátoři vyhradili místo. Na něco. Nevím proč. Microsoft také nevěděl, proto na nevyužitá místa dal užitečnější znaky.
1c) Zřejmě proto, že SGML deklarace pro HTML definuje povolené znaky.
2a) Asi ne. Problémy budou nejspíše jen v DOSu a jen někde.
2b) Netuším. Vzhledem k tomu, že ISO tyto pozice neobsadilo, je pravděpodobné, že se ostatní platformy nebudou záměrně stavět na hlavu.
3) V UTF-8 můžeš znaky zapisovat přímo. Toto je jediná odpověď, kterou jsem si jist. Alespoň myslím, že jediná.
Miloš
Profil
Chamurappi
Ď
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0