Autor Zpráva
RPG
Profil
Dobrý večer.

Už dlouho sleduji diskuse všude možně, ohledně XHTML vs. HTML. Jeden důvod, proč psát v XHTML, jsem nepochopil.

XHTML nás "donutí psát čistě."
Jak je to myšleno, "donutí"?

Webmaster, který začínal na HMTL, přece stránku musí automaticky napsat tak, aby kód nebyl prasácký, naopak občasný "webdesigner" (tím myslím někoho, kdo s tvorbou začíná, nebo se jí nechce věnovat po delší dobu) stejně šáhne po HTML, protože je mu jedno, jestli "píše čistě" nebo ne. Prostě si bude klidně psát tagy velkými písmeny, bude vytvářet své... hlavně když to splní účel. Nějaké konsorcium, validita a jednotnost mu budou ukradené.

Takovým lidem záleží na výsledku, ne cestě k němu. Mně také.

Co si o tom myslíte vy? "Psát čistě"?
thingwath
Profil
XHTML musí být minimálně well-formed, takže donucovací prostředek existuje.
RPG
Profil
thingwath
To není tak zcela ta odpověď, jakou jsem čekal, ale stejně díky. :-)
Chtěl jsem tím říct, že někdo, kdo nemá o existenci konsorcia ani ponětí, bude stejně dál psát v HTML a nikdo tomu nezabrání... nakonec, proč taky? Mám za to, že s XHTML je to jako módou... když nenosím to, co ostatní, jsem "mimo"... Nijak to webdesignerovi neusnadní práci. S "obyčejným" HTML dosáhne cíle většinou rychleji.
Timy
Profil
RPG
Čteš asi nesprávné diskuse, XHTML tě k ničemu takovému nenutí, nevím, kde jsi byl, ale projdi zdejší diskuse v této sekci (a hledej Chamurapiho :-)), dost o tom zde bylo řečeno. Jestli bude kód čistý záleží jedině na webdesignerovi, i v HTML 2.0 můžu udělat čistší kód než v XHTML 1.1, když budu chtít (jen bych asi nepřipojil styly :o)). Mimochodem také záleží na tom, co si představuješ pod pojmem "čistý kód" - já to beru tak trochu jako sémantický kód.

thingwath
XHTML musí být minimálně well-formed, takže donucovací prostředek existuje.
co má well-formed společného s čistotou kódu?
Chamurappi
Profil
Reaguji na RPG:
Tebou položený dotaz má dvě roviny:
1) Je XHTML v něčem čistší?
2) Má smysl používat jazyk, který je čistší, jen proto, aby mi zakazoval věci, které nemám rád?

Pod tím donucením si většina lidí představuje, že XHTML ruší prezentační elementy. Že stránka s nimi neprojde validátorem, o který se ale zpravidla nezajímali, dokud XHTML neznali. Někteří dokonce očekávají, že nebudou fungovat. Nebo alespoň, že když použijí XML MIME typ, tak nebudou fungovat. Nebo snad, když použijí <!doctype> XHTML 1.1, tak nebudou fungovat.

Při té vší striktnosti a lásce k pseudomoderním pravidlům si je zapomínají přečíst. XHTML prezentační elementy neruší a nevalidní stránka nějak fungovat musí. Bez ohledu na odkázanou DTD platí, že by i XHTML prohlížeč měl správně interpretovat <font>.

Za ideální DTD považuji HTML 4 Transitional. Při ní lze psát naprosto čistě, bez hloupých omezení.

Reaguji na thingwathe:
HTML musí být z definice také „well-formed“. Ten pojem nevymyslela XML WG.
thingwath
Profil
Některé nejhorší věci to odfiltruje... Lepší by samozřejmě bylo, kdyby to prohlížeče i validovaly.
RPG
Profil
Timy
Taky si myslím čistý kód - sémantický kód.
Dobrá, spíše takhle... : Musíme psát čistě, pokud chceme, aby náš XHTML 1.1 dokument byl validní.

Moc o téhle problematice nevím, chtěl jsem vyjádřit svůj názor na tuto věc, jako prostý amatér... :-)

Jinak, doufám, že se mnou souhlasíš v té věci ohledně "chvilkových webmasterů". Ti se nebudou zajímat o to, jestli mají validní XHTML 1.1, nebo zprasené HTML 4.01. Hlavně když dosáhnou výsledku. Každopádně, k čemu je dobrá validita (kromě dobrého pocitu)?
Timy
Profil
thingwath
Některé nejhorší věci to odfiltruje... Lepší by samozřejmě bylo, kdyby to prohlížeče i validovaly.
V HTML také musí být elementy správně zanořeny, HTML nedovoluje křížení tagů - předpokládám, že ti jde o tohle.

RPG
Každopádně, k čemu je dobrá validita (kromě dobrého pocitu)?
Píšeš-li ten "čistý kód", obvykle se k (téměř) validnímu dokumentu dostaneš, ale na téma "validita" zde také bylo diskusí víc než dost, takže pohledej :-).
RPG
Profil
Dobře, jdu študovat starší diskuse s dobrým pocitem, že jsem něco sám vymyslel a obhájil. :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na thingwathe:
Lepší by samozřejmě bylo, kdyby to prohlížeče i validovaly
To by byla pořádná pitomost. Musel bys čekat nejen na dotažení dokumentu, ale i na dotažení DTD, jelikož validující prohlížeč může v externí DTD zjistit něco, díky čemu se změní struktura dokumentu, nebo kvůli čemu není dokument správně sestavený, a musí tedy skončit fatální chybou.
Navíc bys do rukou správců w3.org svěřil funkčnost spousty stránek. Stačila by jedna chyba z jejich strany a vše by přestalo fungovat. Natolik jim věříš?
thingwath
Profil
Situace se ovšem má tak, že XML parser zkape, kdežto HTML prohlížeče jsou celý žhavý vykreslit aspoň něco, i když jim naservíruješ třeba jenom náhodný data (taky byl takový test... každý prohlížeč šel na nějakou chybu nejpozději do pár minut do kytek).
thingwath
Profil
Ono, většina stránek používá tak celkem pět nebo šest DTD, které se nemění ze dne na den a prohlížeč je může s klidem mít u sebe a stahovat jen ty co ještě nemá.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0