« 1 2 »
Autor Zpráva
jozob
Profil
Čím viac sa dozvedám o XML a SGML, tým viac sa prehlbuje môj odpor voči XML. Dnes je na internete v tejto sfére veľký zmätok. Môžete mi uviesť pre a proti XML? Na čo ho vlastne potrebujeme? Pre tých pár vymožeností, ktoré aj tak nikdy nevyužijem? (môžete porozprávať tiež o SGML)

Ďakujem.
HeWeR
Profil
jozob
Nejsi sám. Začínál jsem s HTML pak jsem přešel na XHTML a připadal jsem si děsně "cool". Dnes většinu stránek dělám zase v HTML. Nemám jediný důvod to dělat v XHTML.

Pěkně popsané to je na http://atd.havrlant.net/jak-na-dokonale-xhtml.
---
odkaz opraven
mata
Profil
2Hewer: Vloudila se ti odkazu tečka.

Míchají se tu dvě věci - to, že použití XHTML přináší problémy neznamená, že XML je špatné.

Problémy s XML (potažmo s XHTML) pramení u webu spíše právě z naroubování XML na HTML (resp. přeroubování HTML na jakéstakés XML).
Tudíž stačí-li vám dělat statické webové stránky pak opravdu potenciál XML nevyužijete a jak např. uvádí Lukáš Havrlant může vám to přinést víc problémů než užitkou. Na druhou stranu vezmeme-li XML například ve spojení s RSS pak určitě má na webu své místo.
jozob
Profil
Hľadal som ďaľšie zdroje. Ako je známe, Chamurappiho články sú "trošku" zaujaté proti W3C. Keď mi pri bádaní po zdrojoch prišlo na um slovo webylon, nemohol som odolať. Našiel som si v kritike W3C článok o XML. Ten ma presvedčil, doporučujem prečítať. http://www.webylon.info/C24.cs.aspx
jozob
Profil
Jednoducho nevidím žiaden dôvod, prečo opustiť SGML. XML pre mňa osobne neprináša žiadne výhody. Prečo je potom SGML zavrhované? Som názoru, že deväť z desiatich kóderov by sa obišlo bez XML.
mata
Profil
Nechci rozpoutávat boje, ale číst si u Chamurappiho o tom jestli je XML/XHTML dobré je jako zeptat se Slávisty co si myslí o Spartě. Přečíst si pár méně vyhraněných názorů by nebylo na škodu.

http://interval.cz/clanky/slabikar-xml-uvod-do-problematiky/

a další díly
jozob
Profil
A pokiaľ je pravda, že štandardy boli upravené len preto, aby im XML vyhovovalo (ako uvádza Chamurappi) tak ma to len utvrdzuje v odpore vočí konsorciu.

"Nejde-li Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. ISO ustoupilo, standard SGML upravilo. Sepsalo „Dodatek K“, který vybavil SGML deklaraci mnoha novinkami. Vlastně jen proto, aby si je XML mohlo zapnout. Hurá, standardy jsou v souladu, ostuda zažehnána. Nechť si dosavadní SGML nástroje trhnou nohou, ale ať tak činí potichu. Jsou to přeci ony, kdo nedodržují ISO standard."

Citované z webylon.info, http://www.webylon.info/C24.cs.aspx#S
mata
Profil
XML je také SGML tudíž když přejdete na XHTML SGML neopustíte. SGML nikdo nezavrhuje - je však poměrně benevolentní a lze z něj odvodit v podstatě libovolný značkovací jazyk. HTML však bylo v tomto ohledu příliš volné a jeho validace oproti DTD začínala být problém. Proto se na SGML založilo XML, které je poměrně přísné (a tato pravidla přinášejí také právě problémy). XML se narazdíl od SGML dá validovat různými způsoby (viz např. relaxed, který nepoužívá DTD, ale schémata). Přísnější pravidla by měla znamenat jednodušší parsování dokumentu atd. - proto si i např. prohlížeče v mobilech lépe rozumí s XHTML než s HTML.
jozob
Profil
To je pekné, ale stále prevažujú zápory. Výhody XML mi stále nepripadajú dostačujúce na to, aby ma presvedčili.
mata
Profil
Vzdávám to :) Nesnažím se vás přesvědčit, že je lepší, ale že není tak špatné...
jozob
Profil
mata
Ja nehovorím, že je XML zlé. Ale osobne ho na webe nepotrebujem. Preto som založil tento thread, aby som sa dozvedel niečo, čo by zmenilo môj názor. No zatiaľ ma nič nepresvedčilo. Ešte by to tu chcelo Chamurappiho... :-)
Timy
Profil
mata
"XML se narazdíl od SGML dá validovat různými způsoby (viz např. relaxed, který nepoužívá DTD, ale schémata)."
"Vidíte, jak jdou krásně spojit dva různé typy SGML dokumentů? Navíc jde u obou spolehlivě ověřit validita proti DTD. (...) Skvělé! „Revoluční“ XML opět boduje. Bohužel je ověření validity XML souboru užívajícího více jmenných prostorů obecně nemožné. Čímž se dílo W3C znovu výrazně odklání od ISO standardu SGML." (opět webylon).

Měl bych dotaz, proč mi relaxed validátor zvaliduje můj HTML dokument? Podle toho, cos napsal, by to jít nemělo (ptám se, moc se v tomhle už nevyznám).
Timy
Profil
Proti XML obecně nic nemám, ale jeho mutace na web v podobě XHTML není podle mě úplně nejšťastnější řešení. MathML či SVG jsou sice hezké hračky, ale jen si lámu hlavu nad tím, jestli i zde nutně muselo XML přijít. Prapůvodní návrh MathML také nebyl v XML a šlo to (alespoň teoreticky :-)).

Jo a Chamurappiho tady moc nečekejte, má na starosti něco důležitějšího ;-).
Plaváček
Profil
Jozob

Proč bychom tě měli přesvědčovat? XML je hudba budoucnosti, alespoň co se širokého nasazení na webu týče. Pokud ho nepotřebuješ, nepoužívej ho.

Názor si také můžeš udělat vlastní, ale doporučil bych ti číst i jiné zdroje, než Chamurappiho (při vší úctě k jeho znalostem) a zkusit si pořídit odbornou literaturu. Třeba jako já tuto knihu o XML - http://interval.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=151 , která se také dost podrobně věnuje vývoji HTML od nejrannějších verzí, ale hlavně podrobně mapuje důvody, proč vlastně XML vzniklo a k čemu je, nebo má být, dobré.

Kniha je to tlustá, ale velmi poučná :)
jozob
Profil
Timy
Ďaľší názor, ktorý ma utvrdzuje.
mata
Profil
timy Měl bych dotaz, proč mi relaxed validátor zvaliduje můj HTML dokument? Podle toho, cos napsal, by to jít nemělo (ptám se, moc se v tomhle už nevyznám).

Heh. Omluva. Jak to bylo v té reklamě na prací prášek? Musím se hodně učit?
Timy
Profil
mata
ad http://interval.cz/clanky/slabikar-xml-uvod-do-problematiky/
To taky není zrovna hezký příklad. Nacpat do HTML hromadu prezentačních atributů a poté obdivovat jednoduchost XML mi přijde jako naprostá ubohost.

"je to způsobeno tím, že v HTML musíte alespoň částečně určit, jak budou data zobrazena." (z toho článku)
Ne nemusím. HTML značky slouží, stejně jako XML značky, pouze k popisu struktury, nikoli vzhledu.
Timy
Profil
Plaváček
Největší problém je, že XHTML je hudbou budoucnosti už šestým rokem.
mata
Profil
Ten odkaz na interval jsem dal z důvodu, protože v první chvíli mi přišlo, že jozob si spojuje XML jen s XHTML. A stejně jako napsal Plaváček jsem chtěl hlavně předložit jiný zdroj než Webylon. Asi jsem měl dát spíše odkaz na p. Koska a například užití v DocBooku, kde je využití XML vidět lépe...
Timy
Profil
mata
"Asi jsem měl dát spíše odkaz na p. Koska a například užití v DocBooku, kde je využití XML vidět lépe..."
Ano :-). Některé články na Intervalu se opravdu nejdříve musí dvakrát přečíst, než je odkážeš, už jsem si na to zvykl. Ale Jirku Koska odkážu rád sám ;-) http://docbook.cz/ http://www.kosek.cz/xml/db/
Plaváček
Profil
Timy

Ano, také už asi desátým rokem slibuji své družce, že ji pojmu za manželku. Mé osobní DTD už má přečtené, ví, jaké elementy na mě použít a přesto se ještě veselka nekonala. Nejspíš používá špatný browser.

Jenže - svatba určitě jednou bude, nikdo nemůže vzdorovat věčně :)
jozob
Profil
Plaváček
:-)
thingwath
Profil
XML nutně nepotřebujeme, ale jediná lepší alternativa neexistuje. XML parsery a další nástroje jsou nyní povinnou součástí každého programovacího jazyka a existuje i široké povědomí o technologii, stejně tak tuny a tuny jeho aplikací. O čem jiném tohle můžeme říct? Když vymyslíte něco lepšího, prosím.
thingwath
Profil
Plaváček
Bradleyho XML mohu rozhodně doporučit.
jozob
Profil
Keď nad tým tak rozmýšlam, XML začnem používať keď 1.) bude mať podporu vo všetkých rozšírených prehliadačoch, 2.) odstránia sa problémy spojené s XML, 3.) bude používaný nadmernou väčšinou webdesignérov.
jozob
Profil
Zatiaľ nevidím žiaden problém prejsť na XML aplikáciu, zostanem u starej dobrej SGML aplikácie nazvanou krásne bez písmena X, áno HTML. :-)
Timy
Profil
jozob
"1.) bude mať podporu vo všetkých rozšírených prehliadačoch"
Mám pocit, že IE8 už application/xhtml+xml bude znát (resp. je to v plánu), takže si ještě pár let počkáš.

"2.) odstránia sa problémy spojené s XML"
Jestli myslíš postupné načítání tak to zvládá již Opera, Firefox ne pokud vím a pokud jde o vyhození dračího erroru, tak to také dělá hlavně Firefox, Opera se to pokouší zobrazit (ale také vyhodí chybu). Ale on to není ani tak problém XML, jako spíš standardní vlastnost XML...

3.) bude používaný nadmernou väčšinou webdesignérov.
K této fázi už jsme IMHO dospěli dávno.

Mně bude stačit, pokud bude vytvoření XHTML stránky pohodlnější než HTML, je už jedno v jakém směru.
thingwath
Profil
Jozobe, ty se ale furt nemůžeš zbavit toho hloupého vidění, že jedinou aplikací XML o které se neustále bavíme je XHTML. Dokonce se mi zdá, že jakmile řeknu XML, chápeš to ihned jako XHTML. Ale to vůbec ne. Význam [X]HTML už vyšší nebude a bude pouze klesat. Už dnes je to patrné. A HTML pak nemá žádný význam, narozdíl od metajazyka XML.
jozob
Profil
thingwath
Nie, už dávno som pochopil, že XHTML nie je jedinou aplikáciou XML. Vlastne XML som poznal skôr ako XHTML a netušil som nič o revízii HTML do XML.
jozob
Profil
Asi som dal threadu nesprávny názov. Chcel som sa baviť o tom, či vôbec potrebujeme mať HTML ako XML aplikáciu.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0