Autor Zpráva
mata
Profil
Your HTML level

http://annevankesteren.nl/2006/06/html-level
Anonymní
Profil *
Tohle je taky dobré

http://www.456bereastreet.com/archive/200605/levels_of_html_knowledge/
Timy
Profil
To jsem psal já

update: heh, on to Anne odkazuje v tom článku :-). Jsem nějak přehlídl a pracně to googlil....
Chamurappi
Profil
Pěkné.

Před pár lety by měl ten Anneho seznam jen tři položky: XHTML posílané se špatným MIME typem, ale oholené od zavržených elementů a atributů, s JavaScripty závislými na HTML, to byl vrchol profesionality. Stačí se podívat do archivů i u českých weblogů. Nebo do starších diskusí na Intervalu, ty jsou obzvláště lahodné.
jozob
Profil
Vetu: "I think the HTML 4.01 and XHTML 2 specs are too semantically limited, so I am working on a new markup language."
By som prisúdil thingwathovi. :o)
thingwath
Profil
Nepracuji na novém značkovacím jazyku, ale něco podobného té první větě jsem možná i řekl :-)
jozob
Profil
thingwath
Samozrejme, tvrdenie je hyperbolizované. Je to o tom, čo si myslíš. A ja som takmer presvedčený, ak by si mal možnosti / znalosti / chuť , začal by si vyvíjať nový značkovací jazyk.
thingwath
Profil
Myslím, že ne. Spíš bych potřeboval vyvinout nové lidi.
WanTo
Profil
Já bych udělal nějakou náhradu za AJAX. JavaScript je vážně příšernost :-)
Polaroid
Profil
Zdá se mi, že se problém HTML a XHTML příliš dramatizuje, pokud budeme chtít opravdu dokonalý a kvalitní web, bude třeba rozsáhlejších změn, než přidání několika lomítek apod., bude to chtít překopání od základů, do čehož se nikomu samozřejmě nechce. (a to je možná i dobře) Pokud nechceme web dokonalejší a to, co máme dnes nás plně uspokojuje (což je třeba můj případ), potom bychom měli na takto zbytečnou diskuzi zapomenout a věnovat se raději ušlechtilejším činnostem, třeba se podívat na film Pi Darrena Aronofského a hledat nějaké záhadné dvěstěšestnáctimístné číslo.
Dero
Profil
a věnovat se raději ušlechtilejším činnostem, třeba se podívat na film Pi Darrena Aronofského a hledat nějaké záhadné dvěstěšestnáctimístné číslo.

Až Ti nějaký (X)HTML fanatik vrazí vrtačku do hlavy, budeš této rady litovat.
Timy
Profil
Chamurappi
Nebo do starších diskusí na Intervalu, ty jsou obzvláště lahodné.
Tenhle článek znám :-). A pamatuji si, že v něm byly i docela zajímavé komentáře.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jozoba:
Vetu: "..." by som prisúdil thingwathovi. :o)
Ale to jen proto, že se snaží být protiváhou v likvidaci XHTML. Schovávat se za abstraktní tvrzení „HTML i XHTML jsou sémantické zlo“ je jednoduché. Proč ten samý thingwath bojuje proti <menu>? Proč nesáhne po sémanticky bohatší DTD? Proč straší tou absurdností, že budeme mít XAML a webové aplikace místo XHTML a sémantického webu? Proč nazývá autory sémanticky rozmanitého HTML 5 (tedy WA 1, aby mě nechytal za slovo) barvičkáři?


Reaguji na WanTo:
JavaScript je vážně příšernost :-)
Do hladomorny s tebou. Můžeš si vzít s sebou vyjedenou ledničku, abys získal lepší představu o významu slova „příšernost“.
Jak dobře umíš JavaScript?


Reaguji na Polaroida:
Zdá se mi, že se problém HTML a XHTML příliš dramatizuje
Ano, je v něm spousta teatrálních vsuvek snažících se odvést pozornost od pudlova jádra. Čím jasnější je pravda, tím více se ji snaží prohrávající strana zamlžit. Je to vidět i na těch starých diskusích, až na to, že nyní se ze sporů snaží vycouvat přívrženci směru, který kdysi vyhrával.

bude to chtít překopání od základů, do čehož se nikomu samozřejmě nechce
Ne nutně.

Pokud nechceme web dokonalejší a to, co máme dnes nás plně uspokojuje, potom bychom měli na takto zbytečnou diskuzi zapomenout
Nikdy není tak dobře, aby nemohlo být lépe. S tabulkovými layouty a elementem <font> také uděláš prakticky všechno.
Když si necháš zkritizovat nevalidní web na Intervalu, tipni si, kolikátý komentátor ti vytkne nevaliditu jako nedostatek? Oni si začínají. Oni chtějí tyhle věci řešit. Oni jsou „ti správní“. Tomu věří, v tom se mýlí. Pár lidí ti zde potvrdí, že náprava je možná. Je to postup do „dalšího levelu“. Diskuse není zbytečná, ovlivní-li veřejné mínění, jelikož veřejné mínění může ovlivnit vývoj.


Reaguji na Timyho:
Komentáře pod Koskovým článkem byly také výživné.
Chamurappi
Profil
U Koskova článku se objevila i jedna otázka, z mého hlediska velice aktuální:

Byli byste pro XHTML či HTML, kdyby dneska vyšel update a IE by měl opraveny všechny bugy v článku zmíněné?

Starší verze neuvažujte. Počítejte s tím, že by ze dne na den bylo nefalšované XHTML funkční i v Exploreru -- a odpovězte, prosím.
Stačí jedno slovo, bez zdůvodňování => nevyvoláte vleklou diskusi. Nebude, čemu oponovat.
WanTo
Profil
Chamurappi
Do hladomorny s tebou. Můžeš si vzít s sebou vyjedenou ledničku, abys získal lepší představu o významu slova „příšernost“.
Jak dobře umíš JavaScript?


JavaScript jako jazyk umím hodně dobře. Sice neznám všechna API, která se v AJAXu používají (asi nejvíc DOM), ale stačí mi, když si vzpomenu na "objektovost" JavaScriptu a jak se napodobuje vytváření tříd. Za tím, že JavaScript není pro AJAX ten nejvhodnější jazyk, si stát budu.

Pokud mne dokážeš přesvědčit, že JavaScript je pro AJAX opravdu to pravé ořechové, rád tvůj názor přijmu.
thingwath
Profil
Chamurappi
Obecně vzato -- považuji sémantiku libovolného XHTML nebo XML příliš slabou, aby mohla dost dobře popsat jakýkoliv typ dokumentu. Hezký příklad je Timyho semantika.name. Nemohu si pomoci, ale u některých značek tam vaří z vody, snaží se pro ně najít sémantický význam a pro časté významy hledá značky. Jenže to je sémantika takřka k ničemu. To i spíš hlasová čtečka přijde na to, že když má text nastavený styl s menším písmenem a menším kontrastem, že je méně důležitý. Proč by to nedokázala. Je ale otázka. Pro koho má taková semántika smysl? Pro uživatele? Nikoliv, ten se orientuje podle vzhledu výsledku. Počítač? Ten takový druh sémantiky pochopit nedokáže a nemá pro něj význam. K čemu je tedy dobré přidávat nějaké značky?

Tedy se domnívám, že je chyba mít pouze jediný značkovací jazyk. V tuto chvíli se může projevit výhoda XML jako společného metajazyka. Můj oblíbený případ. Podívejte se třeba na www.gtk.org do části dokumentace. Pak se podívejte na prezentaci nějakého umělce, zrovna mě žádná stránka nenapadá. Pak se podívejte na GMail. Přijde vám vhodné mít pro všechny tyto typy aplikací jeden značkovací jazyk? Mně ne. A pokud to bude takto pokračovat, nebude mít slavná sémantika v [X]HTML žádný význam, protože je příliš obecná a slabá. HTML už pak nebude o nic víc než to co je pro většinu lidí už dnes (a například Google to dává jednoznačně najevo) -- totiž směsí značek, která má za úkol přinutit co nejvíce prohlížečů vykreslit na obrazovce uživatele výsledek co nejpodobnější záměru tvůrce. Dle mého názoru potřebujeme skutečný sémantický web, jedna z možných (a obávám se, že i jedna z jediné) vizí je třeba tady: http://www.w3.org/2001/sw/
Jirka Kosek
Profil *
Dle mého názoru potřebujeme skutečný sémantický web, jedna z možných (a obávám se, že i jedna z jediné)

A co Topic Maps? Pro většinu aplikací je to mnohem použitelnější než sémantický web.
Více o Topic Maps např. na adrese http://www.kosek.cz/xml/2006znalosti/foil48.html
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0