Autor Zpráva
ReshNesh
Profil *
Dá se pomocí http://validator.w3.org validovat i soubor .PHP? Já jsem to zkoušel ale napsalo to tohle:


Sorry, I am unable to validate this document because its content type is application/octet-stream, which is not currently supported by this service.

The Content-Type field is sent by your web server (or web browser if you use the file upload interface) and depends on its configuration. Commonly, web servers will have a mapping of filename extensions (such as ".html") to MIME Content-Type values (such as text/html).

That you recieved this message can mean that your server is not configured correctly, that your file does not have the correct filename extension, or that you are attempting to validate a file type that we do not support yet. In the latter case you should let us know that you need us to support that content type (please include all relevant details, including the URL to the standards document defining the content type) using the instructions on the Feedback Page.


Nevíte někdo co sz tím? Chtěl bych to validovat na HTML 4.01 Strict.
Díky ReshNesh
Spikee
Profil
Ak obsahuje ten súbor HTML tagy, tak by to malo zvalidovať
Honza Hučín
Profil
No, já validuju php běžně. Ale podstatné je, že to musí být php, jehož výsledkem je HTML kód. Protože validátor dělá to samé co prohlížeč - vyžádá si stránku, ta se sestaví na serveru, a do validátoru přijde už jen HTML. Nějaké vkládané php nebo knihovny ti to nezvaliduje.
ReshNesh
Profil *
Znáte nějaké jiné on-line validátory mimo http://validator.w3.org?
Leo
Profil
Jeden online validator vam nestaci? Specifikace je jenom jedna. Mimochodem jaky skript a jak vlastne validujete a jak? Mate ho na ostrem webu nebo na lokalnim pc? Pres http nebo pres file upload? :-) Leo
izsak
Profil
nezalezi na pripone suboru, ani pouzitej serverovej technologii. server neposiela "text/html". podla udaneho MIME typu sa jedna o binarny subor, nie HTML dokument .
ReshNesh
Profil *
Díky už jsem to vyřešil
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0