Autor Zpráva
inocencz
Profil
Pokusil jsem se o kousek stránky v XHTML (s příponou .xhtml). Stránka je obalená divem o šířce 770px a vycentrovaným pomocí CSS > "margin-left: auto" a "margin-right: auto" a obaleným červeným rámečkem. Vše šlo jak jsem chtěl dokud jsem stránku nevyzkoušel i na serveru.
Jak vydíte, žádný div široký 770px a červeně orámovaný tam není - čím to?
nightfish
Profil
inocencz
na serveru chybí style.css
inocencz
Profil
Napadlo mě to jako možné vysvětlení - ale nechybí.
PS: je <menu> pořád ještě v XHTML 1.0 strict nebo je to zavržený tag?
inocencz
Profil
Každopádně se to celé chová jako kdyby tam CSS nebyly - celé to zkontroluji ještě po tři sta dvacáté prvé.
nightfish
Profil
ve zdrojáku je
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="./style.css" />
tedy style.css by měl být na http://www.ffirma.chytrak.cz/zdenek/style.css
při pokusu o stažení mi to hodí 404 File not found stránku od wz.cz
inocencz
Profil
koukam koukam - jestli nejsem slepej tak v FTP to vidim ve zdenkovi - ??? WTF ???
inocencz
Profil
No nic - tak akorát vypadam jako superlama co se ani nevyzna v URL a ve složkách a nic se nevyřešilo > CSS tam neni, v total commanderu připojenym přes FTP tam ale je a já to balim - příští pokus zítra. Díky za pomoc.
Bubák
Profil
Tady jsem se pěkně seknul.
nightfish
Profil
Bubák
základní adresa je http://www.ffirma.chytrak.cz/zdenek/index.xhtml
a tedy ./style.css je odkaz na soubor style.css, který je ve stejném adresáři, jako index.xhtml, ne?
Bubák
Profil
Tady jsem se pěkně seknul.
http://www.jakpsatweb.cz/clanky/lomitka-tecky.html
nightfish
Profil
Bubák
Ne, "lomítko na začátku je root". Pokud začíná cesta tečkou a lomítkem, nebo lomítkem, je z rootu webu.

citace z tebou odkazovaného dokumentu:

Jedna tečka a lomítku znamená v zápisu cesty "tento adresář". Většinou je zbytečná, a proto se s tím v praxi setkáte velmi zřídka. Například odkaz na soubor kontakt.html do stejného adresáře se může zapsat takto:

<a href="./kontakt.html">odkaz</a>

Jistě chápete, že v tomto případě se dá ta tečka a lomítko vynechat, je to tedy to samé jako

<a href="kontakt.html">odkaz</a>
inocencz
Profil
Bubák
/ na začátku je root ale ./ značí tuto složku > v tomto případě "zdenek". Kdybych to tam nenapsal tak to vyjde na stejno - koneckonců původně tam taky nic nebylo byl to jen pokus, že by se to nějak záhadně spravilo, každopádně jak se zdá, style.css na serveru vůbec není - alespoň to říká absolutní cesta. FTP klient říká něco jiného ale což - tak to prostě hodim na jinou doménu a uvidíme - tohle už přesahuje moje chápání :)
nightfish
Profil
inocencz
a není problém ve velikosti písmen? je to opravdu style.css a ne Style.css?
inocencz
Profil
Aha - nightfish už to vysvětlil :)
inocencz
Profil
hh - to jsem se jen upsal je to opraveno (opravil jsem to ještě než jsi si toho všiml). Ne píšu až na obrovské výjimky vždy malá písmena - stejně tak i v tomto případě.
Bubák
Profil
nightfish inocencz Poplantal jsem to, s tou tečkou je to opravdu, jak píšete. Omlouvám se za mystifikaci.
inocencz
Profil
V pohodě - náhodou jsem dneska učil kámoše ze základky aby zvládl napsat domácí úkol(je to ten úplně poslední zápis). Je na Gymnáziu ale PC vůbec nerozumí, ani ho nemá doma - zatim se učili seznamy (UL, OL), DIVy a minimum z CSS a teď má napsat tohle :)
Jako věc kterou začnu jsem si vybral právě rozbor zápisu URL a i když jsem to znal celkem dobře, nastudoval jsem si včera tu stránku na kterou jsi mě odkazoval (www.jakpsatweb.cz/clanky/lomitka-tecky.html) tak, že to můžu odřikat zpaměti > dobrá shoda náhod :D

PS: nakonec jsme se domluvli tak, že já mu to napíšu a on se bude učit u tety na PC staženou verzi JPW (teta nemá net) - to na co odkazuji je jen taková věc na které jsem mu ukazoval jak to přibližně psát - teď to upravuju a dodělávám, ale zatím se nehnu dokud nevyřeším tuhle záhadu se style.css.
inocencz
Profil
Vyřešeno. PSPad mi ukládal CSS jako style.CSS, ne jako style.css.
nightfish
Profil
inocencz
:-) hehe, takže to nakonec opravdu bylo velikostí písmen...
Chamurappi
Profil
Reaguji na inocencze:
Proč ho učíš psát nepřístupné a vyhledávači nezaindexovatelné stránky? Nebylo by lepší naučit ho rovnou HTML?
krteczek
Profil
Chamurappi: Jestli jsem to správně pochopil, jedná se o domácí úkol, to znamená, že zadání dal učitel, v tomto případě by bylo třeba kontaktovat učitele a vysvětlit mu, jak nám kazí mládež... ;-)
krteczek
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0