Autor Zpráva
mantisa
Profil
ahoj, jelikož pomalu shrmažďuji informace o pozadi skriptovacích jazyků, chci se zeptat co přesně určují XHTML namespaces a co přesně vyjadřuje tento zápis pod Doctype? dekuji

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

EDIT: narazil jsem na zajímavý článek už, pardon, ale hledal jsem před tím taky dlouho, kdyby přesto chtěl někdo odpovědět, zlobit se samozřejmě nebudu a prosím nezlobte se, že jsem položil tento dotaz
Chamurappi
Profil
Reaguji na mantisu:
Jmenný prostor je cosi jako množina. Uvedený zápis vyjadřuje element jménem <html> patřící do jmenného prostoru jménem „http://www.w3.org/1999/xhtml“ (jméno má podobu URI, ale není to URI, je to obyčejný řetězec). Pojítkem mezi názvem jmenného prostoru a názvem elementu/atributu bývají prefixy (<haf:html xmlns:haf="..."/> je totéž, co <mňau:html xmlns:mňau="..."/>), při čemž pro elementy platí, že jeden jmenný prostor v daném kontextu prefix mít nemusí. Pikantní výjimkou je, že pro atributy tohle neplatí. Takže:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="tlh" xml:lang="tlh">
-- v tomto případě je element <html> ve jmenném prostoru XHTML 1, atribut xml:lang je ve jmenném prostoru „http://www.w3.org/XML/1998/namespace“ (atribut xmlns:xml se psát nemusí) a atribut lang není v žádném jmenném prostoru. Potomci elementu <html> budou také ve jmenném prostoru XHTML 1, nebudou-li mít vlastní atribut xmlns. Sám atribut xmlns (a xmlns:něco) patří do speciálního jmenného prostoru „http://www.w3.org/2000/xmlns/“. Dohromady tedy běžný XHTML dokument používá čtyři jmenné prostory:
1) „http://www.w3.org/1999/xhtml“ -- pro všechny elementy
2) „http://www.w3.org/XML/1998/namespace“ -- pro atributy xml:lang
3) „http://www.w3.org/2000/xmlns/“ -- pro atribut xmlns
4) žádný/nulový -- pro všechny ostatní atributy

Samo W3C doporučení XHTML 1.0 ale říká, že striktně vyhovující dokument může užívat elementy a atributy jen z prvních dvou uvedených, takže striktně vyhovující dokumenty neexistují.
mantisa
Profil
Chamurappi
děkuji velmi

teď více osobní otázka, kde si tyto všechny informace nasbíral, rád bych o tom sehnal nějakou knížku, ale je jich asi pomálu
Chamurappi
Profil
Reaguji na mantisu:
Informace sbírám, kde se dá. Zřejmě jsem toho přečetl více, než je zdrávo, ale nakonec to do sebe všechno pěkně zapadá, takže mi z toho nepraskla hlava. Zatím. Zrovna W3C doporučení definující jmenné prostory je vcelku srozumitelně zpracovaná specifikace. Názorné příklady s barvičkami najdeš na Zvonu.

rád bych o tom sehnal nějakou knížku
Rád bych o tom všem nějakou knížku napsal. Ale teď se mi do ničeho nechce, protože jsem se při večeři trochu přežral. Možná za rok.
mantisa
Profil
Chamurappi

děkuji

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0