Autor Zpráva
TomAsQo
Profil
ahoj,
viem, ze blba otazka, alee zaujimalo by ma, ze kde sa pouziva xml kod(nemyslim xhtml, ale len xml) okrem rss kodu ;)
leboo vsade pocuvam, jake je xml dolezite, ale neviem nanho najst prakticke vyuzitie...
nenapisete mi pls aspon 2 priklady, kde sa pouziva?
dik ;)
Petr Tichý
Profil
Exporty e-shopů se zbožím, se kterými pracují vyhledávače zboží. Dnes dosti důležité.
quinux
Profil
TomAsQo
Tak těch míst je opravdu spousta. Již jsi uvedl RSS, ale na webu se třeba využívá v redakčních systémech, kde se data z databáze vysypou do XML a následně zpracují pomocí XSLT.
Keilew
Profil
jakýkoli soubory s parametry nějakého nastavení nebo třeba rovnou celej redakční systém. Prostě všude. Je to alternativa ukládání dat k relačním databázím. Já třeba osobně používám hlavně XML, jedou na tom už dva weby a no-problem.
quinux
Profil
A pokud se nepletu tak ODF nebo OpenXML, je taky XML (tedy to druhé je údajně trochu zprasené, klasicky MS:)
yderf
Profil
quinux
ODF je pokiaľ viem, niečo ako zozipované XML.

TomAsQo
Výmená dát medzi stránkami - XML-RPC, alebo povedzme query na cudziu datábazu pomocou parametrov v URL môže vracať XML, celkom výhodne použiteľné (napr. som takto programoval odber tlačových správ zo SITA - to je niečo ako ČTK :-) ).
Marek Prokop
Profil
nemyslim xhtml, ale len xml

Možná v tom máte trochu zmatek, ale nic takového jako *jen* XML neexistuje. XHTML je XML úplně stejně jako RSS, RDF, GPX, KML, MathML, SVG a několik tisíc dalších standardizovaných jazyků. Kromě toho se používají nestandardizované, proprietární XML, např. v různých API apod.
mirx00
Profil *
Smiem sa spýtať, čo je to XSLR, a aké výhody má XML oproti relačným databázam?
Keilew
Profil
XSLR neznám, asi myslíš XSLT. To je transformační jazyk, díky němuž můžeš podle dopředu zadaných pravidel překlopit jeden formát XML do jiného (nebo do XHTML i HTML i PDF...). Využivá se v něm XPathu, což je asi nejzajímavější na celé té problematice. Více http://cs.wikipedia.org/wiki/XSLT.
Pro mne je výhodou XML, že s ním dá zacházet jako s objektem a že leží na stejném místě jako ostatní datové i nedatové soubory (myšleno při webtvorbě). Při konfiguraci nějakých aplikací asi nebudeš šahat někam do databází, když pro chod té aplikace není důležité být online nebo používat nějaké relační databáze, ale sosneš si data ze souboru. No a když ze souboru, tak ze souboru se strukturou. A tím je XML.
Jinak si myslím, že je to ale neporovnatelné. Každé je trošku na něco jinýho. Když budeš programovat diskusi, tak asi nebudeš data sázet do XML a obráceně viz výše. XML co vím se taky používá při přenosu dat z jedné databáze do druhé. Výhodou taky může být, že dobře napsaným XSLT překlopíš XML na jeden průchod do HTML...
Joker
Profil
TomAsQo
Čistě "jen XML" se nikde nepoužívá. XML je jakýsi "jazyk pro tvorbu značkovacích jazyků", takže všechno to XML jsou vlastně "jazyky založené na XML".
To je třeba XHTML, různé varianty RSS a spousta dalších. Každý si jich může sám vyrobit kolik jen chce.

Ohledně použití, XML se používá k ukládání a manipulaci s nějakou datovou strukturou. To je docela široká definice, ale ono se taky XML používá v širokém spektru případů.

Například velké informační systémy které jsem viděl se skládají z různých aplikací a modulů, které často vyvíjejí různé firmy. A ty moduly spolu obvykle navzájem komunikují přes XML (příklad: aplikace něco vypočítá, vyrobí z toho XML strukturu, pošle to tiskové aplikaci, která z toho vyrobí PDF a vytiskne, nebo ukládací aplikaci, která z toho vytváří nějaké statistiky apod).
Databáze je taky datová struktura, takže se na XML dá postavit i databáze
Dokumenty jsou taky datové struktury a mohou tedy být postavené na XML. Což je taky současný trend, ne-Microsoftí editory už používají ODF a Microsoft přechází na svoje OpenXML.
I grafika je datová struktura, takže existují XML formáty pro ukládání obrázků (např. SVG)
A tak dále, a tak podobně.

mirx00
aké výhody má XML oproti relačným databázam
Každé se hodí na trochu jiný způsob využití. Ale jedna výhoda například je, že není potřeba žádný databázový stroj.
Mirx00
Profil *
Ďakujem za odpovede,
Keilew
Áno, myslel som XSLT, len som sa sekol ;-).

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0