Autor Zpráva
Honza22
Profil
Dobrý den, jak napsat v HTML 4.01 S odkaz tak aby se otvíral v novém okně, a byl validní?
Klasický <a target="_blank" href="fotky/druhyjizerky/index.html">Zde</a> je nevalidní...

Díky moc...
Honza
Timy
Profil
Nejjednodušší bude změnit doctype na HTML 4.01 transitional
Joker
Profil
jak napsat v HTML 4.01 S odkaz tak aby se otvíral v novém okně, a byl validní
Když z toho udělám podmínky:
1) v HTML, 2) 4.01 Strict doctype, 3) odkaz do nového okna, 4) aby to bylo validní
tak to nejspíš nejde.
Jde to udělat porušením jakékoliv jedné z těch čtyř, tj.:
1) použít Javascript
2) změnit na transitional doctype
3) neotvírat odkaz do nového okna
4) nechat to nevalidní

:o)))

Osobně bych preferoval číslo 3) a nechal uživatele, ať si otevře odkaz kam chce.
To je ostatně i důvod toho, proč je to nevalidní.
Honza22
Profil
Joker
To je krásné shrnutí.. =)

Ok, nejlepší bude to nechat bejt a otvírat to normálně, díky moc...;)
AlešD
Profil
Joker
moje preference jsou na straně porušeni bodu 2 lépe řečeno bez uvedení doctype, jako bonus získám ještě sémantické tagy jako MENU :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Honzu22:
Strict DTD se nepovedla.
Jestli ji užíváš kvůli standardnímu režimu, tak ten jde vyvolat i Transitionalem při uvedení URL.

Reaguji na Jokera:
nechal uživatele, ať si otevře odkaz kam chce
Možnost volby stále má, umí-li ovládat svůj prohlížeč.

To je ostatně i důvod toho, proč je to nevalidní.
Ne, není. Konsorcium nebojuje proti otevírání nových oken. Obdobu targetu najdeš v XLinku, CSS 3 i XHTML 2. Žádné rozumné vysvětlení pro jeho nezařazení do Strict DTD neznám.
Joker
Profil
Chamurappi
Možnost volby stále má, umí-li ovládat svůj prohlížeč.
Přiznám se, že jako řekl bych pokročilý uživatel si nejsem ve své Opeře vědom položky v nastavení, která by tohle ovlivňovala. Pro jistotu jsem celé nastavení prošel ještě jednou, ale nic.
Takže se rád poučím.

Žádné rozumné vysvětlení pro jeho nezařazení do Strict DTD neznám.
Já jo. Atribut target "určuje název rámu, do kterého se má dokument otevřít".
Tak k čemu určovat název rámu, když nemám rámy.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Takže se rád poučím.
1) Klikneš na odkaz pravým tlačítkem a vybereš „otevřít“.
2) Přetáhneš odkaz na ouško aktivního tabu.

Atribut target "určuje název rámu, do kterého se má dokument otevřít".
Nebo název okna/tabu. Okna máš, taby máš.

Tak k čemu určovat název rámu, když nemám rámy.
Ale ty máš rámy. Máš je v nadřazeném dokumentu — ten přeci smí deklarovat Frameset DTD. Vnitřní stránky webu složeného z rámů nesmí deklarovat tu „skvěle přísnou“ Strict DTD? Proč?
Joker
Profil
1) Klikneš na odkaz pravým tlačítkem a vybereš „otevřít“.
2) Přetáhneš odkaz na ouško aktivního tabu.

Nojo, to by sice šlo, ale otevírat takhle všechny odkazy, které chci otevřít na stejné stránce?! To už je pohodlnější na odkazy normálně klikat a překousnout to, že se některé otevřou na nové stránce.

Bez target="_blank" mám ovládání takovéto: Chci odkaz na stejné stránce- kliknu na něj levým tlačítkem. Chci odkaz na nové stránce- kliknu na něj prostředním tlačítkem.
Složitější operaci než kliknutí na odkaz (ještě tak třeba se shift, ctrl apod.) nikdo nebude používat.

Vnitřní stránky webu složeného z rámů nesmí deklarovat tu „skvěle přísnou“ Strict DTD? Proč?
Nejspíš snaha eliminovat rámy jako takové.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
ale otevírat takhle všechny odkazy, které chci otevřít na stejné stránce?!
Všechny podezřelé z přítomnosti targetu. Autor stránky by měl zajistit, aby uživatel o target="_blank" věděl.
Tady na diskusi počítám s tím, že odkazy uvnitř příspěvků vedou do nového okna/tabu, takže pokud si nové okno/tab nepřeji, provedu popsaný chvat (či jeho variaci v závislosti na prohlížeči).
Stěžuj si výrobci prohlížeče, že jeho produkt nenabízí přepínač na globální ignorování hodnoty „_blank“.

Složitější operaci než kliknutí na odkaz nikdo nebude používat.
Ale je to možnost volby. Byť málo známá.
Mimochodem, odkazy nejsou jediné elementy podporující atribut target. Může jej mít i formulář. U toho obvykle nemá uživatel na výběr ani s targetem, ani bez — co webmaster určí, to se stane.

Nejspíš snaha eliminovat rámy jako takové.
Proč tedy W3C sepisuje návrh XFrames?
Bubák
Profil
Chamurappi
Proč tedy W3C...
Víš přece dobře, že názory W3C se mění v čase.
Honza22
Profil
No, tak vidím, že sem spustil velkou debatu ;).
Já sem to udělal tak, že všechny stránky, kde sem potřeboval používat _blank(kvůli fotogaleriím) jsme definici S změnil na T, a tím jsem je zachoval validní, když jsem podle článků nahoře zjistil, že S je vlastně docela nanic, i když sem v jedné knížce četl, jak je to supr, a doporučuje se to používat...
Jinak k těm prohlížečům, považuji za nejideálnější povolit třeba IE 7 otevření POUZE jednoho okna, a v něm házet všechno vedle sebe do tabů...
Joker
Profil
Chamurappi
Všechny podezřelé z přítomnosti targetu.
Ještě kdyby to šlo poznat. A navíc jsou weby, kde je tak pro jistotu udělaná většina odkazů, takže člověk má otevřených 10 záložek ani nemrkne.

Ale je to možnost volby.
No to je sice bezva, ale třeba doprogramovat si plugin do prohlížeče, který to bude dělat, je taky možnost volby.
Jde o to, že zbavit se toho uživatele otravuje ještě víc, než to původní chování.

Honza22
považuji za nejideálnější povolit třeba IE 7 otevření POUZE jednoho okna, a v něm házet všechno vedle sebe do tabů
Tak to bezpochyby, pro normální surfování jsem více oken přestal používat už někdy před třemi a půl lety, když jsem poznal Operu :-)

Jinak když trochu odbočím, asi nejvlezlejší mi přijde způsob otevírání nových oken pro obrázky někde na iDnesu tuším, kdy nejen že se otevřou v novém okně, ale po načtení se to okno ještě navíc aktivuje, což pokud si člověk otevře na pozadí čtyři obrázky, pokračuje ve čtení článku a následně se mu začnou "přepínat" okna, je ohromně bezva.
Str4wberry
Profil
Joker
„ale po načtení se to okno ještě navíc aktivuje“
Řekl bych, že za to může Opera, protože se to stává na většině webů se složitým a objemným JavaScriptovým kódem.
Joker
Profil
Str4wberry
Je to možné, až tolik jsem to nezkoumal
Chamurappi
Profil
Reaguji na Bubáka:
Dobře, tak ale kdy se ten názor změnil? První návrh XFrames pochází již ze sprna 2002. A v červnu 2001 vyšlo na otevírání nových oken doporučení XLink se svým xlink:show="new".
I kdyby uvedené specifikace neexistovaly, nenašel jsem jediný náznak toho, že by konsorcium skutečně zařadilo rámy na černou listinu. Neuvedení targetu ve Strict DTD mi proto připadá jako projev nekonzistence (není ani zavržený), nikoliv jako ukazatel „rámy ne“.

Reaguji na Honzu22:
i když sem v jedné knížce četl, jak je to supr, a doporučuje se to používat...
Časy se mění, názory se mění, papír zůstává.

Reaguji na Jokera:
třeba doprogramovat si plugin do prohlížeče, který to bude dělat, je taky možnost volby
Mluvil jsem o uživatelské možnosti volby.

Jde o to, že zbavit se toho uživatele otravuje ještě víc, než to původní chování.
Otázka zvyku. Já si zvykl.
„Zbavit se toho uživatele“ — zajímavě zformulováno :-)
AlešD
Profil
Honza22
No, tak vidím, že sem spustil velkou debatu
to se tak nějak tady občas přihodí.

V dávných dobách, kdy jsem ještě byl vyznavačem a "propagátorem" strict a velkého (vleklého) "X" moje víra dostala vážné trhliny právě díky absenci target="_blank" ve specifikaci. Potřeboval jsem to, zoufale jsem to potřeboval. Kdosi mi poradil jakýsi javascript, který to simuloval. Asi 15 řádek kódu oproti 15 písmenům pro napsání atributu. Aplikací pravidel Occamovi břitvy mě vyšlo jako správné řešení target="_blank" + transitional. No, a už jsem se vezl... A pak jsem objevil Chamurappiho, kterého tímto zdravím.
Joker
Profil
Chamurappi
„Zbavit se toho uživatele“ — zajímavě zformulováno :-)
hopla :o)
Čeština někdy dokáže zajímavé věci.
HonzaR
Profil *
Zkuste namísto target="_blank" napsat onclick="target='_blank'".

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0