Autor Zpráva
pyty
Profil
je <pre> validne v XHTML 1.0 strict ??
a kde je na w3 nejaky zoznam tagov a atributov - povolenych a zakazanych ??
Spikee
Profil
Myslím že je. Veď vyskúšaj :-)
Spikee
Profil
a kde je na w3 nejaky zoznam tagov a atributov - povolenych a zakazanych ??
V XHTML sa nesmú používať tagy, ktoré slúžia len na formátovanie
halogan
Profil
Jistě, že je validní, jak bys jej nahradil? Seznam tagů nevím, ale zavrženy byly předevšim atributy pro stylování. Z tagů mě napadá jen:
font, nobr, marquee, b, i, u, center
pyty
Profil
no css white-space: nowrap (myslim) - ale to neide v IE...

b, i je nevalidne ????? u ano, ale b a i sa mi nezda....
habendorf
Profil
no css white-space: nowrap (myslim) - ale to neide v IE...

Ale jo, ide.
Victorius
Profil
pyty
podstata <b> a <i> je jen taková, že kódu udává POUZE informace o vzhledu a takové značky jsou v XHTML nepřípustné. Jejich alternatívou jsou tagy <strong> a <em>, které se ještě mohou definovat v CSS, takže vůbec nemusí jít ve výsledku o kurzívu a tučný řez písma. strong a em dávají kódu význam, jsou sémantické. Em znamená zdůraznění, sttrong silnější zůrazění textu. stejně tak je interpretují čtečky obrazovek a pod. S normalním b a i si bu´d neví rady nebo je ignorují, kdežto u strong a em zesílí, případně zpomalí předčítání textu. Elegantní, že?
Victorius
Profil
Obávám se že ze stejného důvodu nebude validní pre, nebo alespoň ne sémantický. Ale ruku do ohně bych za to nedal. A na co to vlastně potřebuješ? Určitě se to dá nahradit, XHTML zná spoustu jiných tagů pro všechyn účely.
Spikee
Profil
Victorius
Akým tagom by si nahradil pre? Pozri si haloganovu odpoveď
halogan
Profil
<pre> nelze nijak sémanticky nahradit. Sice většinou slouží k předvedení kódu, takže by to šlo použít <code>, ale to zas není úplné, protože pre zobrazuje veškeré bílé znaky (resp. prohlížeče zobrazují).
Victorius
Profil
Spikee
Různým, podle účelu, pre podle mě nemá žádný sémenatický účel, jak říká halogan, většinou se používá pro demonstraci kódu a proto je tu <code>
llook
Profil
Ale <b>, <i> i <u> jsou v XHTML 1.0 Strict přípustné. Stejně jako <pre>. Za seznam povolených tagů lze považovat DTD, tedy definici typu dokumentu, to je ten soubor odkazovaný z DOCTYPE: http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd
Ten zápis zase není tak složitý jak by se na první pohled zdálo, myslím že je to vysvětlený někde na Intervalu.
llook
Profil
Victorius Code slouží pro kód, ale nemá nastavené xml:space="preserve". Dnešní prohlížeče sice umožňují v CSS nastavit white-space: pre i elementům které toto nastavené nemají, ale z hlediska standardů je to špatně - bílé znaky by se měly odstraňovat už na úrovni XML.
Vlastnost white-space má sloužit k práci s prvky, které mají nastavené zachovávání bílých znaků. A to je v XHTML 1.0 jenom pre.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0