Autor Zpráva
Míraňák
Profil
Zdravím, nechodím na žádnou školu která by mě naučila html a vubec nemám ponětí kde se naučit všechny ty složitější veci okolo validity např kdy a kde použivat xhtml/html jaký jsou v tom rozdíly atd.. .
viz třeba tady. Moc tomu nerozumím, ale chtěl bych :). Takže se ptám jesti nevíte o nějakých stránkach kde se o tom trošku podrobněji píše :) díky
Joker
Profil
Míraňák
XHTML vs HTML a validita spolu nemají vpodstatě nic společného.
Takže jsou to dvě rozdílné oblasti:
1. validita: Validita je jen kontrola shody daného dokumentu se specifikací. Tady taky záleží na účelu:
- 1a) Pro tvorbu webových stránek se stačí naučit pravidla, která jsou třeba i tady na webu, případně problémy řešit operativně s pomocí validátoru a dokumentace.
- 1b) Pro debaty s Chamurappim to chce www.w3.org - najít si jednotlivá doporučení a nastudovat :-)

2. HTML vs XHTML: XHTML se hodí v případě, kdy je v aplikaci výhodné zpracovávat stejný kód někdy jako HTML a někdy jako XML- například čtení stránky pro web XML parserem. Případně pokud webovou stránku sestavuje nějaká komponenta produkující XML kód.
V ostatních případech je to celkem jedno.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Míraňáka:
kde se naučit všechny ty složitější veci okolo validity
O podobných věcech občas píšu, ale rozhodně bych má slova nebral přímo jako učebnici. Ledacos jde pochytit i tady na diskusi, pročti si pár starších debat.

kdy a kde použivat xhtml/html
Je dobré si uvědomit, že deklarace <!doctype> o syntaxi nerozhoduje. Používáš MIME typ „text/html“ (viz HTTP hlavička Content-Type), takže užíváš z pohledu prohlížečů, vyhledávačů i českého validátoru HTML. Cokoliv jiného nemá v současné době smysl.

Obecně celá tahle teoretická omáčka má jen malý dopad na praxi. Profesionální kodér může docela důstojně přežívat bez toho, aby si uvědomoval, v čem vlastně píše. Prohlížeče baští i HTML kód s chybami, takže mu projde všechno možné. Pokud existuje značné množství stránek psaných stejným způsobem, může v klidu předpokládat, že budoucí trendy nezlomí jeho stránce vaz. Tím chci říct, že znalost širších souvislostí je určitě vhodná, ale ne bezpodmínečně nutná. Ber je jako třešinku na dortu.

Moc tomu nerozumím, ale chtěl bych :).
Hodně štěstí :-)
Na konkrétní dotaz ti rád konkrétně odpovím.


Reaguji na Jokera:
Validita je jen kontrola shody daného dokumentu se specifikací.
Ne. I dokument nevyhovující specifikaci může být validní a naopak dokument vyhovující může být nevalidní.

Pro debaty s Chamurappim to chce www.w3.org - najít si jednotlivá doporučení a nastudovat :-)
V případě (X)HTML jsou doporučení konsorcia dost odfláknutá a nezřídka si protiřečí.
Míraňák
Profil
Díky moc, určitě si to rád přečtu a pokusím se i z toho něco pochytit :), protože na w3 je to všechno anglicky a tomu taky moc nerozumím ale určitě si projdu webylon. Díky za zájem(rady). Zatím nashledanou.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0