Autor Zpráva
frauen
Profil *
Zdravím,

měl bych dotaz na všechny majitele Macu. Jsem novým uživatelem této skupiny. Chtěl bych se zeptat, jaký software byste mi doporučili pro tvorbu webových aplikací a jejich správu? Zatím jsem stáhl pouze FTP klienta FileZillu.

Předem díky za všechny rady a reakce.
Joker
Profil
frauen:
Jaké přesně nástroje potřebujete? Vývoj na jaké platformě? Co na správu?
frauen
Profil *
Joker:
Mám operační systém Mac OS X Snow Leopard. Chtěl bych nějaký nástroj na tvorbu webů - tzn. dřívě jsem měl na Windows program WAMP, který mi obstarával server (php, mysql, apache). Chtěl bych něco takového zprovoznit i na tomto systému (nemusí se jednat o kompletní souhrn, stačil by nějaký tutoriál, jak všechny tyto věci dát dohromady, abych docílil stejného efektu jako kdysi s výše zmíněným WAMP). Dále nějakou aplikaci, ve které bych mohl psát dané aplikace (HTML, CSS, PHP atd.). Vím, že je těchto aplikací spousta, bohužel však nevím, jaká je opravdu dobrá a kterou bych si měl sehnat. Upřednostňoval bych nějaké free řešení.
Joker
Profil
frauen:
Čili jde o MySQL/PHP platformu (například pro .Net by asi byly vhodné jiné aplikace).

Nepoužívám Mac, ale myslím, že Apache a PHP budou už v instalaci systému, podobně jako v Linuxu (nevím ale, jestli se ve výchozím nastavení i instalují, například v Ubuntu to je tak, že se instalují v případě, že se při instalaci ve způsobech využití počítače zaškrtne webový server).

Dál v Linuxu na PHP používám prostředí Eclipse (for PHP developers), které má i verzi pro Mac.
Mastodont
Profil
XAMPP má i verzi pro Mac
frauen
Profil *
Mastodont:
Na to jsem již také narazil, chtěl bych spíše tutoriál a sestavit si to sám, nikoliv hotové řešení. To je ale řešení lokálního serveru. Nemáte někdo nějaký tutoriál? Nějaké tipy na aplikaci, ve které aplikace psát? Díky.
Keeehi
Profil
frauen:
Nějaké tipy na aplikaci, ve které aplikace psát?
Zmiňované eclipse není špatné.

Při zprovozňování apache a php by vám mohl pomoci tento článek: http://www.devarticles.com/c/a/Apache/Using-Apache-and-PHP-on-Mac-OS-X/
Timy
Profil
frauen:
Jako FTP používám CyberKačenu (free), hodně chválený je taky Transmit (placený). PHP umí Mac v základu, zbytek se musí doinstalovat. Já jsem sáhl po jednodušším řešení a používám ten XAMPP, funguje bezproblémově. Na vývoj PHP/HTML/Javy/všeho aplikací používám NetBeans (free). Jako hodně odlehčený editor pak používám Smultron.
imploder
Profil
frauen:
Dále nějakou aplikaci, ve které bych mohl psát dané aplikace (HTML, CSS, PHP atd.). Vím, že je těchto aplikací spousta, bohužel však nevím, jaká je opravdu dobrá a kterou bych si měl sehnat. Upřednostňoval bych nějaké free řešení.
Na MacOSX (a jen na něj) existuje velice kvalitní programátorský editor TextMate. Není zadarmo, stojí 45 eur.
http://www.root.cz/clanky/textmate-editace-hrou/

Z free editorů pro UNIX (tedy MacOSX, Linux, FreeBSD, ...) bych doporučil starou klasiku: Vim. Je to velice šikovný editor použitelný prakticky na cokoliv, v efektivitě ovládání (zvlášť bez myši) a v možnostech přizpůsobení, a rozšíření pomocí skriptů (vimscript, Python) se mu hned tak něco nevyrovná. Je ale potřeba se s ním naučit a všechno potřebné si nastavit. Má neobvyklé, ale logické a efektivní ovládání. Vychází ze starého editoru Vi ze 70. let, na unixech je to nejběžnější editor; pokud budeš někdy upravovat soubory na serveru přes SSH, Vi/vim na tohle taky výborně poslouží (na serveru nejspíš bude nainstalovaný).

Návod od pana Satrapy (od základů, probere podstatné věci)
Root.cz: seriál Vim na plný výkon
Root.cz: seriál Jak si přizpůsobit Vim
Skripty pro Vim

Tohle sem dávám jen na zvážení, Vim používám v Linuxu (mac nemám). Určitě pro MacOSX existuje i dost jiných kvalitních editorů (které ale neznám).
Tori
Profil
Pro případné další zájemce o provoz Apache+PHP na Macu odkazuji článek http://ondrej.mirtes.cz/zprovozneni-php-na-mac-os-x

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Pokuste se již v titulku uvést název programu související s tématem.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0