« 1 2
Autor Zpráva
Mirec
Profil *
Velice dobrý je také Serif Web Plus 6 a je zdarma...skuste ho
Charlie
Profil
Co se html týče, doporučuji PSPad, na CSS bych vzal Top Style, na PHP Zend Studio.
anicka
Profil
Tvorbou webu se zabývám od roku 2001 (non-commercional).

V roce 2001 jsem začala s WYSIWYG programem společnosti Microsoft "FrontPage Express" ("osekaná" verze "FrontPage"). Musím říci, že jako začátečníkovi ovládajícímu "Microsoft Word", to zcela vyhovovalo a zmíněný program bezezbytku splnil mé očekávání, pokud jde o rychlou tvorbu webu ve WYSIWYG editoru. Pro začátečníka ideální, nemusí se vůbec učit HTML (natož tak koukat do HTML kódu) a stránky docela rychle a celkem dobře vytvoří (řečeno z pohledu začátečníka a laika).

Poté (asi v roce 2003) jsem přešla na Microsoft "FrontPage 2000", který obsahuje daleko více nástrojů na tvorbu webu a jako WYSIWYG editor mi též plně vyhovoval. Nebylo co řešit :-), stránky jsem uměla v programu vytvořit, viděla jsem výsledek svého snažení a to mi opravdu stačilo. Maximálně jsem sporadicky něco upravila v HTML (kódu) stránky, protože jsem se o HTML ze zvědavosti zajímala. To však bylo maximum mých technických schopností.

Naposledy testovanou verzi WYSIWYG editoru od Microsoftu zastupuje "FrontPage 2002", který dokonce podporuje CSS (kaskádové styly) a obsahuje mnoho dalších vylepšení oproti starším verzím tohoto editoru. Musím dodat, že v době testování FP2000 a FP2002 jsem se už poohlížela po tom, co to je HTML, jak se tvoří atd., nicméně i když to byl zájem spíše "pro informaci" než kvůli touze umět v HTML programovat. Kromě toho mě zajímaly také CSS, ale vůbec jsem nevěděla, jak na to. V programu "FrontPage 2002" však je obsažena podpora CSS1 i CSS2, včetně možnosti použít prázdnou šablonu CSS, což jsem samozřejmě přivítala. Problém byl, že jsem netušila jak s CSS začít.

Ovšem je potřeba otevřeně říci, že právě toto byl bod zlomu.

Při surfování na webu jsem na svém oblíbeném webu o software (freeware, shareware) "stahuj.cz" objevila program "PSPad 4.5.1", zástupce NON WYSIWYG editorů (X)HTML. Říkala jsem si: Co to tak otestovat, co to umí? Pokud mi to nebude vyhovovat, tak dám uninstall a hotovo. Výsledek byl však ohromující. Šablony s klávesovými zkratkami: HTML, CSS (a mnoho dalších programovacích jazyků), možnost zvolit si pro každý jazyk zvýrazňovač syntaxe i atributů, možnost zvolit pozadí zvýrazňovače, kontrola HTML kódu, preview v prohlížeči (jádro asi "Internet Explorer"), hledání v souborech či v projektu atd. a samozřejmě česká nápověda k programu. Výborné je i to, že program je česky a není nutné umět pro jeho ovládání angličtinu. A tím jsem s editorem "FP" od Microsoftu definitivně skončila.

Musela jsem - ač nerada - souhlasit s tím, že "FrontPage 2002" (podobně jako ostatní WYSIWYG editory) produkují nekvalitní (X)HTML kód. Stačí dát webovou stránku, vytvořenou ve WISYWIG editoru (např. Microsoft "FrontPage") do nějakého validátoru, třeba "W3C Markup Validation Service" a uvidíte hned výsledek validace (chyby a varování). Odhaduji, že chyb bude poměrně hodně a že dokument neprojde validací.

Uznávám, že je sice trochu náročnější vyznat se v "čistém" (X)HTML kódu než ve vizuálním okně příkladně "FrontPage 2002", avšak myslím si, že jde jen o zvyk :-). Navíc klávesové zkratky k šablonám (X)HTML práci vynaloženou při psaní kódu velmi usnadní a urychlí. Dále mám za prokázané a souhlasím s tvrzením, že je skutečně těžší učit se (X)HTML kód, zvláště pro začátečníky a úplně nejhorší je to pro antitechnické typy. Zdá se, že pro začátečníky je nejlepší WYSIWYG editor kódu. Jestli je však někdo přímo technický typ a začátečník, tak určitě doporučuji rovnou začít autoring (tvorbu či generování webu) v NON WYSIWYG editoru, tedy například zmíněný "PSPad", jenž je freeware. Generuje kvalitní kód, který lze zkontrolovat (off-line) a případně ještě on-line validovat.

Používání editoru "PSPad" mohu jen doporučit a rozhodně se nehodlám vracet k editoru "FrontPage 2002". Byl by to krok zpět s minimálním přínosem (jen kvůli tomu, abych se lépe vizuálně orientovala v okně editoru).
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0