« 1 2
Autor Zpráva
anicka
Profil
Tvorbou webu se zabývám od roku 2001 (non-commercional).

V roce 2001 jsem začala s WYSIWYG programem společnosti Microsoft "FrontPage Express" ("osekaná" verze "FrontPage"). Musím říci, že jako začátečníkovi ovládajícímu "Microsoft Word", to zcela vyhovovalo a zmíněný program bezezbytku splnil mé očekávání, pokud jde o rychlou tvorbu webu ve WYSIWYG editoru. Pro začátečníka ideální, nemusí se vůbec učit HTML (natož tak koukat do HTML kódu) a stránky docela rychle a celkem dobře vytvoří (řečeno z pohledu začátečníka a laika).

Poté (asi v roce 2003) jsem přešla na Microsoft "FrontPage 2000", který obsahuje daleko více nástrojů na tvorbu webu a jako WYSIWYG editor mi též plně vyhovoval. Nebylo co řešit :-), stránky jsem uměla v programu vytvořit, viděla jsem výsledek svého snažení a to mi opravdu stačilo. Maximálně jsem sporadicky něco upravila v HTML (kódu) stránky, protože jsem se o HTML ze zvědavosti zajímala. To však bylo maximum mých technických schopností.

Naposledy testovanou verzi WYSIWYG editoru od Microsoftu zastupuje "FrontPage 2002", který dokonce podporuje CSS (kaskádové styly) a obsahuje mnoho dalších vylepšení oproti starším verzím tohoto editoru. Musím dodat, že v době testování FP2000 a FP2002 jsem se už poohlížela po tom, co to je HTML, jak se tvoří atd., nicméně i když to byl zájem spíše "pro informaci" než kvůli touze umět v HTML programovat. Kromě toho mě zajímaly také CSS, ale vůbec jsem nevěděla, jak na to. V programu "FrontPage 2002" však je obsažena podpora CSS1 i CSS2, včetně možnosti použít prázdnou šablonu CSS, což jsem samozřejmě přivítala. Problém byl, že jsem netušila jak s CSS začít.

Ovšem je potřeba otevřeně říci, že právě toto byl bod zlomu.

Při surfování na webu jsem na svém oblíbeném webu o software (freeware, shareware) "stahuj.cz" objevila program "PSPad 4.5.1", zástupce NON WYSIWYG editorů (X)HTML. Říkala jsem si: Co to tak otestovat, co to umí? Pokud mi to nebude vyhovovat, tak dám uninstall a hotovo. Výsledek byl však ohromující. Šablony s klávesovými zkratkami: HTML, CSS (a mnoho dalších programovacích jazyků), možnost zvolit si pro každý jazyk zvýrazňovač syntaxe i atributů, možnost zvolit pozadí zvýrazňovače, kontrola HTML kódu, preview v prohlížeči (jádro asi "Internet Explorer"), hledání v souborech či v projektu atd. a samozřejmě česká nápověda k programu. Výborné je i to, že program je česky a není nutné umět pro jeho ovládání angličtinu. A tím jsem s editorem "FP" od Microsoftu definitivně skončila.

Musela jsem - ač nerada - souhlasit s tím, že "FrontPage 2002" (podobně jako ostatní WYSIWYG editory) produkují nekvalitní (X)HTML kód. Stačí dát webovou stránku, vytvořenou ve WISYWIG editoru (např. Microsoft "FrontPage") do nějakého validátoru, třeba "W3C Markup Validation Service" a uvidíte hned výsledek validace (chyby a varování). Odhaduji, že chyb bude poměrně hodně a že dokument neprojde validací.

Uznávám, že je sice trochu náročnější vyznat se v "čistém" (X)HTML kódu než ve vizuálním okně příkladně "FrontPage 2002", avšak myslím si, že jde jen o zvyk :-). Navíc klávesové zkratky k šablonám (X)HTML práci vynaloženou při psaní kódu velmi usnadní a urychlí. Dále mám za prokázané a souhlasím s tvrzením, že je skutečně těžší učit se (X)HTML kód, zvláště pro začátečníky a úplně nejhorší je to pro antitechnické typy. Zdá se, že pro začátečníky je nejlepší WYSIWYG editor kódu. Jestli je však někdo přímo technický typ a začátečník, tak určitě doporučuji rovnou začít autoring (tvorbu či generování webu) v NON WYSIWYG editoru, tedy například zmíněný "PSPad", jenž je freeware. Generuje kvalitní kód, který lze zkontrolovat (off-line) a případně ještě on-line validovat.

Používání editoru "PSPad" mohu jen doporučit a rozhodně se nehodlám vracet k editoru "FrontPage 2002". Byl by to krok zpět s minimálním přínosem (jen kvůli tomu, abych se lépe vizuálně orientovala v okně editoru).
K
Profil *
Anicka: Mas muj obdiv :) - vydrzet tak dlouho na FrontPage to chce silnej zaludek.
sirkubador
Profil *
Radek Hrabůvka
Taky záleží na hardware, JEdit běží v Javě a chce našlapanou mašinu.

Tak to pardon, moje předpotopní PC (Celeron 400, 151MB RAM a ostatni na 6-7 let stare desce integrovane) není rozhodně žádná "našlapaná mašina" a jEdit s 20-ti pluginama na něm spustim naprosto s klidem. K tomu mi hraje VLC, běží FF, Opera, IE, Gaim a GIMP a já jedu bez jakéhokoliv zaseknutí dlouhé hodiny. Zpočátku jsem měl jakýsi "vrozený" odpor k javovým aplikacím, ale tohle je zářný případ toho, že existují i javové aplikace, která jsou rychlé a vcelku nenáročné.
sirkubador
Profil *
*které
Anonymní
Profil *
pspad.com
Kajman_
Profil *
Také jsem si oblíbil jEdit.
Kolibáč
Profil *
Jak doplňovat tagy v PSPadu?
Jednoduše:
* http://www.pspad.com/cz/rozsireni-pspadu.php -- AnyTagClose a pak Alt + .
* vlastní makro
* našaptávač doplňuje tagy párově

Proč Anička přidává do každé diskuze tento dlouhý a nezajímavý příspěvek? Narazil jsem na něj asi popáté. Není jednodušší napsat "FrontPage je na guvno a PSPad je super"?

VIM je úžasný, jen si zvyknout. Dreaweaver je jen pro VELMI náročné. PSPad je pro nás normální. Používám všechny tři.
jojoj
Profil *
PSPad
Azu
Profil *
Znáte tady vůbec něco jiného než pspad ? Jak je vidno asi ne, doporučil bych Vám trochu si rozšířit obzory, je mnoho podstatně lepších (subjektivní) editorů a též zadarmo, obsahují např. debuger, správu projektů, ftp, šablony, pro urychlení vkládání html tagů na kliknutí, .........
llook
Profil
Azu To už pak není editor, ale integrované vývojové prostředí (IDE). Eclipse, NetBeans... Jaká další jsou zadarmo v nezkriplených verzích?
Na větší projekty je to možná lepší, ale když chci třeba jenom přidat nějakou ikonku do stránky, tak na to je lepší obyčejný editor, jako Notepad++ nebo ten PSPad.

Jenže já si na potvoru oblíbil jeden editor s netradičním ovládáním, takže se mi v editorech zabudovaných v IDE dost blbě pracuje. To radši oželím těch pár funkcí, které nepotřebuju.
Vi pro Eclipse se mi bohužel rozběhat nepodařilo a Eclim mi připadá divný.
Azu
Profil *
Tyhle celé vývojové prostředí tyhle kolosy jsou na ... obzvláště Eclipse, řeč tu je o normálních malých programech jako je například český TSphpEditorIDE.
Rozhodně ale stojí za zmíňku editory za pár kaček PHP Designer 2007 (400,-) nebo především PHP Expert Editor (900,-) - co je ruský (ukrajina) to je dobrý :-)
Railbot
Profil
Azu
Můžeš uvést nějaký konkrétní příklad těch podstatně lepších editorů? Znám například jEdit, tím to končí. Rád si rozšířím obzory.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0