Autor Zpráva
pndeskop
Profil *
Dobrý den,

vím, že je to tady jen pro tvorbu webu, ale začínám se zajímat o programování v C a chci se zeptat jaký jazyk zvolit pro aplikace na xp. Chci si udělat na pracovní ploše xp svůj gadget, ale nevím jaký jazyk je pro to nejlepší (C# , C++).

Prosím o radu a možné výhody i nevýhody jazyka. Děkuji všem za rady
Jan Tvrdík
Profil
pndeskop:
Nejpohodlněji (obzvlášť pokud začínáš) se ti aplikace budou psát v C# ve Visual Studiu.
Joker
Profil
Podle mě je nejlepší jazyk „ten který umím“ :-)
Neboli „Céčkař“ to naprogramuje v C++, „dotnetař“ v C# nebo VB.net, „javista“ v Javě, atd.

U začátečnické aplikace to bude spíš otázka osobních preferencí.
C/C++ ve srovnání s C#:
C je jazyk pro procerurální paradigma, C++ je takový „polo-objektový“
+: Jednoduchá aplikace bude nejspíš efektivnější (menší a rychlejí) a nevyžaduje žádný framework.
-: Víc práce to naprogramovat.


Analogicky .net (C#, VB.net) ve srovnání s C/C++:
Platforma .net je objektová, podle mě se víc podobá třeba Javě než C.
+: Programování je obvykle jednodušší, přímočařejší a dřív hotové. Souhrnně: Méně práce.
-: Vyžaduje .net framework a jednoduchá aplikace nejspíš bude méně efektivní (větší a pomalejší)
pndeskop
Profil *
Tak můj odhad byl tedy správný. Mám zakoupené knížky jak na C#, tak i na C++ ale nevěděl jsem co je lepší pro můj cíl. C# se mi líbí, ale pro spuštění musí být na počítači instalovaný Net framework jestli si to dobře pamatuju. Jsem houževnatej človíček a když se do něčeho zakousnu, tak vše jde mimo dokud to nemám hotové. Proto se nebojím až tak náročnosti jako spíš podpory.

Chci vytvořit gadget/widget jako má třeba google. Aby uživatel mohl hned spustit bez nutnosti instalovat podporu. Samozřejmě, že mi nejde o jednorázové vytvoření, ale i se naučit něco nového.


Tak souhrn je, že je tedy mnohem lepší C++ a to pro rychlost a bez nutnosti instalovat podporu pro spuštění
Joker
Profil
pndeskop:
Záleží pro jaké systémy to má být určené, Win 7 mají .net framework 3.5 přímo v sobě, Visty mají 2.0, viz tabulka.
Chamurappi
Profil
Reaguji na pndeskopa:
ale pro spuštění musí být na počítači instalovaný Net framework
Jde-li ti o Windows XP, tak pokud se omezíš na věci z frameworku .NET 2.0 (což ovšem neznamená, že nemůžeš používat novější C#), můžeš počítat s hodně širokou podporou.

Co bys chtěl, aby tvůj gadget uměl?
pndeskop
Profil *
aby uměl pracovat s js a iframe. Jinak nemusi umet nic extra. Pokud tam budu umět udělat průhlednost, tak super, ale jde mi spis o ten gadget samotnej nez nejake exstra efekty.


Jde mi převážně o XP. Visty a 7 podporu mají. To psát na tomhle fóru nemusím :-)


nejdřív jsem z lenosti hledal nějakou aplikaci, která by na Xp vytvořila prostředí a instalací by jsem provedl příkaz pro insalaci prostředí a pak gadgetu co jsem již vytvořil, ale prostředí pro xp jako mají win7 nebo Xp neexistuje, tak jsem se rozhodl vytvořit si to sám. Alespoň se zase naučím nové věci. Nebo jestli někdo o něčem takovém ví, tak by to bylo velkým přínosem. Jazyk C mě už dlouho láká a tak se na něj stejně vrhnu, ale ulehčení je vždy k dobru :-)

Jinak všem moc děkuju za Vaše názory/doporučení. Jste tu vážně skvělí


Myslím si tedy po přečtení doporučení, že asi nejlepší pro můj projektík bude C#. Na Wikipedii jsem se dočetl, že XP jako součást systému Framework nemají a je nutné doinstalovat.

Chamurappi:
Jde-li ti o Windows XP, tak pokud se omezíš na věci z frameworku .NET 2.0

Jak to tedy je? Pokud je součástí systému, tak se chci zároveň zeptat jak během tvorby zjistím, že to je v rámci verze 2.0. Vím, že nejlepší je testovat přímo v prostředí, ale vědět při psaní taky není k zahození. Moc se omlouvám, ale jsem samouk a co si nevyhledám nebo nezeptám, tak to nevím :-(
Louka
Profil
pndeskop:
C# umí v základu průhlednost a má i komponentu webBrowser, který zajistí práci s JS a iframe.
pndeskop
Profil *
Tak to mám chápat, že se při psaní nemusím omezovat a tyhle věci jsou základem pro 2.0? To zní příjemně. Jak je to prosím ještě stou s podporou?
Chamurappi
Profil
Reaguji na pndeskopa:
Jak to tedy je?
Není součástí systému, ale k většině lidí přijel společně s nějakou aktualizací nebo s Officem.

jak během tvorby zjistím, že to je v rámci verze 2.0
Ve Visual Studiu (i v Express verzi) si můžeš vybrat cílový framework. Konzolový kompiler má na to též nějaký přepínač.

příkaz pro insalaci prostředí a pak gadgetu co jsem již vytvořil, ale prostředí pro xp jako mají win7 nebo Xp neexistuje, tak jsem se rozhodl vytvořit si to sám
Zběžným hledáním lze zjistit, že nejsi první, koho to napadlo.
Krom toho si ve WinXP můžeš nastavit HTML stránku jako tapetu. Místo klasické EXE aplikace bys také mohl použít HTA (ale na efekty jako je průhlednost bys musel zapomenout).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Pokuste se již v titulku uvést název programu související s tématem.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0