Autor Zpráva
KitKat
Profil *
Ahoj,
pracoval jsem sám na jednom projektu, torchu se rzrostl, a já už přestávám stíhat sám.
Mám pár známých a kamardů, co problematice tvorby webu rozumí a pravděpodobně by byli i ochotní pomoci.
Nikdo z nás to zatím neděal nijak profesionálně, v žádné firmě, a tak se ptám na vše zkušenosti :)

Potřeboval bych nějaký software, ve kterém by bylo možné pracovat ve více lidech.
Vím, že to jde například přes GitHub, kde je nevýhoda, že repozitáře jsou pouze veřejné (v neplacené "verzi").
V diskuzích jsem narazil na git "Bitbucket", ale zkušenosti s nám zatím nemám, tak jestli vás můžu poprosit o reference třeba na tento software, nbeo jiné (lepší) tohoto typu.

Idelní by pro nás bylo, abychom mohli pracovat na jednom projektu a naše výsledky se rovnou ukládali na FTP.

Jak říkám, jsem v tomhle oboru opravdu nezkušený, takže si to nejspíš představuju moc idealisticky, ve skutečnosti to asi nebude tak jednoduché, ale dřív nebo později se to nejspíš stejně budu muset naučit, tak proč nezačít teď ;)

Poslední otázka:
Nevíte někdo, jak to funguje ve větších/velkých společnostech, které jsou založeny na webu, přece není možné
koordinovat 20, 100, nebo tisíce programátorů, aby si navzájem nepřepisovali soubory.

Děkuju moc za váš čas a odpovědi :)
Joker
Profil
KitKat:
Nevíte někdo, jak to funguje ve větších/velkých společnostech, které jsou založeny na webu, přece není možné
koordinovat 20, 100, nebo tisíce programátorů, aby si navzájem nepřepisovali soubory.
Systém pro správu verzí (CVS - Content Versioning System).

Třeba GitHub je snad jen veřejný hosting pro repozitáře v CVS jménem (překvapivě) Git.
Nebo další populární je třeba Subversion.
Vývojáři na Microsoftí platformě zase používají TFS (Team Foundation Server, který by ale už měl umět i Git)
Radek9
Profil
KitKat:
například přes GitHub
na git "Bitbucket"
Obojí běží na Gitu. Jestli jsi zkoušel GitHub, práce s BitBucketem bude úplně stejná. ;-) Jestli jsi to ještě nezkoušel, je to ve zkratce verzovací systém, který si ukládá změny v souborech a tyto změny se potom přenáší mezi všemi uživateli. Podporuje i více vývojových větví, můžeš tedy nezávisle vyvíjet nějakou verzi aplikace bez zásahu ostatních.

Nevíte někdo, jak to funguje ve větších/velkých společnostech
Nedělám sice v úplně velké firmě, nicméně vždycky máš jen nějaký tým lidí pracujících na specifickém projektu. Pro každý se vytvoří nový repozitář, ke kterému mají členové týmu přístup, a spravuje se pomocí nějakého verzovacího systému (např. onoho Gitu).
Alphard
Profil
Git je v současnosti z mého pohledu asi nejlepší cesta. My třeba máme vlastní server (podobně jako snad všechny velké týmy), kde máme nastavené nějaké automatické akce, možnosti rozšíření a automatizace jsou obrovské (ale už nejsou ani tak o gitu, jako o naskriptování, jen se musí spustit ve správnou chvíli).
V nejjednodušším případě stačí zmíněná aktualizace souborů na serveru. Toto v základu nabízí třeba hosting od bluebordu. Viz git propojení s webhostingem. Předpokládám, že nemáte vlastní VPS nebo něco podobného, takže možnosti záleží na tom, jestli jste ochotní do toho něco investovat.
juriad
Profil
Ke gitu existuje pěkný veřejný překlad knížky; odkaz vede na popis běžného pracovního postupu ve vice lidech.
KitKat
Profil *
juriad:
Super, dík moc, to si přečtu :)

Díky i všem ostatním budu googlit a třeba se to nakonec povede ;)
Amunak
Profil
Souhlasím s Gitem, Subversion mi přijde zastaralý a nepraktický (opravte mě, pokud se mýlím).

Jen chci ale dodat, že to není jenom o verzovacím-sdílecím systému, ale hlavně taky o návrhu projektu. Pokud je smíchaná aplikační logika, design a ukládání dat, nic vám nepomůže, protože na něčem takovém prostě víc lidí pracovat nemůže. Proto je dobré i u menších projektů dodržovat konvence v dělení souborů, odlišení aplikační logiky od designu apod., ideálně využití OOP a toho, že je každá třída ve svém souboru - pak může na projektu třeba pracovat sto lidí, každý bude vyvíjet jen nějakou svojí skupinu tříd nebo knihovnu, a navzájem spolu budou komunikovat jen pomocí předem definovaných rozhraní. A když se to pak dá dohromady, bude to fungovat. Je to tedy jen ideální model - v praxi se asi narazí na spoustu problémů, ale teoreticky to tak fungovat může. Git nebo SVN už je pak jen nástroj, který usnadní to "dávání ködu dohromady" a držení verzí a přehledu změn.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Content Versioning System
Koukám, že máš rád neologismy =) Normálně se používáš VCS = Version Control System.

Třeba GitHub je snad jen veřejný hosting pro repozitáře
S tím bych si dovolil nesouhlasit. GitHub rozhodně není jen hosting. Jednak je tam hromada funkcí nad rámec rámec Git hostingu a jednak GitHub je především největší světová sociální síť pro sdílení open-source. Když dneska hledat open-source knihovnu, tak ji nehledám prvně Googlem, ale na GitHubu. Plus podotýkám, že není jenom veřejný – mají placené tarify pro firmy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Pokuste se již v titulku uvést název programu související s tématem.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0