Autor Zpráva
bazantm
Profil
Mám problém s ukládáním češtiny při kodovani iso 8859-2. V softwaru Dreamweaver 8 je vše v pořádku, i ve zdroji kodu je vše tak jak to má být, ale po uložení a následném prohlédnutí např. v notepadu se mi znak ž zobrazuje jako ľ. Potom to vydapá úplně stejně i v prohlížeči :o(
Zkoušel jsem tento problém najít na netu i zde v diskuzi, ale bez úspěchu. Při kodovani windows 1250 je to vše v pořádku, ale tomuto kodovani bych se rád vyhnul. Kodovani utf-8 zase nepodporuje server :o(
Takže bych byl rád kdyby mi někdo poradil jak rozchodit kodovani iso 8859-2 v Dreamweaver 8 :o) Za každou radu velmi děkuji :o)
Šlaha
Profil
A když vynecháš poznámkový blok a hned to hodíš do prohlížeče, funguje?
bazantm
Profil
Ja se na ten zdrojový text v poznámkovém bloku jen podívám, neukládám v něm žádné změny. Když se na stránky z pevného disku dívám v prohlížeči hned bez prohlížení v notepadu, tak jsou zobrazeny v pořádku. Když je ale nahraju na server i bez prohlížení v notepadu, tak se zase projeví problém o kterém jsem psal. Netýká se to jen ž, ale také š a ť.
bazantm
Profil
Ja se na ten zdrojový text v poznámkovém bloku jen podívám, neukládám v něm žádné změny. Když se na stránky z pevného disku dívám v prohlížeči hned bez prohlížení v notepadu, tak jsou zobrazeny v pořádku. Když je ale nahraju na server i bez prohlížení v notepadu, tak se zase projeví problém o kterém jsem psal. Netýká se to jen ž, ale také š a ť.
YoSarin
Profil
Máš nastavené stejné kódování, ve kterém je soubor uložen, i v hlavičce?
jozob
Profil
Pokiaľ tam nemáš určené kódovanie pomocou meta hlavičky, Dreamweaver nastaví predvolené kódovanie, ktoré je definované v nastaveniech (Ctr+U). Ak tam máš meta hlavičku, Dreamweaver by sa mal pokúsiť uložiť súbor práve podľa nej.
Anonymní
Profil *
Samozrejme mam v hlavicce toto:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
bazantm
Profil
Samozřejmě mám v hlavičce toto:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
YoSarin
Profil
a ukládá ti dreamweaver ten soubor opravdu v tom kódování...? někde se tam nastavuje defeaultní kódování... a nejsem si jistý jestli DW vždy dělá to co tvrdí jozob (Ak tam máš meta hlavičku, Dreamweaver by sa mal pokúsiť uložiť súbor práve podľa nej)
bazantm
Profil
A jak to poznám jestli mi DW ukládá soubor opravdu v kódóvání iso 8859-2? V menu Edit/Preferences/New Document/Default Encoding mám nastaveno: "Středoevropské jazyky (ISO)"
YoSarin
Profil
bazantm
hm... tak to už nevím... můžeš zkusit jEdit... ten zobrazuje i kódovaní v jakém byl soubor uložen...
Martin Snížek
Profil *
Podle popisu vašich problémů bych soudil, že váš server posílá v HTTP hlavičce informaci o kódování winodws-1250, která má podle specifikace přednost před meta tagem. Proto dochází k tě chybě až na serveru.

Jinak bych ale obecně doporučil používat v dnešním kosmpolitním světě UTF-8, už to ani není dneska takový problém psát ve Windows. S těmi našimi českými kódováními jsou nakonec jenom problémy, které ale nejsou z počátku vidět.
Martin Snížek
Profil
Podle popisu vašich problémů bych soudil, že váš server posílá v HTTP hlavičce informaci o kódování winodws-1250, která má podle specifikace přednost před meta tagem. Proto dochází k tě chybě až na serveru.

Jinak bych ale obecně doporučil používat v dnešním kosmpolitním světě UTF-8, už to ani není dneska takový problém psát ve Windows. S těmi našimi českými kódováními jsou nakonec jenom problémy, které ale nejsou z počátku vidět.
jozob
Profil
Martin Snížek
V pôvodnom príspevku bolo uvedené, že kódovanie sa nesprávne zobrazí už po uložení, pri zobrazení napr. v Notepad-e, takže problém na servri určite nie je.
YoSarin
Profil
jozob:
bazantm
Ja se na ten zdrojový text v poznámkovém bloku jen podívám, neukládám v něm žádné změny. Když se na stránky z pevného disku dívám v prohlížeči hned bez prohlížení v notepadu, tak jsou zobrazeny v pořádku. Když je ale nahraju na server i bez prohlížení v notepadu, tak se zase projeví problém o kterém jsem psal. Netýká se to jen ž, ale také š a ť.

z tohohle to vypadá na to, co tvrdí Martin Snížek...
jozob
Profil
YoSarin
Ja som nikdy netvrdil, že na vine je Notepad. Ja som tvrdil, že na servri chyba nie je - pokiaľ je kódovanie chybné už po uložení, čo s tým má server? Chyba bude v nastavení Dreamweaveru.
YoSarin
Profil
Když se na stránky z pevného disku dívám v prohlížeči hned bez prohlížení v notepadu, tak jsou zobrazeny v pořádku.
To nevypadá na chybu v DW
jozob
Profil
YoSarin
Aha...
Jokerr
Profil *
Ahoj lidicky potreboval bych pomoct jestli nekdo nemate cestinu na Dreamweaver 8 a nebo manual moc by mi to pomohl jelikoz takhle se v tom vubec nevyzna a jen tapu !!! :-/ jestli nekdo mate zaslete prosim adresu nebo celi soubor na jokerr@atlas.cz diky moc
FATO
Profil *
Ahoj. Mám problém v Dreamweaveri urobiť tlačítka tak aby mi znázornovali diakritiku. Prosím poraďte ako mám postupovať. Za ochotu vopred ďakujem.
Anonymní
Profil *
Jokerr: To sis koupil program za 14 202 Kč bez dph a nedali ti manual? A proc si kupujes kdyz v nem jen tapes?
jarno
Profil *
Anonymní: treba Jokerr jen zkouma moznosti zminovaneho softu jen v ramci zkusebni verze :o) A svou odpovedi si mu stejne vubec nepomohl, jen tady ted oba tapetujeme forum :o(
jarno
Profil *
Anonymní: treba Jokerr jen zkouma moznosti zminovaneho softu jen v ramci zkusebni verze :o) A svou odpovedi si mu stejne vubec nepomohl, jen tady ted oba tapetujeme forum :o(
pitkes
Profil *
poradi niekto kde zozeniem cestinu na dreamweaver 8?
vinnetou
Profil *
S tim kodovanim je to divny. Dreamweaver pouzivam denne a pokud si zmenim kodovani pomoci Modify-Page properties-Title/Encoding a vyberu Stredoevropske jazyky ISO diakritika mi chodi naprosto bez problemu.
vinnetou
Profil *
S cestinou u tlacitek asi narazis protoze tlacitka, ktera mas na mysli jsou delana pomoci flashe a v nem cestina jaksi nefunguje (tedy alespon v Dreamweaveru)
Anonymní
Profil *
Bazant je vazne ptak :) pokud ukladam v ISO8859-2 a pak zobrazuji v Notepadu (nebo jakemkoliv jinem Win1250 prohlizeci/editoru) musim NUTNE videt znaky jinak ze (=mam jine kodovani). Cili ž uvidim jako ĺ atd. Na webu za predpokladu ze ma META tag se vse zobrazi OK ;-)
Anonymní
Profil *
poznámka moderátora: dotaz odstraněn. Na nové dotazy zakládejte prosím nová témata.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0