Autor Zpráva
Schampik
Profil
Zdravím,
Prosím chtěl bych poprosit o radu nějakých zkušených lidiček skrz web a to sice jaké technologie mají budoucnost. Chtěl bych se věnovat webu, ale je toho tolik, že nevím co se mám vlastně učit? Jaký jazyk??
Dík moc za Vaše názory :)
habendorf
Profil
Co ma budoucnost?

Budoucnost patří aluminiu.
Jinak pokud vím, web se píše v (x)html, takže tím bych začal.
Schampik
Profil
Ne jako ja uz se snazim neco kutit v xhtml,php, css ale treba jsem hodne cetl ze treba javascript umira tak jestli se o ni mam nejak zajimat, nebo se mam zabyvat necim jinym co zmakne praci JS ? :)
WanTo
Profil
Kde jsi to četl?

Je možné, že někdo považuje JavaScript za umírající. Podle mne však za něj ještě není žádná náhrada. Existuje sice VBScript, ale kdo by psal v něčem, co funguje pouze v IE. Prostě JavaScript tu ještě hodně dlouho bude.

Zda přijde nějaká lepší technologie, je jen otázkou času. Osobně doufám, že přijde.
quinux
Profil
Schampik

No javascript neumírá, používá se pořád a používat se asi pořád bude, jen možná trochu méně nebo v jiné formě (ajax).
PHP je dobrý, ale i u nás podle mě už začíná spousta lidí od něj ustupovat. Sám neprogramuji takže rozebírat výhody a nevýhody programovacích jazyků nebudu, ale četl jsem spoustu článků, kde je php popisováno dost nepěkně. :o)
Peca
Profil
JS nemá moc praktické využití. Většinou se bez něj dá obejít. Jestli se chceš učit něco nového, tak zkus MySql, to na vymřítí zatím nevypadá :-)
WanTo
Profil
quinux
Kdo si jednou začne s .NETem nebo Javou, tak se mu PHP přestane líbit :-) Sám ho teďka používám jen kvůli jeho dostupnosti na téměř každém hostingu.
quinux
Profil
WanTo
Ano po téhle stránce jsem to přesně myslel - znám spoustu nephp programátorů a všichni na php spíše nadávají a někteří z nich by php označili za starou technologii i kdyby nová verze vyšla právě dnes :-D Ale jak říkám sám tomu moc nerozumím takže se řídím informacemi z druhé ruky :o)

Peca
JS se dá dost využít, když víš jak ho použít, ale je pravda, že spousta věcí se dá udělat jinak a přístupněji.
WanTo
Profil
Mně osobně třeba vadí, že je nutné použít JavaScript pro takové věci, jako kontrola dat ve formuláři. Kdyby to šlo přímo v HTML, měli bychom zase o něco jednodušší život.
quinux
Profil
WanTo

No ono se to i takto doporučuje. Před odesláním projet javascriptem, protože je to rychlejší a v případě chyby uživatel nemusí znova natahovat stránku. Pro ty, kteří mají javascript vypnutý by pak byla kontrola jen na straně serveru.
All4Net
Profil
JavaScript nevymiera. Neviem si predstavit nepouzivat JavaScript vo WebAplikaciach.
mila
Profil
javascript umira
Mě to přijde právě naopak. Stačí se podívat na google, ajax začíná být všudypřítomný.
HeWeR
Profil
mila
Teď je otázka, jestli to tak zůstane nebo bude AJAX (ppř. celý JS) nahrazen jinou technologií.

Já si myslím, že ano – netuším však za jak dlouho a jakou. Vůbec, je zajímavé sledovat jakým směrem se ubírají dnešní dynamické stránky. Nahrazují normální programy. Myslím si, že za chvilku budou vyčerpány všechny možnosti JS a bude se hledat jiná technologie.
Chamurappi
Profil
Reaguji na HeWeRa:
Tohle filosofování o konci JS je zvláštní. Myslíš si, že se tu ze dne na den objeví jiná technologie funkční v drtivé většině prohlížečů?

Jak si představuješ, že by mohli být možnosti JS vyčerpány? JavaScript je jen skriptovací jazyk, který sám o sobě neumí vlastně vůbec nic. Pracuje s objektovým modelem dokumentu (či spíše modelem okna). Nevím, co víc bych po něm mohl chtít. Objektový model se může vyvíjet, libovolně rozšiřovat. Za současného stavu mě skutečně nenapadá nic, kvůli čemu by se měl svět poohlížet po úplně jiné technologii.
HeWeR
Profil
Chamurappi
Nejsem odborníkem na JS a prakticky ani na jakékoli scriptovací jazyky. Okem pozorovatele však u dnešních webových aplikací (mám na mysli Gmail, mapy.cz apod.) vidím různé složité AJAXové konstrukce s používáním iframů, naprosto nepřístupné, totálně kazící mylšenku "oddělení obsahu a grafiky" apod.

Předpokládám, že za tyto problémy může právě JS. Předpokládám, že ony magické konstukce jsou obcházení problémů, které tento scriptovací jazyk způsobuje, či věcí, které nedovoluje. A také předpokládám, že v budoucnu se to změní. Myslím si, že v součastnosti neexistuje žádný klientský scriptovací jazyk, který by tuto situaci vyřešil.

Myslíš si, že se tu ze dne na den objeví jiná technologie funkční v drtivé většině prohlížečů?
Dnešní JS se snad zobrazuje v pořádku v drtivé většině prohlížečů, ne? Nemyslím si, že nějaký Franta vymyslí technologii a ta nahradí JS. JS bude upravován, vylepšován, zhoršován a všechno možné, až nakonec vznikne nějáká mutace (např. XJS :)), která všechny problémy vyřeší.

Opakuji: jsem laik, nechám se v této oblasti klidně poučit.

A abychom nebyli mimo téma, tak:
Schampik
JS se nauč. Je málo lidí, kteří ho umí - a dnes je potřeba. Jestli příjde něco nového, bude to pomalý a pozvolný proces změny.
mila
Profil
Dnešní JS se snad zobrazuje v pořádku v drtivé většině prohlížečů, ne?
Mě přijde že ano. Pravda člověk ho musí umět a znát různé problémy, pramenící z trochu odlišné implementace. Což o mě třeba neplatí:)

Mát takový pocit, že půlka mozilly je napsána v něčem jako javascript..
Leo
Profil
"vidím různé složité AJAXové konstrukce s používáním iframů"

AJAX nema zadnou potrebu pouzivat iframe.

"Předpokládám, že za tyto problémy může právě JS."

Ne, muzou za to neschopni autori. Pokud neco JS neumi (a jak psal Chamurappi, spis jde vetsinou o DOM, ne o samotny JS) tak jsou pro to vetsinou dobre (napr. bezpecnostni) duvody.

Leo
HeWeR
Profil
Leo
Takže jinými slovy chceš říct, že nepřístupnost již zmíněných webových aplikací je důsledek neschopnosti autorů a bezpečnostích bariér?
Chamurappi
Profil
Reaguji na HeWeRa:
chceš říct, že nepřístupnost již zmíněných webových aplikací je důsledek neschopnosti autorů
Nenazýval bych to neschopností, jelikož autoři zmíněných aplikací jsou většinou všehoschopní. Spíše je to nezájem. Přesně v tom bodě totiž přichází na řadu přístupností tabu -- úvaha, zda se jim těch pár procent uživatelů s vypnutým JS vyplatí. Zpravidla platí, že čím složitější je skript na straně klienta, tím složitější je obejít se bez něj. Což není problém JS, ale veškerého klientského skriptování obecně. Takže manažer může rozhodnout, že 98 % návštěvníků nabídne o 50 % lepší požitek a zbytek buď záměrně obětuje, nebo si na jeho ošetření vyhradí 2 % času.

Zrovna v případě mapy.cz by nakrmení ideálu přístupnosti žádalo vytvoření poměrně složité alternativní aplikace. Obrázkové mapy si nevidomí a lidé bez grafického prohlížeče nikdy neprohlédnou.

totálně kazící myšlenku "oddělení obsahu a grafiky" apod.
Chytře napsaný JS z té myšlenky těží. Ideální webová aplikace odděluje část obsahovou, prezentační a dynamickou.

až nakonec vznikne nějáká mutace (např. XJS :)), která všechny problémy vyřeší.
Bert Bos z W3C sní o tom, že ten „nejhorší vynález vůbec“ nahradí nějakým jejich jazykem. Já sním o tom, že uvolní křeslo šéfa CSS pracovní skupiny.
mila
Profil
Chamurappi
Já sním o tom, že uvolní křeslo šéfa CSS pracovní skupiny.
Tomu nevěřím:)
Leo
Profil
"Zrovna v případě mapy.cz by nakrmení ideálu přístupnosti žádalo vytvoření poměrně složité alternativní aplikace. Obrázkové mapy si nevidomí a lidé bez grafického prohlížeče nikdy neprohlédnou."

Jasne, ale nic nebrani tomu, aby se i bez JS mapy zobrazovaly a posouvaly, byt az po kliknuti a ne plynule... Leo
jozob
Profil
mila
Neveríš, že o tom Chamurappi sníva? :o)
mila
Profil
Z koho by si pak takto střílel:)
llook
Profil
Iframy se v DHTML (tak se tomu říkalo před deseti lety) aplikacích používají pro různé věci. Nejvíc asi kvůli tlačítku "zpět" (tak to pokud vím dělá Gmail).

jaké technologie mají budoucnost
Současné technologie prohlížečů, ty mají budoucnost jistou na dlouho, protože ten trh se obměňuje velmi pozvolna. HTML tu za deset let určitě bude, CSS a Javascript taky. PHP taky nevymře ze dne na den, tipuju mu přinejmenším dalších pět let.
Pokud chceš hledět dál do budoucnosti, tak v IT má budoucnost především jedna věc: učit se, učit se, učit se.

nic nebrani tomu, aby se i bez JS mapy zobrazovaly a posouvaly
Kromě toho, že by se muselo vynaložit dost zdrojů navíc do vývoje a lidí, kteří by to využívali, by asi nebylo o moc víc než těch, kteří by to vyvíjeli.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0