Autor Zpráva
RD_
Profil *
Zdravím,
zajímalo by mě, jak se chovají vyhledávače k doménám s diakritikou.

Je lepší umístit své nové stránky na doménu např. kaštany-ořechy.eu nebo kastany-orechy.eu?
Sirius
Profil
RD:
Vyhledávače ji normálně berou.

Spíš bych řešil co na to uživatelé. Ti jsou zvyklí na variantu bez diakritiky. Bral bych ty domény s diakritikou, alespoň zatím, jako druhou variantu k doméně bez háčků a čárek. Tím myslím registrovat klasickou v každém případě.
Joker
Profil
Sirius:
Spíš bych řešil co na to uživatelé.
Zejména ti, co nemají na klávesnici písmenka s diakritikou.
Ti by mohli mít trochu problém si pamatovat: xn--katany-oechy-3kc9h.eu
RD_
Profil *
Díky.

A ve výsledcích vyhledávání budu mít šanci se lépe umístit (na klíčové slovo kaštany) v případě použití domény s nebo bez diakritiky?
JanJanuska
Profil
[#4] RD
Na tom nezáleží
Bubák
Profil
Sirius:
Vyhledávače ji normálně berou.
To bych netvrdil, zkusil jsem hledat na doméně "háčkyčárky.cz" slovo "znaky" a výsledky nejsou přesvědčivé:
google.com, yahoo.com - najdou
bing.com, jyxo.cz, seznam.cz- nic nenajdou

Pak jsem "nespěšnými" vyhledávači zkusil hledat opět slovo "znaky", ale na doméně "xn--hkyrky-ptac70bc.cz
bing.com, jyxo.cz - najdou
seznam.cz - nenajde
Chamurappi
Profil
Reaguji na Bubáka:
Lze ale očekávat, že se české vyhledávače přizpůsobí situaci, jakmile bude možné užívat diakritiku u koncovky „.eu“.
Co se Bingu týče, zkusil jsem zadat „ááá llook“ a našel (pod TLD „.info“), takže obecně s IDN problémy nemá.
Bubák
Profil
Chamurappi:
Mám na mysli datazy takového typu site:ááá.info, s takovými má Bing a Jyxo (používá operátor domain) problém.
Ale taky si myslím, že jde o přechodný stav, technicky jde o menší problém, než třebas skloňování.
Kacko
Profil
Vyhledavace IMHO umi, nebo se prizpusobi. Zaregistroval bych obe domeny.

V tomto vidim do budoucna velky problem, hlavne proto, ze nebude zadna sunrise. Take by me zajimalo co se stane, kdyz ty si zaregistrujes kaštany-ořechy.eu a ja xn--katany-oechy-3kc9h.eu?
Axamith
Profil
Tady nejspíše vzniká prostor pro spekulanty s doménami. Já budu např. vlastnit doménu ceske-vyrobky.cz, někdo podnikavý zaregistruje české-výrobky.cz a samozřejmě mi ji za tučný obnos nabídne k prodeji. Myslím, že by bylo vhodné legislativně ošetřit takové situace předkupním právem na již zaregistrované domény bez diakritiky identického jména s diakritikou. To tady ale nevyřešíme.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kacka:
Take by me zajimalo co se stane, kdyz ty si zaregistrujes kaštany-ořechy.eu a ja xn--katany-oechy-3kc9h.eu?
To uděláš jak? Jsou to akorát dva různé zápisy téže domény.
Tomáš Meisner
Profil
[#10] Axamith
Já bych se toho zatím asi nebál. Dle vyjádření NIC.CZ se v Česku neuvažuje o zavedení háčků a čárek (myšleno pro TLD ".CZ"). Statistiky jsou vidět právě na zmíněném "háčkyčárky.cz"
Kacko
Profil
Chamurappi:
Takze kdyz bude zaregistrovana kaštany-ořechy.eu, tak me na xn--katany-oechy-3kc9h.eu WHOIS odpovi, ze je obsazena? Tohle nevim - ptam se.
Joker
Profil
Kacko:
Zaregistroval bych obe domeny.
Jo, tohle je ta „výhoda“ IDN a přesně ten důvod, proč se na .cz doméně do IDN nikdo moc nehrne.
Plus ohromný prostor pro phishing, protože si lze zaregistrovat spoustu domén, které na pohled vypadají stejně jako nějaká cílová.
Následující příklady budou deset různých domén:
kastany-orechy.eu
kaštany-ořechy.eu
ĸaštany-ořechy.eu
κaštany-ořechy.eu
kaštany-οřechy.eu
кaštany-ořechy.eu
kаštany-ořechy.eu
kaštany-оřechy.eu
kaštany-ořеchy.eu
kaštanу-ořechy.eu
....a to zdaleka není úplný výčet.
Kdo tomu výše nerozumí, v těch názvech jsou vždycky některé znaky nahrazené stejně nebo podobně vypadajícími z jiné abecedy, vesměs z azbuky a alfabety
Joker
Profil
Kacko:
Takze kdyz bude zaregistrovana kaštany-ořechy.eu, tak me na xn--katany-oechy-3kc9h.eu WHOIS odpovi, ze je obsazena? Tohle nevim - ptam se.
Zaregistrovaná doména je xn--katany-oechy-3kc9h.eu, kaštany-ořechy.eu je vlastně jen zobrazení toho řetězce v prohlížeči.
Kacko
Profil
Joker:
Takze na xn--katany-oechy-3kc9h.eu mi Whois vrati, ze je obsazena. Dekuju. Je nejak vyreseny pripad, kdy budu chtit registrovat domenu kaštany-ořechy.eu, budu mit stejne pojmenovanou firmu, ale nekdo si predtim zaregistruje xn--katany-oechy-3kc9h.eu?
nightfish
Profil
Kacko:
Je nejak vyreseny pripad, kdy budu chtit registrovat domenu kaštany-ořechy.eu, budu mit stejne pojmenovanou firmu, ale nekdo si predtim zaregistruje xn--katany-oechy-3kc9h.eu?
Je nějak vyřešený případ, kdy budu chtít registrovat doménu kaštany-ořechy.eu, budu mít stejně pojmenovanou firmu, ale někdo si předtím zaregistruje kaštany-ořechy.eu?

Ano, tato problematika je vyřešena známým - kdo dřív příjde, ten dřív bere. Nicméně vždy máš možnost obrátit se na soud (ochranná známka atd.).
Joker
Profil
Kacko:
Asi jako u jakékoliv jiné domény- můžete se obrátit na soud.

Větší legrace by byla, kdyby třeba proti doméně kaštany.eu -> xn--katany-ckb protestoval výrobce samurajských mečů, který by se jmenoval "XN - katany" :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kacka:
Takze na xn--katany-oechy-3kc9h.eu mi Whois vrati, ze je obsazena. Dekuju.
Vrátí ti teď, že je neregistrovatelná, protože jsou v ní dvě pomlčky.

budu chtit registrovat domenu kaštany-ořechy.eu, budu mit stejne pojmenovanou firmu, ale nekdo si predtim zaregistruje xn--katany-oechy-3kc9h.eu?
Kdyby někdo měl zaregistrovanou doménu xn--katany-oechy-3kc9h.eu, tak má i kaštany-ořechy.eu, protože jak už jsme ti oba psali — je to tatáž doména, akorát různě zapsaná.
Kacko
Profil
Chamurappi:
Kdyby někdo měl zaregistrovanou doménu xn--katany-oechy-3kc9h.eu, tak má i kaštany-ořechy.eu, protože jak už jsme ti oba psali — je to tatáž doména, akorát různě zapsaná.
Myslel jsem to z hlediska pravniho - co bych proti tomu mohl udelat, kdyby mel nekdo firmu xn-katany a k tomu zaregistrovanou domenu a ja chtel ty kaštany.. Dik za info.
Joker
Profil
Kacko:
Ještě jednou:
- Ten punycode tvar domény (xn--něco) se sám o sobě nedá zaregistrovat.
- Pokud někdo jiný má doménu kterou chcete, jsou vesměs tři možnosti:
- - a) tu doménu od dotyčného koupit
- - b) počkat až dotyčný tu doménu přestane chtít a doména expiruje
- - c) obrátit se na soud
Kacko
Profil
Joker:
Jojo chapu to, jen jsem nevedel(nez to rekl Chamurappi), ze punycode tvar nelze zaregistrovat.
Bubák
Profil
Joker:
Kdo tomu výše nerozumí, v těch názvech jsou vždycky některé znaky nahrazené stejně nebo podobně vypadajícími z jiné abecedy
Pokud vím, tak z toho důvodu nemá být dovoleno kombinovat znaky různých národních "abeced".
imploder
Profil
Tento člověk má proti podvrhování znaků skvělé řešení na základě zkušenosti s ruskými terminály:
http://www.lupa.cz/clanky/mozilla-vypina-podporu-narodnich-znaku-v-domenach/nazory/112833/
Chamurappi
Profil
Reaguji na implodera:
Je otázka, zda by uživatelé jinou barvu pochopili. Ani tvůrci stránek občas nechápou smysl barevného znázornění bezpečnosti.
imploder
Profil
Chamurappi:
Tvůrci stránek mají všemožné nápady, no. Ve FF se podbarvuje jenom vlevo modře název domény, zjistit co to je se dá jednoduše kliknutím na to. Podobná značka by mohla upozorňovat, že v doméně jsou ne-ascii znaky, tj. ne přímo barvit každé písmenko. Kdyby byl jen 1 znak mimo ASCII, už by mohl být podvržený. Spoléhat se na kontrolu URL okem stejně není moc dobrý nápad, spolehlivý je certifikát a na ten nějaké vizuální triky neplatí. Že stránka banky má mít ten modrý pruh a jinak to není v pořádku by měl uživatel vědět.

Myslím si spíš, že ne-ascii znaky v doménách by se neměly zavádět, že to bude zbytečná komplikace. Už jen to napsat... stejný problém je ale u používání takových znaků v názvech souborů: i když se omezím na FS podporující UTF-8, tak nejsem schopen zadávat a rozlišovat např. čínské znaky.

Třeba pro číňany může být těžké napsat čínská slova latinkou, když už je umí tím svým písmem, které jako hlásková abeceda ale nefunguje. Možná lepší než zavádět všechny znaky do URL (a všechny obyvatele planety tak nutit umět napsat jakýkoliv z nich a rozlišovat je) by byla nějaký systém online převodních databází: Číňan by napsal do adresního řádku ty svoje znaky a prohlížeč by získal odpovídající pinyin (s číslama místo diakritiky pro tóny) a to by použil jako URL. Na obrazovce Čiňana by třeba bylo URL v podobě, jak tam napsal ty znaky, a pod tím skutečné URL, na kterou se to převedlo. Na počítači cizince by to bylo jako čisté ASCII (při zkopírování by se Číňanovi kopírovalo skutečné URL atd.), jenom Číňan by měl v prohlížeči ten převodník napojený na online převodní databázi (nejlépe distribuovanou, něco jako DNS).

U nás by byl převod jednodušší, prostě by prohlížeč osekal diakritiku (proč to vlastně nedělají?), ale na obrazovce by to bylo vidět s ní. Možná je to celé ještě větší blbost než diakritika v URL, nevím. Jen mě to napadlo. Prostě verze s diakritikou nebo zapsaná místním písmem by nebyla skutečnou reprezentací, ale jenom vizuální pomůckou pro lidi na to písmo zvyklé a prohlížeč by jim ho umožňoval používat místo transkripce.
imploder
Profil
Když jsem si teď přečetl, co jsem sem napsal (už mi to dneska myslí nějak zcestně) - nic převratného to není, tak jednodušší alternativa:
Diakritika v URL by se používala i s tím převodem na ASCII variantu (xn--něco), ale uživateli by se nezobrazovaly s diakritikou všechny domény (Opera) ani neblokovaly všechny (FF), ale jenom jeho národní znaky (ty, které zná, tj. nám české, Číňanům čínské, Američanům žádné). Dál to xn-- a vynechaná písmena vypadá hnusně, chtělo by to něco čitelnějšího (třeba ořezaná diakritika / pinyin + jednoduchá přípona), aby ta alternativní verze (tj. ASCII pro cizince) byla normálně použitelná.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0