Autor Zpráva
Ice
http://obchod.ronnie.cz/s-2957-bullnox-triko.html úplně dole ten výpis slov. Je to možné takto dělat. Bez problémů s vyhledávači. Vliv na SEO to má? Díky za rady.
Taurus
Optimalizovat pro vyhledávače - ano, ale zároveň dělat web pro lidi. Proč by měli vidět v patičce něco takového?
Plaváček
Ice:

Pro uživatele je to bezcenný shluk nějakých slov. Vyhledávač k němu bude přistupovat podobně.
Michal Janík
V praxi to je tak, že shluk slov zabrat nemusí i může. Pokud uvedenou stránku někdo (např. konkurence) nahlásí adminovi Seznamu, ten by měl reagovat. Za riziko postihu taková "optimalizace" nestojí.
ajajaj
shluk slov - nemyslím, že by to byl špatný nápad, sám to také používám, ale nesmí se to přehánět a o tom to je. Mě jako uživatele klíčová slova zajímají, protože jsou výtahem z textu ve kterém jsou důležitá. Napsat jich třicet na podobnou stránku je asi blbost, dest může být dostačující. V čem to vadí uživatelům? Koho to pohoršuje?

Představte si situaci, že budete hledat na internetu ne moc často používané slovo a navíc nebudete ani moc dobře vědět, jak se správně píše. A nějaký trouba si dá práci že toto slovo napíše na svůj web do výčtu kw a ještě k tomu připojí možné překlepy.

Asi Ti to nikdo nechtěl napsat, protože i toto může být součástí optimalizace, sbírat nešťastníky bloudící po netu, ale musí se nad tím člověk trochu zamyslet a udělat to nenásilně.
ajajaj
Proč by měli vidět v patičce něco takového
protože na kw v head se zvysoka kašle
Plaváček
ajajaj:

Smysl by ta slova měla v případě, že by dovedla návštěvníka formou odkazu k relevantnímu textu. Pokud nic takového nedělají a jsou tam jenom proto, aby tam byla, jsou zbytečná. Přičemž základní zákon webdesignu a koneckonců i SEOlogie říká: "Cokoliv je na stránce zbytečné, je tam zbytečné".
Chamurappi
Reaguji na ajajaje:
Mají koukat na nesmyslný shluk slov, protože v místě, kde by tentýž shluk neviděli, je úplně k ničemu? Myslíš, že by jim tohle vysvětlení dávalo smysl?

Koho to pohoršuje?
Děsně mě štve, když mě vyhledávač pošle na stránku, která má hledané slovo v podobném shluku. K čemu mi to je? Beru to jako spam a řeknu si „fajn, ulovili jste návštěvníka, jsem pašáci, už k vám nepůjdu, sbohem“. Pokud z popisku ve vyhledávači usoudím, že hledané slovo je ve shluku, ani na něj neklikám.
Taurus
ajajaj:
Proč by měli vidět v patičce něco takového?

Takže na to budeme kašlat taky? V meta tagu nikomu nevadí, kdežto na stránce plno lidem (jak je vidět i tady) ano. Na ní takový binec nemá co dělat.
ajajaj
ajajaj:
nesmí se to přehánět a o tom to je

musím zde znovu napsat to co výše, asi jste nepochopili, že klíčová slova nejsou sama o sobě nic špatného, ale záleží jakým způsobem se použijí. Naprosto běžně jsou obsahem dokumentů, diplomek, seminárek a rešerší. Když něco takového dám na net, mám je kvůli Vám odstranit? Ani mě nenapadne. Je samozřejmě špatně, že na stánku s celkovým počtem 350 slov umístím 150 kw, ale proč by tam nemohla být dvě a jeden překlep? Nezatracujte kw sama o sobě, ale způsob pokud jsou špatně použita.

Binec
taky znáte ty stránky, které jsou například věnovány umělecké fotografii a výbavě pro fotografy a v patičce každé stránky mají napsáno něco jako:
Pokud Vás čteni o fotografiich vyčerpá, můžete doplnit energii chutnou svačinou z Bageterie nebo si zajet klidně i 300km do Restaurace Zlín a pokud se Vám už nebude chtít jet večer domů, využít Hotelu XYZ v Brně kde se pohodlně položíte na postel a matrace Blablabla s krásnými dívkami Callgirls to je podle mě binec.

Děsně mě štve, když mě vyhledávač pošle na stránku, která má hledané slovo v podobném shluku
Souhlasím, jsem na tom stejně, ale asi takhle to myslel Plaváček vytvářet stránky plné odkazů směřujících na správný dokument, což je asi hodně protivná a zbytečná práce. Od toho jsou právě ta klíčová slova a měla by být v dokumentu ke kterému se vztahují.

Velký rozdíl je, pokud připojím kw k plně optimalizovanému textu na tyto kw, nebo k běžnému. U toho prvního tam budou zbytečná a na obtíž, u druhého už ne.
Taurus
Diplomka je samozřejmě specifický dokument, kde klíčová slova jsou povinná a s jasným nadpisem. O tom se nikdo nepře. Navíc nejsou zatracována, jen nemají co dělat (vyjma DP apod.) ve stránce, když je na to určený meta tag. Že je na internetu všelikého dalšího bordelu až až viz tvůj popis v patičce, to je další věc...

Žádný rozdíl není. Pokud někdo neumí psát / nepíše web tak, že není přátelský jak k uživatelům, tak vyhledávačům, neospravedlňuje ho to k tomu, aby cpal binec tam, kde nemá co dělat.
Leo
Chamurappi:

"Děsně mě štve, když mě vyhledávač pošle na stránku, která má hledané slovo v podobném shluku."

Mě taky. Někteří fikaní tvůrci stránek to dělají i tak, že na stránce vypisují slova a fráze, na které lidi přišli z vyhledávače, i když se v obsahu stránek ve skutečnosti nenachází, a vyhledávač vás tam pošle jen proto, že už tam někoho poslal... Leo
Marek Prokop
Ajajaj to v příspěvku [#10] píše správně. Tohle je téma, které se těžko zobecňuje. V konkrétním případě, který uvádí Ice, seznam klíčových slov moc vhodný není a navíc jsou v něm některá z uvedených slov (třeba triko) zavádějící, takže to uživatele může opravdu naštvat. Stejně tak ale existují opačné případy, kdy uživatele naopak naštve to, že nějakou pro něj důležitou informaci nenašel jen proto, že u ní autor klíčová slova neuvedl.
Chamurappi
Reaguji na ajajaje:
ale asi takhle to myslel Plaváček vytvářet stránky plné odkazů směřujících na správný dokument
Jinými slovy: vytvářet menu. To už není nesmyslný shluk slov.

Velký rozdíl je, pokud připojím kw k plně optimalizovanému textu na tyto kw, nebo k běžnému. U toho prvního tam budou zbytečná a na obtíž, u druhého už ne.
Pokud je text skutečně optimalizovaný na určitá klíčová slova, tak je už obsahuje. Není důvod je vypisovat znovu.

Reaguji na Marka Prokopa:
existují opačné případy, kdy uživatele naopak naštve to, že nějakou pro něj důležitou informaci nenašel jen proto, že u ní autor klíčová slova neuvedl
To už ovšem nebývá naštvaný na konkrétního autora stránky, ale na obecnou informační chudobu internetu.
Pokud autor stránky zná klíčová slova, na která by chtěl (a měl) být nalezitelný, měl by je použít nějak rozumně v textu a ne je sypat na parapet okna.
Marek Prokop
To už ovšem nebývá naštvaný na konkrétního autora stránky, ale na obecnou informační chudobu internetu.

Bývám naštvaný i na konkrétního autora, protože se třeba nakonec k jeho stránce dostanu, ale trvá mi to mnoho hodin (někdy i dnů či týdnů) místo pár minut.

Pokud autor stránky zná klíčová slova, na která by chtěl (a měl) být nalezitelný, měl by je použít nějak rozumně v textu

No jistě, ale to v některých případech nejde a v některých případech by to bylo zbytečně pracné. Zrovna před dvěma hodinami jsem v autě z mobilu hledal infolinku Českých drah. Chápu, že k jednomu telefonnímu číslo nikdo nechce/nemá čas psát tři odstavce jazykově pestrého textu. Kdyby ale autora napadlo pod to číslo dát seznam všech synonym, kterými to někdo může hledat, byl bych mu neskonale vděčný.
ajajaj
[#14] Chamurappi

snadněji někomu vysvětlím jak vybere kw, než ho budu učit psát optimalizovaný text, navíc když třeba na to nemá čas nebo náladu, nebo ho to vůbec nezajímá. Pokud si s tím nechce dávat práci, budu šťastný, že napíše kw díky nimž najdu, co hledám. U spousty textů totiž může nastat stav, že se důležité slovo zmíní jen jednou, nebo v nedostatečném množství a pak se popisuje opisným způsobem. Celá stránka bude striktně k tematu, bude informačně bohatá, ale k nenalezení, protože tam to důležité kw zanikne.

Pokud je text skutečně optimalizovaný na určitá klíčová slova, tak je už obsahuje
no vždyť to jsem psal, že je v tomto případě nevhodné uvádět kw

Vytváření speciální stránky se spoustou odkazů mi přijde jako naprostá zbytečnost hned z několika důvodů:
1) co na to řekne uživatel? uvidí desítky odkazů vedoucích na nějakou stránku - vcelku zbytečná práce dělat odkaz někam, kde můžu kw jen napsat a navíc to znamená další klik myší
2) na této stránce budu mít klíčová slova k různým tématům - chaotický maglajs
3) bude se to vůbec objevovat ve výsledcích fulltextu?
4) informační hodnota této stránky bude nulová - nic mi neřekne
5) bude to přesně ten typ stránky ze které odcházím - změť nesouvisejících slov odkazujících kdoví kam, protože z této stránky nebudu moci posoudit, jaký obsah se bude skrývat za odkazem

Marek Prokop
Máme podobnou zkušenost, zrovna včera jsem hledal jak přiložím dokument a odešlu jej do Ceské Pojistovny on-line, věděl jsem, že tu stránku na svém webu mají a zaboha jsem ji nemohl nalézt ani fulltextem, nakonec jsem musel kontaktovat helplinku - hodně zbytečné...
Chamurappi
Reaguji na Marka Prokopa:
Bývám naštvaný i na konkrétního autora, protože se třeba nakonec k jeho stránce dostanu
To se stane jen ve zlomku z těch opačných případů, kterých je i tak málo. Řekl bych, že nesrovnatelně víc zlosti je z přítomnosti shluků než z nepřítomnosti.

Já můžu být přeci také naštvaný na některé užitečné stránky, které nemůžu na jistá slova snadno najít, protože nepoužívají třeba cloaking. Jakýkoliv pochybný postup jde použít ve prospěch části (klidně i všech) uživatelů. Pokud vyhledávač nemá prostředky, jak zjistit, jestli v daném případě světí účel prostředky, je výhodnější ty prostředky trestat, aby se vybalancovala výsledná průměrná naštvanost brouzdala.

v některých případech by to bylo zbytečně pracné
Pracnost by měla být odměněna. Pro hledajícího návštěvníka je lepší dostat se na stránku, kde jsou slova ve větách, než na stránku, kde jsou nenápadně poházená.

Zrovna před dvěma hodinami jsem v autě z mobilu hledal infolinku Českých drah.
To, co ukáže Google v popisku u prvního výsledku na dotaz „infolinka čd 420 1..“, není správné číslo? Ukazují ho na mnoha stránkách, v různých kontextech, takže tvůrce mohl pohodlně použít synonyma, aniž by sypal slova na hromádku. Nepotřeboval tři odstavce pestrého textu.

Reaguji na ajajaje:
U spousty textů totiž může nastat stav, že se důležité slovo zmíní jen jednou, nebo v nedostatečném množství a pak se popisuje opisným způsobem.
Tím má vyřešenou optimalizaci i na synonyma, která chybí Českým drahám :-)

bude informačně bohatá, ale k nenalezení, protože tam to důležité kw zanikne
Jeho zopakování v patičce by mu mělo pomoct?

Vytváření speciální stránky se spoustou odkazů mi přijde jako naprostá zbytečnost
Řeč byla pořád o shluku slov na málo nápadném místě, nikdo nemluvil o vytváření speciální stránky.

zrovna včera jsem hledal jak přiložím dokument a odešlu jej do Ceské Pojistovny on-line
Když už tu popisujeme zkušenosti s hledáním, já včera hledal (a našel), jak sestavit hlavolam, o kterém jsem věděl pouze to, že vypadá takhle. Docela oříšek.
Marek Prokop
Řekl bych, že nesrovnatelně víc zlosti je z přítomnosti shluků než z nepřítomnosti.

Tvoje osobní zkušenost taková být samozřejmě může, ale moje je opačná. Stránku s podobným shlukem, kterou najít nechci, najdu párkrát do roka, kdežto stránky, které bych najít chtěl, nenacházím několikrát denně.

Pokud vyhledávač nemá prostředky, jak zjistit, jestli v daném případě světí účel prostředky, je výhodnější ty prostředky trestat...

Ale tady se přeci vůbec nebavíme o nějakém trestání ze strany vyhledavačů, protože viditelný seznam klíčových slov zakázanou metodou obecně není. Bavíme se o tom, jak seznam klíčových slov působí na uživatele, případně jak vážně mají vyhledavače takový seznam brát. Budou-li ho brát velmi málo vážně, splní přesně ten účel, o kterém píšu -- zviditelní obsah, který by jinak nalezitelný nebyl.

Pracnost by měla být odměněna.

Jistě, u komerčních stránek, kde může být nějak odměněna. Já ale mimo práci na komerční stránky moc nechodím, a proto se na to zřejmě dívám jinak než ty.

Pro hledajícího návštěvníka je lepší dostat se na stránku, kde jsou slova ve větách, než na stránku, kde jsou nenápadně poházená.

Ne všechny informace mají verbální charakter a tedy ne vždy preferuje uživatel slova ve větách. Plno informací dokonce ani ve větách formulovat nejde a ve své přirozené podobě vypadají jen jako seznam slov.

Tohle je IMHO zbytečná debata. Zkrátka jsou případy, kdy je seznam klíčových slov nevhodný, případy, kdy je přijatelný, a případy kdy je jediným či nejvhodnějším možným řešením.

(To s tím 420 mne vůbec nenapadlo. Hezký trik.)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: