Autor Zpráva
Michal Franěk
Profil *
Na našem e-shopu řešíme problém s tím, že Seznam do úryvku textů výsledků hledání nevypisuje relevantní text, ale skryté navigační odkazy: Přeskočit na obsah, Přeskočit na kategorie produktů, Přeskočit na košík, Přeskočit na navigaci.

Viz: http://search.seznam.cz/?q=skutecnydarek.cz&sId=dTX_cg5Cw0vmTWq-yLHb&source=sugpart

Struktura stránky při tom obsahuje H1, které následuje popis webu. Zjednodušeně vypadá struktura stránky takto:

<div>Skrytá navigace s odkazy pro čtečky apod...</div>
<h1>Nadpis</h1>
<p>Popis</p>
... následují další informace, menu s kategoriemi, postranní sloupce, patička...

Řešením by patrně bylo odstranit skrytou navigaci. Seznam by si pak jako první bral <H1> a následující text. Ovšem to by nebylo dobré z hlediska přístupnosti webu. Díky této skryté navigaci mohou web lépe procházet uživatelé vybavení čtečkami, lze používat tabelátory pro jednoduchý přechod mezi logickými celky.

Budu rád za nápady, které by toto pomohly řešit. Díky.
Marek Prokop
Profil
Michale, já si nemyslím, že by odstranění těch odkazů snížilo přístupnost, ale na to se raději zeptej Radka Pavlíčka. V každém případě Seznam zřejmě vypíše první text, který na stránce najde, protože hledané slovo se tam nikde nenachází. Mělo by tedy stačit dát ještě před ty odkazy jednu větu charakterizující obsah webu, tj. jakési meta description, které ovšem nebude meta.

Připadá mi zajímavé, že Seznam nic nenajde na dotaz skutečný dárek. To vypadá na nějakou chybu Seznamu.
Michal Franěk
Profil *
Díky Marku,
Radka se zeptám, to je dobrý nápad. Tomu "pseudo mata decription" jsme se chtěli vyhnout, ale patrně není jiné cesty :)

Co se týče toho vyhledávání Seznamem o tom víme - má s tím nějaký problém. Stránky zaindexované má: http://search.seznam.cz/?q=site%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.skutecnydarek.cz%2F&mod=f&sId=qo_oThJko-i7, ale jen některé. Při tom sitemap.xml mu předhazuje pěkně vše. Snad se to brzy spraví...
Marek Prokop
Profil
Tomu "pseudo mata decription" jsme se chtěli vyhnout

Tak pak ještě můžeš zkusit políčit na dotaz [skutecnydarek.cz] tím, že to dáš jako frázi někam do textu, třeba do patičky, opět s tou vysvětlovací větou -- něco jako:

"Doporučte SkutecnyDarek.cz svým přátelům -- i oni mohou poslat skutečný dárek a podpořit tak sbírku Člověka v tísni."

Blbé je, že už se to do Vánoc asi stejně nepřeindexuje.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Michala Fraňka:
Díky této skryté navigaci mohou web lépe procházet uživatelé vybavení čtečkami, lze používat tabelátory pro jednoduchý přechod mezi logickými celky.
Pokud vím, tak nevidomí spíš skákají po nadpisech. Někde to tuším psal i Radek Pavlíček (nebo to říkal na WebCampu). Pokud má každý logický celek stránky svůj nadpis, může se člověk s hlasovou čtečkou celkem snadno a rychle dostat, kam chce.

Při tom sitemap.xml mu předhazuje pěkně vše.
S prapodivnou hlavičkou „Content-Type: xml“. Správný MIME typ pro XML je např. „application/xml“. (Ale to asi nebude příčina.)
Michal Franěk
Profil *
Mně zas tak nešlo o optimalizaci na dotaz [skutecnydarek.cz], spíš to byl jediný dotaz, na který Seznam.cz dodal nějaký výsledek :)

Každopádně toto:
Doporučte SkutecnyDarek.cz svým přátelům -- i oni mohou poslat skutečný dárek a podpořit tak sbírku Člověka v tísni.
je moc dobře napsané, navíc tam jsou i dárky, Člověk v tísni... To použijeme, díky :)
Radek Pavlíček
Profil
Skrytá navigace

Jestli vám jde jen o nevidomé, tak zde platí to, co už napsal Chamurappi - pokud máte web pěkně strukturovaný pomocí nadpisů, dají nevidomí užvatelé s velkou pravděpodobností přednost tomuto způsobu navigace před skip to odkazy.

Vzhledem k tomu, že skrytou navigaci máte vyřešenou tak, že může pomoci i návštěvníkům s tělesným postižením, kteří k ovládání PC používají jen klávesnici, doporučoval bych ji na stránkách ponechat a udělat to, co píše Marek - dát ještě před ty odkazy jednu větu charakterizující obsah stránky.

Nevidomým návštěvníkům to vadit nebude a svým způsobem jim může být i ku prospěchu, protože z ní zjistí, co že na té stránce vlastně je, a k navigaci použijí nadpisy.

Tělesně postiženým také vadit nebude, při pohybu tabulátorem větu přeskočí a dostanou se na první navigační odkaz.
Michal Franěk
Profil *
Díky všem za velmi rychlé reakce a cenné rady. Upravíme to a uvidíme co na to Seznam :)
Michal Franěk
Profil *
Marku: ještě mám jednu malou otázku. Ten "pseudo meta decription" bude muset být CSSky skryt. I když to bude kopírovat metadesc, není úplně košer metoda. Neriskujeme tím nějakou penalizaci?
Marek Prokop
Profil
[#9] Samozřejmě že nesmí být skrytý, to byste penalizaci opravdu riskovali. Nikdo ale netvrdí, že se musí ve stylované verzi zobrazovat hned nahoře.
Michal Franěk
Profil *
[#10] Já si to myslel :( Bude to trochu kodérský oříšek. Text je totiž součást obsahového rámce. Vyjmout H1 spolu s popisem z tohoto rámce či vkládat "skip to" odkazy do obsahu také není ideální. No, nějak si s tím budeme muset poradit - i když zatím opravdu netuším jak. Zatím je to buď Seznam, nebo "Jump to" odkazy.
Michal Franěk
Profil *
Abychom šťastně uzavřeli diskusi. Seznam patrně změnil algoritmus a aniž bychom měnili strukturu kódu, poskytuje správný popisek: http://search.seznam.cz/?q=skutecnydarek.cz&sId=dTX_cg5Cw0vmTWq-yLHb&source=sugpart .
Marek Prokop
Profil
Tak to je fajn :-) Snad to vydrží.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0