Autor Zpráva
Fruiter
Profil *
Vlastní-li firma ochr. známku např. Krejčovství Praha, a já používám v titlu web stránky spojení Krejčovství Praha - Magda Špulková, je to v pořádku, nebo to lze soudně napadnout? Firma žádá o neprodlené odstranění spojení ze všech titlů a následně ze všech vyhledávačů :).
Enyeus
Profil
Tak to změň na Krejčovství v Praze
Dranel
Profil
Nejsem právník, ale myslím si, že pomlčka mezi těmito slovy by to měla vyřešit. Ovšem, ještě jednou připomínám, nejsem právník, je to jen můj názor.

Nebo tak, jak píše Enyeus.
kajaman
Profil
Fruiter:
předpokládám ale, že „Krejčovství Praha - Magda Špulková“ je jen vymyšlený příklad?
Fruiter
Profil *
Ano, příklad je vymyšlený, ale zcela totožný s tím popisovaným (činnost - město - jméno), samozřejmě že by se to dalo změnit na Krejčovství v Praze, ale jde i o to, jak se to v takovém případě má (i do budoucna). Jde o parazitování na ochr. známce, pokud spojení, které popisuje mou činnost a místo té činnosti použiji v titlu html stránky? To bych ho pak nemohl použít asi vůbec nikde, protože by si ho vyhledávač mohl do výsledků vycucnout i z textu stránky.
Fruiter
Profil *
Když to změním na Krejčovství v Praze a firma si koupí i takovou známku, to budu věčně přepisovat titulek, dokud už nebude žádná varianta jak sdělit světu, že mám Krejčovství v Praze? Pokud by to spojení bylo přímo v názvu domény, tak je to něco jiného, ale v titlu?
Marek Prokop
Profil
Nejsem právník, takže následující poznámky berte jen jako laické postřehy z případů, se kterými jsem se zatím setkal nebo o nich četl.

* V těchto věcech je těžké zobecňovat, takže když píšete, že je to "zcela totožné" s uvedeným příkladem, můžete mít pravdu i nemusíte. Určitě by bylo lepší, kdybyste napsal skutečné slovní spojení.

* Pokud má ta druhá strana na známku skutečný nárok a vy jste jejich konkurent, pak máte smůlu a opravdu nesmíte příslušné slovní spojení používat v souvislosti se svými službami.

* To, že má druhá strana známku registrovanou, ještě ale neznamená, že na ni skutečný nárok má. Připadá-li Vám známka příliš obecná, můžete ji soudně napadnout, nebo počkat, až se oni začnou soudit s Vámi.

* Ověřte si, zda je registrované opravdu jen samotné slovní spojení. Někdy je slovní spojení registrované v kombinaci s určitým vizuálním ztvárněním a bez něj chráněné není.

* „Když to změním na Krejčovství v Praze a firma si koupí i takovou známku“ -- známku si nelze koupit. Lze si ji jen zaregistrovat a k tomu je nutné splnit dost podmínek (dlouhodobé používáním, prokazatelná známost doložená např. referencemi v médiích apod.). Kdokoli navíc může podat do určité doby proti nově zaregistrované známce protest.

* Pokud půjdete do sporu, rozhodně se předem poraďte s právníkem, který se ochranné známky specializuje.
Fruiter
Profil *
Děkuji za informace, jde o spojení Autoškola Ostrava a výpis je zde: http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=2821605&plan=cs
DoubleThink
Profil *
To spojení je dost obecné, pochybuji, že by šlo zaregistrovat jako ochranná známka.
_es
Profil
Fruiter:
Takže to podľa mňa vyzerá, že ide o štvrtý bod z tých možností, čo vymenoval Marek Prokop.
Marek Prokop
Profil
[#8] Jedná se o kombinovanou známku, takže je IMHO chráněna jen v té registrované podobě a samotné slovní spojení "Autoškola Ostrava" chráněné není. Ale znovu opakuji, že nejsem právník.

Tu žádost o odstranění textu z titulků jste dostal od koho? Pokud to nebylo od advokáta té firmy, hodil bych to do koše. Pokud to bylo od advokáta, poradil bych se s právníkem.
Fruiter
Profil *
Od firmy..., na den přesně 6 měsíců od registrace, což je tuším nějaká lhůta pro připomínkové řízení či tak něco.
_es
Profil
Fruiter:
Tá firma asi len skúša, či im konkurencia v tom istom meste na to skočí.
kajaman
Profil
Ochrannou známkou je označení grafického znázornění, tvořené zejména slovy, písmeny, číslicemi, barvou, kresbou nebo tvarem výrobku či jeho obalu, určené k rozlišení výrobků nebo služeb. viz zde
Petr ZZZ
Profil
Taky nejsem právník, ale řekl bych, že má chráněný pouze obrázek a ne to slovní spojení. Německy by se tomu řeklo "Wortbildmarke", na rozdíl od "Wortmarke". Myslím si, že toto se rozlišuje v celé EU, jen nevím, jak je zvykem tomu říkat česky. Doslovný překlad těch dvou německých výrazů by byl "slovně obrazová známka" a "slovní známka". Podle toho, co píše kajaman, by českým ekvivalentem "Wortbildmarke" bylo označení "ochranná známka" (trochu matoucí).

Panu Tichému bych napsal doporučený dopis s žádostí, aby mi sdělil veškerá data, potřebná k tomu, abych mohl oprávněnost jeho nároku (nechat) posoudit z právnického hlediska. Vyleze-li z toho pouze registrace obrázku (jako ten v odkazu [#8]), třeba kombinovaného s nějakým slovem nebo slovním spojením, není myslím co řešit. Domnívám se, že "Autoškola Ostrava" jsou natolik obecné a popisné výrazy, že není možné si je nechat chránit jako známku, podobně jako si nikdo nemůže nechat chránit třeba slovo "čokoláda" nebo slovní spojení "toaletní papír".
kalda
Profil *
Sice nejsem odborník na OZ, ale kdysi jsem jednu registroval sám bez pomoci právníků, takže jsem něco málo načetl.
Důležitý je druh ochranné známky, kdy je uvedený, že se jedná o kombinovanou ochrannou známku. Pak máte na slovní označení nárok, protože slovní označení chrání známka slovní, pokud má fugnovat kombinace slovního označení i loga, pak se používá slovní grafická.
Petr ZZZ
Profil
[#16] kalda
V zákoně č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách (zákony na stránce UPV) jsem řetězec kombinov nenašel. Je sice uveden v odkazovaném dokumentu, ale kde se vyskytuje a je vysvětlen v nějakém zákoně nebo předpisu? Neuvěřím, že všeobecné slovní spojení jako "Autoškola Ostrava" je možné přihlásit jako ochrannou známku formou pouhého řetězce písmen, dokud mi to někdo nedokáže přesnou citací zákona včetně čísla paragrafu. Podle výše odkazovaného dokumentu to je registrované jako obrázek a výraz kombinovaný by bylo nutno vysvětlit odkazem na paragraf, ve kterém je tento pojem definován. Dokud mi někdo nedokáže něco jiného, mám za to, že tím je myšleno jen, že se jedná o kombinaci písmen a grafiky, a tím pádem pouhá písmena nejsou chráněna, nýbrž pouze v kombinaci s grafikou.
kalda
Profil *
[#17] Petr ZZZ
Omlouvám se za nejednoznačné vyjádření. Částí pak máte na slovní označení nárok jsem myslel, že tazatel Fuiter má nárok na to používat dané spojení, protože slovní spojení chrání pouze značka slovní, resp. slovní grafická.
Petr ZZZ
Profil
kalda:
...slovní spojení chrání pouze značka slovní, ...
To ano, ...

...resp. slovní grafická.
...ale toto už právě myslím ne. Tím je podle mého názoru chráněno pouze konkrétní grafické ztvárnění, např. logo. V okamžiku, kdy někdo jiný to stejné slovo napíše písmem dostatečně odlišným, už by to chráněné být nemělo. Na to by to muselo být registrované jako značka slovní, ale jako slovní značku lze, pokud vím, obvykle registrovat jen nějaký neobvyklý sled znaků. Samozřejmě přechod mezi dostatečně a nedostatečně odlišným písmem (a vůbec grafikou) je plynulý a je jedním z důvodů, proč právníci a soudci neumřou hladem; podobně je tomu s rozdílem mezi obvyklým a neobvyklým slovem. Ale rozhodně by nemělo být možné, aby si jako slovní značku nějaký vykutálený chytrák zaregistroval běžně užívaná slova jako třeba silnice nebo rohlík. Nebo Autoškola Ostrava.
unipow
Profil
Ahoj,

Google search, nebo seznam hledání, měl jsem podobný email, je to přesně tak, jak je psáno výš, mají chráněnou známku Vídeňské obrazové třídy, ne obecné slovní spojení, které označuje obecně užívaný název činnosti a místa umístění. Od majitele této známky je to pouze pokus, jak zobecnit svou ochranou známku. Jeho známka vyjadřuje obrazové a textové spojení. Vůbec nemusíš na takovou věc reagovat. Jen nepoužívej logo, které by bylo zaměnitelné s tím jeho.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0