Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Hezký večer. Četl jsem, že skrytý obsah může být důvodem penalizace, a je to i logické a správné. Co když ale použiju (téměř) nulovou velikost písma třeba u jednoho znaku za účelem formátování? Bude to Google penalizovat jako skrytý obsah?

Konkrétně: Jako alternativu k floatování nebo pozicování tří obrázků jsem vymyslel odstavec zarovnaný do bloku. V celém odstavci není jediné písmenko, jen tři viditelné obrázky, sloužící jako tři odkazy. Na konci odstavce jako čtvrtý obrázek (neodkaz) je průhledný 1px-gif, v kódu nafouknutý dejme tomu na šířku 820 px. Z těch tří viditelných obrázků má jeden být vlevo, ostatní dva vpravo, mezi druhým a třetím jen malá mezera (tvořená jedním  ).

Ten neviditelný už se nevejde na první řádek a tak je na druhém řádku. Protože odstavec je do bloku, natáhnou se díky čtvrtému obrázku ty tři viditelné na prvním řádku přes celou šířku stránky. Z nějakého důvodu to ale dělá psí kusy, když první řádek začíná obrázkem – zdá se, že musí začínat nějakým znakem (jinak není první obrázek zarovnaný doleva). Vyřešil jsem to tím, že jsem na začátek řádku napsal   a tomu přes CSS přiřadil velikost písma 0.05em, aby to nedělalo viditelnou mezeru. První obrázek je pak hezky na začátku řádku, protože mezera velká 0.05em jakoby nebyla.

Pokud se domníváte, že moje řešení není sémantické, budu rád, když mi i to napíšete, ale napište mi to prosím slušně. :-) Co mě ale zajímá především: Jak se na to budou tvářit vyhledávače, hlavně Google? Budou penalizovat mrňavou neviditelnou mezeru? A co když mrňavý znak nebude mezera, ale nějaké jednotlivé písmenko nebo jiný znak?

Ještě se zeptám všeobecně: Je-li na stránce neviditelné třeba slovo hotel, je myslím penalizace jasná a oprávněná. Ale bude Google penalizovat slovo hotel nebo všechno co je na stránce? Pokud jen slovo hotel, pak by záležitost s neviditelnou mezerou byla vyřešená – neviditelnou mezeru ať si penalizuje, to mi nevadí. Ale určitě bych nechtěl, aby mi kvůli té mezeře začal ignorovat celý obsah stránky.

Živá ukázka: Program setkání entomologů ve Vídni (diskutovaná situace jsou úplně nahoře obrázky AÖE, šipka a START, neviditelný obrázek se jmenuje tt.gif, class="wed haa" jsou jen jeho rozměry). CSS je zde.

Úryvek kódu (silně osekaný jen na to nejnutnější, jinak viz živá ukázka):

CSS:
.fsa { font-size:0.05em; }
.wed { width:820px; }
.haa { height:1px; }

HTML:
<p>
<span class="fsa">&nbsp;</span><a href="aa.html"><img src="aa.jpg" width="339" height="100"></a>
 &nbsp; <a href="bb.html"><img src="bb.jpg" width="60" height="100"></a>&nbsp;<a href="cc.html"><img src="cc.jpg" width="300" height="100"></a> 
<img src="tt.gif" class="wed haa"> 
</p>
DoubleThink
Profil *
Těžko si lze představit, že by tyto praktiky mohly být odhalovány strojově, ergo penalizaci vždy předchází kontrola pracovníka. A skrytí nedělitelné mezery bude sotva považováno za nekalou SEO praktiku.

Tedy řešíš pitomosti, na jejichž zodpovězení stačí obyčejný selský rozum.
Marek Prokop
Profil
Je-li na stránce neviditelné třeba slovo hotel, je myslím penalizace jasná a oprávněná.

Neviditelné slovo hotel je určitě na tisících stránek, které není důvod nijak penalizovat. Rozhodující je účel, nikoli prostředky.
Petr ZZZ
Profil
DoubleThink:
Těžko si lze představit, že by tyto praktiky mohly být odhalovány strojově.
Já jsem právě vycházel z toho, že třeba shodu barvy pozadí s barvou písma nebo mrňavou velikost písma odhalí stroj hravě. A hodnocení stránek taky dělá v drtivé většině stroj, tak jsem se chtěl radši zeptat.

Některé mé stránky Google ignoruje; vím sice, čím se liší od ostatních, ale důvod k penalizaci v tom rozdílu nevidím. K tomu ale případně někdy ve vlastním vlákně. Zapovězené techniky SEO nepoužívám, alespoň ne vědomě; zkrátka na všechno asi selský rozum nestačí.

Marek Prokop:
Neviditelné slovo hotel je určitě na tisících stránek, které není důvod nijak penalizovat.
Můžu požádat o bližší vysvětlení? Za jakých okolností nehrozí penalizace za neviditelné slovo, navíc takto konkurenční?
Marek Prokop
Profil
shodu barvy pozadí s barvou písma nebo mrňavou velikost písma odhalí stroj hravě

Jde o to, čemu říkáte hravě. Může sestavit celý DOM a pak u všech textových prvků vyhodnotit míru čitelnosti podle velikosti písma, kontrastu apod. Bylo by to dost časově náročné a myslím si, že na to dnešní vyhledavače nemají dostatečný výkon. Navíc by to šlo snadno ošidit např. obrázky na pozadí.

Nebo můžete sejmout screenshot a ten zpracovat pomocí OCR. To by bylo časově ještě náročnější a asi ne 100% bezchybné.

Výkon počítačů stále roste, takže časem na tyto metody může dojít, ale zatím jsou IMHO v masovém měřítku nereálné.

Za jakých okolností nehrozí penalizace za neviditelné slovo

Například na této stránce: http://www.travelocity.com/Vacations máte v menu text "Search hotels", který ve výchozím stavu není vidět. Uživatel může, nebo taky nemusí objevit způsob, jak si ho zobrazit. Ten, kdo by stránku posuzoval, by nejspíš došel k závěru, že způsob zobrazení skrytého textu je vcelku obvyklý a že záměrem nebylo ošidit vyhledavač. Co kdyby se ale menu rozbalovalo po kliknutí na malou tečku někde mimo zorné pole uživatele? Pak by asi člověk hodnotil tuto techniku jinak, ačkoli pro stroj by to bylo úplně to samé.
Petr ZZZ
Profil
Marku, děkuji za vysvětlení. Pokud to chápu dobře, tak je tedy nutno rozlišovat mezi výkonem prohlížeče, který stránku sestaví, a výkonem vyhledávače, který má stránku nejen (byť pouze virtuálně) sestavit, ale navíc z uživatelského hlediska posoudit. A to je samo o sobě už náročnější, nehledě na to, že prohlížeč sestavuje vždy jen jednu stránku, na kterou se klient zrovna kouká (případně několik málo stránek do keše), ale vyhledávač jich musí analyzovat mnoho milionů, takže má co dělat. Nebo jinak řečeno, vyhledávač je "sám", zatímco prohlížečů jsou miliony, protože každý "fanda" má svůj na svém pracovním stole.

Když jsem psal "hravě", tak jsem kromě toho pomýšlel jen na kontrolu plné shody dvou barev, ale samozřejmě máte pravdu, že by navíc bylo potřeba posuzovat rozdíly mezi podobnými barvami, a to už asi bude krapet náročnější.
Marek Prokop
Profil
[#6] Ano, přesně tak. Prohlížeč se ve srovnání s vyhledavačem může s každou stránkou párat téměř nekonečně dlouho. Je dost pravděpodobné, že si Vy se svým prohlížečem neprohlédnete za celý život tolik stránek, kolik jich musí Google zpracovat každou minutu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0