Autor Zpráva
Jařín
Profil *
Dobrý den

rád bych položil dotaz stran vlivu lokalizace domény na vysledky ve vyhledávání.
Jednoduchý příklad - která doména bude mít principielně lepší potenciál pro dosažení dobrého výsledku (neberme v uvahu obsah, backlinky a dalsi faktory, pouze domenu jako takovou)?

cestovani.eu nebo cestovani.cz?

Neboli obecne - ma smysl domena s ceskym slovem s .eu koncovkou nebo je to uplne jedno a koncovka nema vliv?

Díky za komentáře k věci.
Marek Prokop
Profil
Moc nerozumím tomu "neberme v uvahu obsah, backlinky a dalsi faktory". Co tedy vlastně chcete brát v úvahu? Obě domény obsahují stejné slovo, takže na tom budou z pohledu on-page faktorů stejně. Je ale asi jasné, že jejich reálná hodnota je dost rozdílná.
Jařín
Profil *
Marek Prokop:
Co tedy vlastně chcete brát v úvahu?
Zajímá mě relevance pouze tohoto jednoho faktoru - domény s její lokalizací. Něco jako kdybyste v autě hodnotil pouze výkon motoru a neřešil ekonomičnost, pohodlí a další faktory tvořící komplex jménem auto.

Je ale asi jasné, že jejich reálná hodnota je dost rozdílná.
To zase nechápu já - co myslíte reálnou hodnotou?
Marek Prokop
Profil
[#3] Když to trochu zjednoduším, doména má v SEO jedinou funkci -- ovlivňuje pravděpodobnost, s jakou lidé budou na web odkazovat, ideálně i s optimálním textem odkazu. Z tohoto pohledu má v českém prostředí doména cestovani.cz vysoký potenciál, kdežto doména cestovani.eu potenciál nízký.

Jsou zde samozřejmě i navigační dotazy a nějaké další faktory, ale princip je stále stejný, takže ani tak moc nezjednodušuji. U mezinárodních vyhledavačů (Google) to může fungovat malinko jinak (typicky např. rozdíl mezi .com, .au a .co.uk).
Jařín
Profil *
Marek Prokop:
...ovlivňuje pravděpodobnost, s jakou lidé budou na web odkazovat...

Přiznám se, že vaší úvaze nerozumím, pane Prokope. Z vlastní zkušenosti bych očekával, že odkazovat budou ti, které zaujme obsah odkazovaného. Ještě bych pochopil, že odkazování na složitou a dlouhou URL může lidi odradit, ale dosud mě nenapadlo, že by koncovka domény měla vliv na to, zda odkážu na nějaký web. Mýlím se? V čem, prosím? Díky
Marek Prokop
Profil
[#5] Nejde jenom o přímé odkazování, kdy někdo zkopíruje URL z adresní řádky prohlížeče. Jde o celkovou šiřitelnost domény, protože čím víc se šíří, tím víc lidí se o ní dozví a tím více lidí na ni může odkázat. Doménové názvy se šíří různě a zejména u off-line kanálů (rozhlas, televize, tisk, ústní doporučení atd.) se může relativně často omylem změnit .eu na .cz.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0