Autor Zpráva
Irish Cream
Profil *
Dobrý den,

vytvořil jsem unikátní texty k produktům, které u nás prozatím prodává pouze několik prodejců. Tyto texty byly okopírovány a vloženy na stránky všech ostatních prodejců. Snažil jsem se vytvořit zajímavý, hodnotný text v rámci úvahy, že obsah webu je "základ úspěchu". Jak velký vliv bude mít tento fakt na úspěšnost v SERP, tedy stejný obsah na několika různých webech, když zcela pominu ostatní řadu faktorů (on a off page faktory, použitelnost a přístupnost webu atd.)? Dle diskuzí, které jsem si prošel je v podstatě nemožné bránit se podobnému chování. Má tedy smysl trápit se s vytvářením hodnotného obsahu, když do několik dnů, týdnu bude tento text okopírován a viset na každém druhém webu? Děkuji za názory.
ninja
Profil
Vliv to bude mít docela velký a to negativní. Bránit se rozhodně můžete, jde o klasické neoprávněné užití cizího díla.
Railbot
Profil
Negativní vliv to mít nebude. Vliv tam nebude spíš žádný. Za duplicitní text se netrestá, je to poměrně běžné, ne však správné. Bránit se nemá smysl, texty se kradou dnes a denně. Můžete zkusit napsat provozovatelům webů, které texty bez vašeho souhlasu převzali a doufat, že promluva do duše zabere. Více se tím zabývat nemá vůbec smysl.
Marek Prokop
Profil
Irish Cream:
Jak velký vliv bude mít tento fakt na úspěšnost v SERP

Na různé dotazy může nastat některá z těchto situací:

1) Vaše stránka ve výsledcích bude, všechny kopie vyhledavač odfiltruje jako duplicitní (resp. příliš podobné). To by bylo fajn, ale není to moc pravděpodobné.

2) Ve výsledcích bude jedna či více kopií, Vaši stránku vyhledavač odfiltruje jako duplicitní (resp. příliš podobnou). To už by fajn nebylo, ale opět to není příliš pravděpodobné. Dobrým link buildingem lze toto riziko minimalizovat či úplně eliminovat.

3) Ve výsledcích bude jak Vaše stránka, tak jedna či více kopií. To je nejpravděpodobnější a mohou nastat ještě dvě podvarianty:

3a) Vaše stránka bude nad všemi kopiemi. Budete mít výhodu vyšší pozice, ale pokud budou konkurenti blízko za Vámi, uživatel je může navštívit také a jelikož bude text stejný, může u nich nakoupit proto, že budou mít lepšího něco jiného (cenu, známost značky, důvěryhodnost apod.)

3b) Před Vaší stránkou bude jedna či více kopií a získá tak výhodu lepšího umístění.

Jak vidíte, kromě případu 1 jsou pro Vás všechny ostatní více či méně nevýhodné, takže byste se měl nějak bránit.

Dle diskuzí, které jsem si prošel je v podstatě nemožné bránit se podobnému chování.

Asi jste si procházel špatné diskuse. Bránit se můžete hned několika způsoby:

1) Napište provozovatelům kopií a požádejte je o nápravu. U normálních firem to zabere skoro vždy.

2) Předejte případ právníkovi a řešte ho soudní cestou. Jestli je obsah skutečně Vaším autorským dílem, dosáhnete stažení kopií a náhrady škody. Jediný problém je, že to může trvat neúnosně dlouho (pokud se Vám nepodaří získat předběžné opatření, což se Vám asi nepodaří).

3) U Googlu si můžete stěžovat podle tohoto návodu, Seznamu můžete napsat podobným způsobem. Pokud bude Váš nárok i bez soudního rozhodnutí jednoznačný, dosáhnete tím nápravy relativně rychle.

4) Žádný obsah není dokonalý, takže ten svůj neustále vylepšujte takovým tempem, že ho Vaše konkurence nestihne neustále kopírovat, resp. ji to přestane bavit.

5) Tvořte obsah tak, aby ho nešlo snadno kopírovat. Tu může zahrnovat velmi specifický tón, důsledné provázání s jinými částmi webu (absolutní HTML odkazy přímo v textu), slovní odkazy na svou firmu a další činnost, využití obrázků či videí s logem firmy atd.

6) V určitých případech (u e-shopů ovšem jen velmi zřídka) je nejúčinnější obranou uvolnění díla pod některou z licencí Creative Commons. Dílo se tím začne šířit na další weby legálně, ovšem získáte za to zpětné odkazy, které Vám zajistí ve vyhledavačích dostatečný náskok.
Irish Cream
Profil *
Marek Prokop:

Dobrý den,

děkuji za vyčerpávající odpověď. "Zloděje textů" oslovím a požádám o stažení z webu. Nechci být špatný prorok, ale očekávám, že upraví pár slov v textu a tím de-facto jde opět o unikátní text. Text byl okopírován i s absolutní html (odstraněna) a specifickým tónem.
Ethan
Profil *
Irish Cream:
Úprava několika slov v textu kopírovači nepomůže. Tím, že se změní pár spojek, předložek a změní se pořadí některých slov ve větě nevzniká žádní původní text. Každý soudní znalec v takovém sporu dosvědčí, že se jedná o plagiát. Myslím si, že změnit cizí text tak, aby jej nebylo možno identifikovat je stejně pracné, jako ten text napsat úplně znovu. Nejhůře se plagiátor zbavuje právě toho specifického jazykového tónu, který dává textu šťávu a který jej činí zajímavým.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0