Autor Zpráva
xmark
Profil
Mám web, v něm pár set podstránek - co stránka, to konkrétní data, řekněme kniha a povídání o ní.
Pak tam mám asi 28 stránek, kde jsou ony knihy seskupeny podle počátečních písmen názvů.

Čemu mám v sitemap nastavit vyšší prioritu? Knihám, protože tvoří podstatu webu, nebo těm 28 stránkám, protože ty tvoří jakýsi katalog, ze kterého se vyhledávač může dostat k více informacím?
tiso
Profil
xmark: kam chceš, aby ti chodili ľudia?
Marek Prokop
Profil
Hledá někdo ve fulltextových vyhledavačích všechny knihy, jejichž název začíná třeba na O?
Petr ZZZ
Profil
xmark:
Vyhledávače nehodnotí ani tak web, ale v první řadě každou stránku zvlášť, a posílají lidi tam, kde se vyskytují hledané výrazy. Chápu-li princip sitemap správně, tak řešit prioritu v sitemap má smysl tehdy, pokud máš na více stránkách ta stejná klíčová slova a nechceš přenechat náhodě/vyhledávači, na kterou z nich bude na příslušná klíčová slova návštěvníka směrovat.
ninja
Profil
Petr ZZZ: Priorita v sitemap je pro crawler, aby věděl které stránky procházet dříve a které později, případně jak často je kontrolovat. Nemá vliv na pořadí ve výsledcích.
bzuK
Profil
Petr ZZZ:
řešit prioritu v sitemap má smysl tehdy, pokud máš na více stránkách ta stejná klíčová slova a nechceš přenechat náhodě/vyhledávači, na kterou z nich bude na příslušná klíčová slova návštěvníka směrovat
Princip sitemap je, aby crawler nalezl všechny důležité URL na webu; dále je možné mu naznačit, které URL jsou důležitější ve smyslu "jak často je má robot navštěvovat". Sitemapa není určená k tomu, abyste jako majitel ovlivňoval pořadí svých stránek ve výsledcích hledání.
Na téma "sitemap, priority, lastmod" vizte např. diskuzi http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=40a345913830e5bd&hl=en (příspěvek uživatele RainboRick označený jako "Best answer") Mimo jiné říká, že spíš než "priority" je účinnější parametr "lastmod" - datum poslední úpravy.
bzuK
Profil
(edit: omlouvám se zpráva se odeslala dvakrát)
Petr ZZZ
Profil
ninja, bzuK:
Pořadí vůči jiným doménám pomocí sitemap neovlivním vůbec nebo jen mizivě, to je mi jasné, ale pokud jde o pořadí v relaci k ostatním stránkám mé domény, tak mi sitemap (konkrétně tag <priority>) určité možnosti skýtá – pokud tedy chápu správně, co je řečeno na oficiálním webu sitemaps.org:

…a Sitemap is an XML file that lists URLs for a site along with additional metadata about each URL (when it was last updated, how often it usually changes, and how important it is, relative to other URLs in the site) so that search engines can more intelligently crawl the site.

Překládám volně: „…sitemap je soubor ve formátu XML se seznamem stránek webové prezence, obsahující metadata o každé URL (kdy byla naposledy aktualizovaná, jak často se obvykle mění a jak je důležitá v relaci k ostatním stránkám daného webu), aby vyhledávače mohly web chytřeji procházet.

Protože projekt sitemaps má širokou podporu, včetně Google, Yahoo! a MS, nemyslím si, že vyhledávač s tou informací naloží po svém, ale naopak, že tím zvýrazněným je řečeno, že pokud mám dvě stránky, které se jinak v relevanci k hledanému slovu neliší, tak pomocí sitemap mohu jednu oproti druhé zvýhodnit („Search engines may use this information when selecting between URLs on the same site“ – viz definice tagu priority). To vše samozřejmě za předpokladu, že se podle ostatních kritérií hledacího algoritmu ty dvě stránky více-méně shodují. Pokud jejich relevanci na hledaný výraz vyhodnotí vyhledávač jako výrazně rozdílnou, pak asi nelze očekávat, že se důležitost definovaná v sitemap projeví.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0