Autor Zpráva
Mojmír
Profil *
Dobrý den,
mám mneší firmu, která se zabývá nerez výrovou (zábradlí, přístřešky, atd.), a chtěl bych zlepšit svou pozici ve vyhledávačích, nejlépe do předních pozic. Adresa stávajících stránek je www.nerez-sklo.cz
v této souvislosti mám několik dotazů.
1. Je lepší nechat zpracovat zpracovat SEO odborné firmě, případně jak poznám kvaltní firmu v této oblasti. Nebo je lepší se věnovat této činnosti osobně, v případě, že bych se o to pokoušel vlastními silami, mám vůbec šanci své stránky do předních pozic dostat? (mám základní znalosti pojmů SEO)
2. Jaká může být cena SEO u kavlitní firmy?
3. Jak je náročná časově následná údržba webu?

Děkuji M.
Petr ZZZ
Profil
Mojmír:
mneší … výrovou … zpracovat zpracovat … kvaltní … kavlitní …

Zvládneš-li písemný projev a máš-li znalosti HTML (a lépe i CSS), můžeš se do toho pustit i sám, pokud máš obchodní cit, logické myšlení a přečteš si dejme tomu několik desítek vláken ve zdejší sekci. Co vyjde levněji, bude záležet m.j. na tom, kolik času tím případně strávíš. Kvalitní a především seriózní firma se v tomto oboru myslím nehledá snadno; proč, o tom píše humornou formou např. Plaváček ve svém blábolníku.
Mojmír
Profil *
Petr ZZZ:
Za ty chyby se omlouvám, ale text jsem psal ve vlaku, když jsem cestoval místní lokálkou do práce, byl jsem rád že jsem se do klávesnice vůbec trefil (osobní vlaky ČD nejsou žádný med:-). Základní znalosti HTML mám s CSS už je to horší ... Nicméně ty by jsi spíše doporučoval, věnovat se tomu osobně? Případně studovat a radit se na diskusním fóru?
Tomáš Meisner
Profil
Mojmír:
1. Záleží na konkurenčnosti prostředí - pokud je nízká konkurence, zvládnete to po řadě pokusech/omylech sám (ale pravděpodobně to nebude nejefektivnější řešení). Pokud již konkurence nějaká existuje, tak to sám asi nezvládnete... Nicméně rozhodně doporučuji něco málo nastudovat - třeba: http://guides.seomoz.org/beginners-guide-to-search-engine-optimization - už jen z toho důvodu, aby při výběru dodavatelské firmy z Vás nedělali blbce...
2. <osobni nazor>Kvalitní firmu poznáte třeba podle toho, že Vám na první poptávku nepošle cenu za "balíčkové řešení". </osobni nazor>
Hlavně je důležité si uvědomit, že každý web je velice individuální, záleží na cílích klienta (často se stane, že klient poptává službu, kterou považuje za spásnou a teprve po konzultaci se zjistí, že se to dá dělat jinak, lépe a levněji) a samozřejmě rozpočtu. Těch věcí co už dnes v podstatě spadá pod to, co si lidé představují pod SEO, je takové množství, že kdybyste opravdu chtěl nějaký "full service" tak se budete pohybovat v řádu desítek tisíc korun... Navíc SEO se nedá dělat jednorázově, takže ta investice by nikdy neměla končit...
3. to už spíš záleží na Vašem redakčním systému, či webmasterovi - jistě by s agenturou mělo docházet ke konzultacím, ale určitě by údržba webu neměla být časově nijak významně ovlivněna (mohou být konkrétní vyjímky) oproti současnému stavu.
Maras
Profil
Pokud máš čas, myslím že SEO se naučíš a zvládneš to pak sám.

Moje následující rady nemusíš brát vážně, se SEO nemám moc zkušeností a nevím jestli jsou správné, protože jsem je přečetl na internetu a tam každý říká něco jiného :)

Pro začátek:
- Do title bych dal klíčová slova (nějak zaobalená, ať to není jak pěst na oko)

- navigaci bych změnil, nebo bych alespoň vložil do patičky odkazy (typu home, design atd - vyhledávače to (údajně) raději)

- změnil bych stránky http://www.nerez-sklo.cz/index.php?str=kontakt.htm na http://www.nerez-sklo.cz/kontakt.htm atd.. Není jich tolik tak by to neměl být problém

- Registroval bych se do alespoň několika nejlepších katalogů odkazů a firem + bych navštěvoval nějaké diskuse o daném tématu. Do profilu a podpisu bych vložil link na stránky - například diskuse o interiéru

To je asi to nejdůležitější, pak už jen optimalizovat slova, diskutovat (a tím vkládat linky) atd :-)



Takže asi takhle - jestli by tě tohle bavilo a měl bys na to čas, zvládneš to sám. Jestli ne tak si zkus někoho najít.

(já se tím pokusím časem živit, zatím ale nemám živnostenský list a dostatek zkušeností)
Petr ZZZ
Profil
Mojmír:
Nicméně ty by jsi spíše doporučoval, věnovat se tomu osobně?

SEO je jako každá jiná činnost okolo webdesignu duševní práce a vyžaduje vedle nějakých technických znalostí mimo jiné také kreativní myšlení; dále schopnost psát zajímavé texty o dané problematice. Nedokážu posoudit, zda na to máš, protože o tobě nic nevím. Něco nastudovat, jak radí Tomáš Meisner, ale určitě na škodu nebude, už jen kvůli jednání s případným dodavatelem. Doporučil bych ti pročíst si alespoň 10-20 vláken zde v sekci SEO a až potom přemýšlet nad tím, zda to dělat sám nebo někomu raději zadat.

Konečné rozhodnutí může být ovlivněno také otázkou, kolik ti vedle práce s kovem a sklem zbývá času na něco jiného a kolik jsi schopen případně investovat. Pokud máš času málo, spíš bych to asi někomu zadal. Vybírej pečlivě, dívej se na stránky nabízejících v různých prohlížečích, zkus si změnit v IE velikost písma, vyhledat Seznamem i Googlem stránky, které nabízející uvádí jako reference, ověř si, zda jsou reference skutečné atd…
Mojmír
Profil *
A někdo z Vás by si na to netroufl?:-) Každopádně zkusím si na fóru počíst a uvidíme.

Děkuji za rady.

M.
Petr ZZZ
Profil
Mojmír:
A někdo z Vás by si na to netroufl?:-)

:-) Já se webdesignem ani SEO alespoň prozatím neživím, nemyslím si, že na to moje vědomosti stačí a ani bych na to neměl čas. Oboje mě až na další zajímá pouze v souvislosti s mým vlastním projektem, který teprve začínám budovat. Pokud jde o ostatní, můžeš se mrknout do profilu, členové tam mívají odkaz na svoje stránky a na těch zjistíš, zda mají profesně něco do činění s webdesignem. Kromě toho je zde sekce Práce a zakázky.

Další možnost by byla promluvit o tom přímo s firmou, která ti dělala web, ale vzhledem k tomu, že na úvodní stránce čtu <title>B+B Ekomont s.r.o.</title> a o kousek dále <title>Nová stránka 1</title>, nejsem si jistý, zda by nebylo rozumné nechat si předtím web zhodnotit třeba ve zdejší sekci Názor na stránku.

Nestudoval jsem to dopodrobna, snad až na patkové písmo a nepříjemně vysoký kontrast bílého písma na černém pozadí vypadá stránka hezky, ale kód mi připadá nezvyklý; např. dvakrát body, dvakrát html, dvakrát head, <title>Nová stránka 1</title> a podobné zvláštnosti. Prohřešky proti SEO jsou navíc cviky jako <h1><font size="5">Vítejte,</font></h1> (o sémantice raději pomlčím). Jako hezké a zdařilé bych označil oba fleše. Ale odbíhám od tématu, nejsme v sekci Názor na stránku. :-)
Marek Prokop
Profil
Jen pár poznámek k tomu, co zde zatím zaznělo:

1) Učit se SEO z diskusních fór považuji za mimořádně nešťastný nápad. Toto fórum se sice snažíme moderovat tak, aby zde nezůstávaly vážnější chyby, ale jednak se to nemusí vždy podařit a jednak tu převážná většina základních informací úplně chybí.

2) Přidávám se k Tomášovi Meisnerovi (příspěvek #4) a také pro začátek doporučuji Beginner's Guide od SEOmozu.

3) Pokud to myslíte se SEO opravdu vážně a chcete se ho buď sám začít učit, nebo alespoň dokázat správně vybrat dodavatele, jsou tu na to vhodná školení. Za dobrá považuji své vlastní (zaujatý názor) a dále školení H1.cz a Dobrého webu (nezaujatý názor).

3) V případě B+B Ekomont s.r.o. by SEO mělo začít nějakou jasnou strategií. Možná ji už máte, ale z webu to nijak poznat nejde.

4) Když už jsem nakousl tu strategii, tak jen dva postřehy:

4a) Provozovat firemní web společnosti B+B Ekomont na doméně nerez-sklo.cz mi připadá sebevražedné.

4b) V žádném vyhledavači nevidím Vaši PPC reklamu. Je to moje přehlédnutí, nebo ji opravdu nepoužíváte?

5) Značka font zmíněná v příspěvku 8 nemá na vyhledavače nejspíš žádný vliv.
Petr ZZZ
Profil
Marek Prokop:
Značka font zmíněná v příspěvku 8 nemá na vyhledavače nejspíš žádný vliv.

Citoval jsem kód a samozřejmě jsem měl na mysli plýtvání tagem <h1> na "klíčové slovo" vítejte. Na značku <font> se vztahuje má poznámka o sémantice. Přiznávám ovšem, že jsem se nevyjádřil tak, aby tyto detaily dokázal vyčíst z mé poznámky tazatel, který se v SEO zřejmě neorientuje. V tomto smyslu děkuji za upřesnění.
Marek Prokop
Profil
[#10] Aha, toho "Vítejte" jsem si nevšiml, omlouvám se. Nicméně zatím mi ten web připadá z pohledu strategie, o které píšu výše, natolik neujasněný a nekoncepční, že je sovo "vítejte" stejně dobré či špatné jako kterékoli jiné.
Ivy
Profil
Zvolila jsem řešení udělat si SEO vlastními silami a jde to i na první pozice - jsem tam. Podle mého názoru je ale asi podmínkou mít málo konkurenční klíčová slova. Před rozhodnutím bych také doporučovala udělat si analýzu konkurentů a jejich stránek.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0