Autor Zpráva
Radek Hrabůvka
Profil
www.jakpsatweb.cz a www.jakpsatweb.cz/index.html (například) jsou pro vyhledávače dvě různé adresy, tedy duplicitní obsah. Jak to je pro vyhledávače, když adresa končí lomítkem? Např. www.jakpsatweb.cz/
Jakub
Profil
Myslím že na lomítku na konci nezáleží, Yuhů ho doporučuje "pro jistotu" http://www.jakpsatweb.cz/clanky/lomitka-tecky.html
Richi
Profil
Ja mám problém s lomítkem na konci adresáře, třeba když dám http://www.onlineobchody.com/zpravodaj/ tak je to ok ale RSS mi to exportuje jako http://www.onlineobchody.com/zpravodaj a to už se nezobrazí, je to problém hostingu nebo čeho?
Pravdaže chápu že se to dá v RSS opravit aby to posílalo s lomítkem ale otázka je stále, čí je to chyba že to nejde i bez lomítka? To by snad mělo vždy ne?
Dík :-)
Leo
Profil
Pokud jde o chybejici lomitko na konci zakladni adresy, napriklad www.jakpsatweb.cz, tak prohlizece vetsinou poslo pozadavek na www.jakpsatweb.cz/, cili si to lomitko doplni. Pokud jde o podaresare, a poslete pozadavek na www.jakpsatweb.cz/zpravodaj, tak server vetsinou odpovi hlavickou presmerovanina www.jakpsatweb.cz/zpravodaj/
Richi
Profil
A když to server neudělá tak jak mi to dělá u uvedeného příkladu? Kde je chyba?
Leo
Profil
"Kde je chyba?"

Netusim, nekde v nastaveni serveru, Leo
Petra
Profil
Chyba může být třeba v mod_rewrite, který nepřesměruje ani nerewrituje variantu bez lomítka.
Kajman
Profil *
Možná se pletu, ale www.jakpsatweb.cz a www.jakpsatweb.cz/ by mělo být to samé, protože www.jakpsatweb.cz je adresa serveru. Jako dvě různé adresy asi vyhledávače naopak berou www.jakpsatweb.cz/adresar a www.jakpsatweb.cz/adresar/ což se dá také pochopit. Ale fakt jen hádám.
Radek Hrabůvka
Profil
Kajman taky budu hádat, tak si myslím, že není problém naprogramovat vyhledávač tak, aby "odřezal" koncové lomítko.
Yuhův článek o tečkách, lomítkách v adresách znám a byl pro mne i jako bývalého DOSaře poučný. Jde mi o to, že někteří na mne i jinam odkazují s lomítkem na konci, většina odkazuje bez lomítka, tak bych rád věděl, jak tohle vyhledávače berou. Díky.
Yuhů
Profil
směšujete asi tak tři věci.

1)
Jedna věc je ta, že koncové lomítko za generickou doménou má doplnit klient (prohlížeč) a zatím jsem se nikdy nesetkal s tím, že by to nedělal. Měly by to dělat i roboti a ti to (IMHO) také tak dělají.

Musíte si uvědomit, že kdyby klient vysílal požadavek ve znění www.jakpsatweb.cz , tak se to při tranferu rozloží na hostname a path. Hostname je www.jakpsatweb.cz, ale path by v tom případě byla prázdná, což nejde. Proto si tam klient to lomítko doplňuje, aby path byla aspoň "/".

2)
Jiný případ je, když vyjde požadavek na www.jakpsatweb.cz/slovo
V tuto chvíli si s tím klient hlavu neláme (protože path není prázdná) a musí si s tím poradit server.
Když se na tu adresu podíváte, tak slovo může být jak název souboru, tak (častěji) jméno adresáře, u kterého někdo zapomněl napsat koncové lomítko.
Doporučuju opravdu svůj článek
http://www.jakpsatweb.cz/clanky/lomitka-tecky.html

jenom abych dokončil myšlenku: v případě slova na konci adresy si s tím poradí server. Buďto najde soubor jménem slovo, nebo (na druhý pokus) adresář jménem slovo/. (To občas nefunguje, myslím, že se musí zapnout v konfiguraci FollowSymlinks, ale nejsem si jistý).

3)
Úplně původní dotaz mířil ale na to, že adresa s "index.html" je pro vyhledávač jiná adresa, než s lomítkem na konci.

Ano, to je.

Ale index.html (a pár dalších) je vcelku známé slovo a spousta robotů si to umí odmyslet. I tak jsem ale raději udělal pár přesměrovávacích fíglů, aby se index.html převáděl na /. (Zájemce odkazuji na .htaccess ve stažené verzi Jak psát web, fígl spočívá v nastavení falešného DirectoryIndex).
Radek Hrabůvka
Profil
Yuhů Díky za obsáhlou vyčerpávající odpověď.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0