Autor Zpráva
Kalda
Profil
Dobrý den,

spustil jsem mobilní verzi webu. Obsahuje deklaraci, že se jedná o mobilní verzi:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//WAPFORUM//DTD XHTML Mobile 1.0//EN" "http://www.wapforum.org/DTD/xhtml-mobile10.dtd" >

Tato verze běží na samotné subdoméně (dle zvyku m.neco.cz)

Vyhledávače se k ní chovají takto:
Google: Web indexuje pomocí Googlebotu i Googlebot-Mobile - indexuje to nezávisle na sobě. Co naindexuje Googlebot, tak se zobrazuje ve webovém SERP a analogicky Googlebot-Mobile se zobrazí v mobilní SERPu.
Ostatní (Seznam, Yahoo, Bing): indexují standardním botem a výsledky jsou k zobrazení ve webovém SERP.

Ačkoliv mobilní verze samozřejmě nemá tolik zpětných odkazů atd., tak se občas díky jiné struktuře stránek stane, že se mobilní verze objeví na dotazy v běžném webovém SERP nad/místo webové verze.

Dotazy:
1. je dle Vás tato situace špatně?
Z mého pohledu se mi zdá webová verze lepší - je zde ucelenější navigace apod.

2. Pokud je špatně, jak byste to řešili?
Napadají mě tyto verze:
a) v robots.txt mobilní verze povolit jen Googlebot-Mobile
b) přidat do mobilní verze odkaz na webovou verzi (je otázkou, jestli to uživatele zaujme)
Řešení, kdy bych přesměroval automaticky na webovou stránku nechci použít (zde mi spíš převažují negativa).

Díky za názory
Marek Prokop
Profil
Udělal bych a) i b). Odkaz na plnou verzi už snad dnes mají všechny mobilní stránky. Spíš jde o jeho prioritu, zda ho dát méně nápadně dolů, nebo výrazněji nahoru. Ideální by zřejmě bylo detekovat klienta, a pokud to není mobil, zdůraznit odkaz nahoře.
Kalda
Profil
Marku, děkuji Vám za odpověď, zkusil jsem to takto nasadit.
Kalda
Profil
Jen pro info ostatním, pokud by to náhodou někdo potřeboval řešit zákaz indexace mobilního webu Googlebotem (někteří asi tento zádrhel již budou znát):

V robots.txt mobilní verze jsem zakázal všechny roboty s výjimkou Googlebot-Mobile. Později jsem v Google Webmaster Tools zjistil, že když toto udělám, tak si robot nestáhne ani sitemapu, přestože se jedná o mobilní verzi - tu totiž stahuje standardní Googlebot.

Proto bylo nutné proto standardní Googlebot pustit alespoň k sitemapám. Po již korektním nastavení v robots.txt mi Googlebot sice aktualizoval sitemapy, ale Googlebot-Mobile zhruba 14 dní neindexoval žádné nové mobilní stránky, jen procházel staré. Nejprve jsem se trochu bál, zda i k tomu není nutné povolit i Googlebot, avšak není tomu tak - po této době začal mobilní robot indexovat opět jako předtím...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0