Autor Zpráva
Evala
Profil *
No snad se mi teď povede správně objasnit problém.

Můj web mám v katalozích registrovaný jako www.domena.cz
Pak mám odkazy na jiných webech (odkazují na mě) a taky je to s www (www.domena.cz)
No ale když si pak zadám mou doménu do vyhledávače, už to zobrazuje bez www (http://domena.cz/)
V knížce o seu jsem četla, že to musí být všechno s www a nebo bez www, že to pak ten jeden směr (buďto s www nebo bez www) ignoruje nebo co. Rozumíte co tím myslím?
Tomáš Meisner
Profil
Zadejte prosím konkrétně Vaší doménu, ať se na to můžeme konkrétně podívat...

Jinak to, co píšete, je správně - vždy byste měl mít odkazy s "www" nebo bez (je nutné si uvědomit, že "www" je v podstatě samostatná subdoména, stejná jako kdybyste tam měl "auto.domena.cz", "pepicek.domena.cz").

Ten "směr" - čili jinou subdoménu - neignoruje, jen se na ní neodkazuje a vyhledávač tedy nezajímá. Nicméně z praktických důvodů je vhodné mít přesměrování z jednoho na druhé (přece jen lidé si pamatují jen tu doménu a občas to napíší opačně). Případně si ještě můžete trošku pomoci ve WebmasterTools, kde si můžete nastavit, kterou variantu preferujete (ale nikdo netrvdí, že se tím pak bude Google stoprocentně řídit).
Evala
Profil *
Dovolila jsem si Vás kontaktovat přes mail
Tomáš Meisner
Profil
No tak Váš problém je celkem jasný - celý web je postaven od začátku špatně - vytváří totiž duplicity. Jak varianta s WWW tak bez WWW jsou samostatné stránky a vzájemně si konkurují. Takže stojíte před dvěma kroky:
1. předělat web tak, aby existovala jen jedna varianta a druhá byla přesměrování
2. vybrat variantu, kterou zachováte a druhou varinatu v .htaccesu přesměrovat přes 403 (protože jinak přijdete buď o odkazy vybudované na WWW, nebo o pozice vybudované ve vyhledávačích bez WWW - o ty krátkodobě přijdete tak jako tak)
Evala
Profil *
Tak teď nevím, jestli nejsem bl*á :)
Zadala jsem www.domena.cz a to www tam zůstalo. Je to teda dobře nebo špatně?
Evala
Profil *
Je možné, že by ta moje doména byla naprogramovaná dvojím způsobem?
1. http://www.domena.cz
2. http://domena.cz

Jakože když zadáte www, zůstane tam www a když bez www tak je bez
LudekBrno
Profil
Evala:
To je věcí registrátora a hostingu, že fungují obě varianty. A je dobře, že to tak je, protože takto vlastně máte zaregistrované za jednu cenu dvě domény. Jinak by se taky teoreticky mohlo stát, že máte verzi s WWW a na verzi bez WWW by si spustila web konkurence, i když nevím o tom, že by se to někdy stalo. Buď fungují obě varianty nebo na jedné (bez www) je chybová stránka. Mně taky web zpočátku fungoval tak, že se daly procházet obě varianty, s i bez www, protože mám odkazy na podstránky jen relativní, tedy bez uvedení celé cesty včetně http://..... Tedy když někdo zadal www, byl na kompletním webu s www a když www nezadal, celý web byl bez www. A stejně tak to braly i vyhledávače a hned byly dva plně duplicitní weby. Ale vyřešily to dva řádky v souboru .htaccess:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.cz
RewriteRule (.*) http://example.cz/$1 [R=301,QSA,L]

Co jsem ani nečekal, přesměrovávají se teď automaticky všechny podstránky, ne jen úvodní strana, která je tam uvedena. Preferovanou variantu, na kterou přesměrovávám, jsem nastavil i v google webmaster tools. Osobně mám mnohem raději variantu bez www, to mi tam připadá jako zcela zbytečné zdržování. Ale mám tímto způsobem ošetřeno, že když lidé ze zvyku píší www, dostanou se kam chtějí, ale duplicity při tom nevznikají, www je jim hned při vstupu na web uříznuto :-)
Tomáš Meisner
Profil
Evala:
nejde o "naprogramování domény", ale o naprogramování webových stránek - to je špatné. Má být jedna varianta přesměrovaná na druhou a ne aby byly funkční obě

LudekBrno:
To, že fungují obě varianty není věcí registrátora ani hostingu. To je věc programátora. Za jednu cenu nejsou zaregistrovány dvě domény, ale pouze jedna doména a nekonečně subdomén (www.neco.cz je subdoména domény neco.cz) - můžete si vytvořit subdomény jaké chcete.

navržené .htaccess řešení je správné, nicméně není nic překvapivého, že to funguje i pro podstránky - příkazy v .htaccess jasně říkají, že má přesměrovat všechno s WWW na bez WWW.
Evala
Profil *
ok děkuji
LudekBrno
Profil
Tomáš Meisner:

Věc programátora čeho? Hostingu, ne? :-) OK, popsal jsem to blbě.
Tomáš Meisner
Profil
LudekBrno:
Ne - programátora hostingu (pokud nějaká taková funkce vůbec existuje) určitě ne - programátora konkrétního webu...
Davex
Profil
LudekBrno, Tomáš Meisner:
Myslím, že fungování obou variant je dáno nastavením DNS a virtuálního serveru. Takže pokud chceme jít do detailů, tak je to věcí výchozí konfigurace hostingu a DNS. Správce webu si to pak může upravit podle svého vkusu.

V podstatě tedy máme pravdu všichni, ale odchylujeme se od zaměření této kategorie. Pokud nemá Evala další otázky, tak to nemá smysl dále rozebírat.
LudekBrno
Profil
Tomáš Meisner:
To bych neřekl, protože já jako programátor webu nemám možnost ovlivnit, jestli jsou funkční varianty s www i bez www nebo jen jedna z nich. Pokud jsou obě funkční, tak můžu maximálně jednu z nich přesměrovat na druhou, ale nemůžu zabránit tomu, aby ta druhá varianta byla funkční.

Mimochodem, zrovna řeším stejný problém u jednoho malého webu, který jede na hostingu bez podpory PHP, ASP atd., tedy čistě jen HTML. Jsou tam funkční obě varianty, jenže to je jasná duplicita. I ve webmaster tools je vidět, že je google bere zcela samostatně. Netuší někdo, jak to vyřešit? Lze udělat přesměrování jen s pomocí HTML nebo si musím vyžádat u hostingu, aby mi jednu z nich přesměroval? Díky.
Tomáš Meisner
Profil
LudekBrno:
Pardon, že si neuvědomuji, že dodnes existují IMHO tak špatné hostingy, které omezují konfiguraci serveru, neumožňují úpravu .htaccess apod. Myslím, že již ale bylo řečeno vše k původnímu dotazu...
P.S.: Změň hosting - nejlevnější řešení...

Davex:
Souhlas :-) zamknout nebo přesunout :-)
Marek Prokop
Profil
[#13] V HTML jde teoreticky použít rel=canonical, ale přesměrování je určitě správnější.
LudekBrno
Profil
Tomáš Meisner:
No, je to jen jednoduchý HTML hosting běžící pod windows. Tam .htaccess snad z principu ani použít nelze, jestli se nemýlím.
LudekBrno
Profil
Marek Prokop:
Ok, díky na to se podívám. Je to jen nepříliš důležitý webík, takže by ten rel canonical mohl stačit. Když preferuji variantu bez www, tak stačí zapsat takto:
<link rel="canonical" href="http://example.com/"/> a variantu bez www nastavit jako preferovanou ve webmaster tools a mělo by to být v pořádku? Co se děje, když někdo odkáže na variantu s www, je hodnota toho zpětného odkazu ztracena? Nebo se díky tomu rel canonical také přidá k dobru variantě bez www?
Marek Prokop
Profil
Díky rel=canonical se v Googlu zpětné odkazy směřující na jinak obsahově identické stránky sečtou. V Seznamu to zřejmě zatím fungovat nebude.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0