Autor Zpráva
LudekBrno
Profil
Mám doménu, na které mi cca 2 roky jela fotogalerie, ale rozhodl jsem se ji využít jinak. Galerii jsem převedl na jinou doménu, na tu původní jsem dal jen prázdnou stránku s upozorněním na přesun galerie a udělal přesměrování pomocí meta tagu refresh. Bohužel na tomto malém hostingu nebylo možno provést přesměrování na straně serveru (HTTP 301). Tak to bylo asi měsíc a teď cca před 14-ti dny jsem již na doménu nasunul nový obsah (unikátní text přes celou stránku + druhá strana s kontakty), ale google vytrvale drží v indexu původní obsah galerie, přestože všechny ty linky z indexu vrací HTTP 404. Současně google ani seznam zatím nezaindexoval nový obsah. Máte zkušenost, po jaké době zhruba vyhazují vyhledávače z indexu starý obsah vracející kód HTTP 404? Myslím, že dost lidí chce občas změnit využití domény k jinému účelu. Případně dá se nějak vyhledávačům oznámit, že původní obsah je definitivně pryč, že by se měli podívat na nový?
Marek Prokop
Profil
Proč Vám vadí, že vyhledavač nachází stránky, které neexistují?
LudekBrno
Profil
Marek Prokop:
Měl jsem za to, že vyhledávače se snaží nabízet relevantní výsledky a pokud možno aktuální. Takže bych čekal, že stránky vracející 404 jako trvale neexistující, vyhodí z indexu poměrně brzy (třeba v rámci 14 dní). Navíc díky velké hromadě neexistujících URL nejspíš vyhledávače ztrácejí v ten web důvěru a nechce se jim moc do indexace nového obsahu. Ale čas to snad napraví, nejde o žádný veledůležitý web, tak si počkám.
Marek Prokop
Profil
LudekBrno:
vyhledávače se snaží nabízet relevantní výsledky

Ano, ale to je jejich problém, ne Váš.

díky velké hromadě neexistujících URL nejspíš vyhledávače ztrácejí v ten web důvěru

Na každém webu existuje nekonečné množství neexistujících URL. Z Vaší úvahy by tedy vyplývalo, že ke každému webu mají vyhledavače nekonečnou nedůvěru :-)

Ne, vážně, řešíte zbytečnosti.
ludekbrno
Profil *
To má svoji logiku :-) Ovšem když na každém webu je nekonečno neexistujících URL, obvykle na ně nevedou odkazy, takže o nich vyhledávače neví. Jasně, není to nic důležitého, spíš mně zajímala osobní zkušenost s dobou, po ktere vyhledávače vyhazují starý obsah z indexu a jsou ochotné vzít nový obsah.
Marek Prokop
Profil
ludekbrno:
když na každém webu je nekonečno neexistujících URL, obvykle na ně nevedou odkazy

Na ty Vaše zrušené stránky už ale přeci také nevedou odkazy. Nebo snad vedou? Pokud vedou z Vašeho webu, je to Vaše chyba. Pokud z jiných webů, je to sice jejich chyba, ale bylo by slušné je na to upozornit.

spíš mně zajímala osobní zkušenost s dobou, po ktere vyhledávače vyhazují starý obsah z indexu

Až nabudou jistotu, že se jedná o setrvalý stav, ne jen o dočasnou chybu. Pokud se jedná o URL, které robot normálně navštěvuje jen jednou za měsíc, můžete to trvat i několik měsíců. Pokud se jedná o důležité URL, které robot navštěvuje denně a ve výsledcích hledání se objevuje mnoha uživatelům, bude to mnohem rychlejší.

...a jsou ochotné vzít nový obsah.

Aha, tak proto Vás to trápí -- myslíte si, že mezi vyřazením starého a zařazením nového obsahu je nějaká spojitost. Já si to nemyslím.
ludekbrno
Profil *
Bohužel na ten web vedou vnější odkazy a ty nejdou zrušit. Na webu jsem měl fotogalerii, takže odkazy jsou v různých fotografických fórech, které není jak zrušit. Takže vyhledávač bude pořád po internetu na ně narážet. Ale snad časem pochopí, že je to definitivní. Snad to tedy nebude blokovat indexaci nového obsahu.
ninja
Profil
ludekbrno: Pokud máte nové stránky umístěné jinde, ale se stejným obsah, tak místo 404 použijte 301 přesměrování. Pokud nemůžet použít 301 (což je dost podivné), použijte alespoň meta refresh.
Marek Prokop
Profil
[#7] ludekbrno Pokud ten původní obsah ještě někde jinde existuje, bylo by dobré na něj přesměrovat. Pokud neexistuje, byla by slušnost tam dát uživatelsky přívětivou 404 stránku, která by situaci vysvětlila a případně nabídla odkazy na alternativy. To je maximum, co můžete na své straně pro uživatele udělat. S vyhledavači a indexováním nového obsahu to ale nesouvisí.
LudekBrno
Profil
ninja & Marek Prokop:
Informaci o přesunu a přesměrování pomocí meta refresh (jiné bohužel na tomto hostingu použít nemůžu) jsem na původní doméně samozřejmě měl, i když jen cca měsíc (to asi není dost dlouho, ale to bych tam tak mohl mít do nekonečna). Teď už mám na původní doméně nový obsah, takže přesměrování už tam být nemůže. Musel bych jedině vytvořit hromadu stránek s přesměrováním individuálně pro každé původní URL, což samozřejmě není reálné (cca 1000 URL). Každopádně budu muset čekat, až ty původní odkazy co kde po internetu jsou, zapadnou do hlubin diskuzních fór. I když to bude trvat dlouho a nikdy to nebude na 100%, takže můžu jen doufat, že to nebude snižovat důvěryhodnost domény s novým obsahem. Ale vyhledávače se snad umí vypořádat s tím, že po internetu se potulují hromady neplatných odkazů na domény, kde je už dávno nový obsah.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0