Autor Zpráva
Martin_S
Profil
Jakým způsobem mám přesvědčit robota Google, aby se častěji vracel na některé stránky mého webu a přeindexoval je? Nově přidané stránky zaindexuje téměř okamžitě, na stránky jinde ve struktuře webu chodí taky relativně často (dle statistik ve webmaster tools je počet procházených stránek za den okolo 150).

V sekci, kterou potřebuji přeindexovat, se navíc obsah téměř všech asi 100 stránek aktualizuje každý den. První „SEO úpravu“ jsem prováděl před 14 dny a od té doby je přeindexováno jen cca 15 z těch 100 stránek. Druhá úprava proběhla před 10 dny a v indexu se od té doby změnilo jen 10 stránek.

Sitemap.xml jsem před pár dny vytvořil, vyšší priority pro stránky, co potřebuji neindexovat, jsem nastavil, ale zatím to nepomohlo. Co můžu zkusit dalšího? A dá se vůbec nějak jednoduše zjistit, které přesně stránky robot za daný den indexoval? (Do logů přístup nemám)


Aby se to vyrovnalo :-), Googlebot využil toho, že jsme měli vývojovou verzi webu kvůli ladění na pár dní nezaheslovanou, a dovolil si ji zaindexovat - takže nyní jsou stránky indexovány jak na www .nazevdomeny.cz, tak na dev.nazevdomeny.cz. Ihned po zjištění byl vývojový web znovu zaheslován (takže vrací kód 401). Dosáhnu tak toho, aby vývojová verze z indexu Google brzy zmizela? Nebo je vhodnější jiný postup? Napadl mě ještě přesun vývojové verze na jinou subdoménu a přesměrování stávající subdomény dev.nazevdomeny.cz na ostrou verzi - je to dobrý nápad? Teď se totiž ve výsledcích vyhledávání na některé dotazy dokonce objeví vývojová verze před ostrou.
Petr ZZZ
Profil
Já to v podobných případech dělám tak, že dám vývojové verzi noindex a až je stránka hotová, noindex odstraním. Tedy… abych to upřesnil, mám v úmyslu to tak dělat. Mám několik stránek s <meta name="robots" content="noindex">, ale z žádné jsem to z různých důvodů zatím neodstranil. Vycházím ale z toho, že až to odstraním a namířím na ty stránky nějaké odkazy, tak je google zaindexuje. Zatím mohu jen potvrdit, že Google noindex respektuje a příslušné stránky poctivě "zatlouká", i když na ně vede odkaz z indexované stránky (příklad: prales).

Napadá mě ale, když na staré adrese bude nový obsah, tak ten nový obsah Google za nějakou dobu najde a zohlední. Například jsem na některé stránky, původně jen s obrázky, až po mnoha měsících přidával text a dnes už je Google podle nejrůznějších klíčových slov nabízí ve vyhledávání obrázků i textů. Nesledoval jsem moc, jak dlouho to trvalo, ale řádově bych řekl, že to byly týdny až měsíce.

Pokud jde o sitemap, tak tam lze nastavit frekvenci, s jakou se bude stránka pravděpodobně měnit; slouží k tomu tag <changefreq>. Těžko říct, jak přesně se podle toho vyhledávač řídí, ale jako nějaké vodítko to asi brát bude, zvlášť když se skutečná frekvence změn bude zhruba blížit té plánované. Bude-li sitemap postavená podle doporučení www.sitemaps.org, tak snad k něčemu bude, když to Google oficiálně podporuje.
hevymetl
Profil
Myslím že přinutit robota k častějšímu indexování lze pouze získáváním nových zpětných linků, které potom robot následuje
Martin_S
Profil
Díky za tipy!

K sitemap - přesně podle těhle pokynů jsem před 5 dny sitemapu doplnil, changefreq odpovídá realitě atd., zatím to je Googlu "jedno", resp. přesně dle údajů v sitemapě nepostupuje.

Návrat robota na stránky v řádu týdnů až měsíců sedí zatím i u mě - na některé se ještě od prvního zaregistrování v listopadu loňského roku nevrátil, na jiné ano.

"Prošťouchnutí" získáním nového linku na jednu z těch stránek, kterou potřebuji přeindexovat, jsem taky zkoušel bez úspěchu - ale je pravda, že to byly odkazy "nofollow". Zkusím i nějaký bez nofollow, jestli to pomůže. Zpětné linky se mi v poslední době daří získávat v celkem velkém množství, ale do jiné části webu (v které mám poměrně výjimečný obsah, takže se linky shání lépe) - zatímco v části, o kterou mi teď jde, mají podobný obsah i jiné weby, ale zas je to oblast s vyšší hledaností klíčových slov...
Petr ZZZ
Profil
Martin_S:
K sitemap - přesně podle těhle pokynů jsem před 5 dny sitemapu doplnil, changefreq odpovídá realitě atd., zatím to je Googlu "jedno", resp. přesně dle údajů v sitemapě nepostupuje.

No jo, pět dnů… Jestli o nové sitemap zatím neví, protože na stránky (dosud) chodí zřídka, tak nemůže nové pokyny zohlednit, ne?
Martin_S:
Tak potom nevím.
Martin_S
Profil
Petr ZZZ:
No jo, pět dnů… Jestli o nové sitemap zatím neví, protože na stránky (dosud) chodí zřídka, tak nemůže nové pokyny zohlednit, ne?

Na jiné stránky webu robot chodí a tu sitemapu alespoň dle údaje z webmaster tools taky viděl několikrát, jenom se těmi pokyny nechce řídit...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0