Autor Zpráva
Martin Weis
Profil
Dobrý den, zajímalo by mě když nevyplním žádné popisky u obrázků zdali to bude hodnoceno nějak negativně vyhledávači a jestli může být na škodu když budu dávat do popisků obrázků stejný název, případně jestli tomu trochu pomůžu odlišením tím že použiji pro první obrázek např. Jana 01 pro další obrázek Jana 02 atd. Či je lepší z hlediska SEO popisek např. Jana s kamarádkou a pro další obrázek Jana ze psem a podobně?
A jaká nastane situace pokud bude obrázek zároveň odkazem?
A poslední dotaz zdali je někde uvedena nebo alespoň dopručena j maximální délka krátkého a dlouhého Alt popisku?
jenikkozak
Profil
Martin Weis:
Podle mé zkušenosti vyhledávače na alt u obrázků kašlou, zajímá je spíše text stránky, na které se obrázek vyskytuje.

případně jestli tomu trochu pomůžu odlišením tím že použiji pro první obrázek např. Jana 01 pro další obrázek Jana 02 atd.
Když ve vyhledávači uvidíte tři Jany s odlišným číslem, budete vybírat podle tohoto čísla, nebo podle toho, co je na obrázku? Psaní pořadí obrázků považuji za nesmysl. Alternativní texty se nepíšou pro vyhledávače, ale pro ty, kterým se obrázek nezobrazuje. Proto by popisek měl stručně popsat, co se na tom obrázku vyskytuje.

jestli může být na škodu když budu dávat do popisků obrázků stejný název
Když jsem dělal školní web, učitel si stěžoval, že po něm chci, aby k obrázkům psal buď popis nebo název. Říkal, že spousta obrázků by měla stejný název či popisek. Ale neznamená to náhodou, že jsou ty obrázky podobné, a tudíž by na webu stačil jen jeden z nich?
Marek Prokop
Profil
[#1] Martine, záleží na kontextu. Když nebudete konkrétnější (nejlépe s odkazem na konkrétní stránku), těžko dostanete použitelnou odpověď.
ninja
Profil
Či je lepší z hlediska SEO popisek např. Jana s kamarádkou a pro další obrázek Jana ze psem a podobně?

Tato varianta je určitě lepší, pokud na prvním obrázku jsou skutečně 2 dívky a na druhém dívka se psem.

Minimálně Googlu bere alt i skutečný návez obrázku v potaz. Samozřejmě ne jako jediný signál.
Martin Weis
Profil
jenikkozak:
Podle mé zkušenosti vyhledávače na alt u obrázků kašlou, zajímá je spíše text stránky, na které se obrázek vyskytuje.
Děkuji za názor, jen teď nepatrně odbočím, pokud budu mít stránku galerie určenou pro prezentaci fotografií těžko se tam bude nějaký text hodit a zjevně je běžné že se na webech ve fotogaleriích běžně texty nenacházejí.
A právě kvůli malému přínosu podstránky s obrázkovou galerií mě napadlo takovou stránku zakázat indexovat v robots.txt a aplikovat na odkazy vedoucí na ni atribut Rel="nofollow" avšak pokud je právě galerie nejnavštěvovanější stránku webu vybaví se mi obecné pravidlo že to co je dobré pro návštěvníky je dobré i pro vyhledávače a pak si kladu otázku zdali právě galerie jako stránka bez textu avšak s vysokou návštěvností díky umístění zajímavých fotografií není hodnocena vyhledávačemi spíše kladně kvůli vyšší návštěvnosti?
Petr ZZZ
Profil
Martin Weis:
Vyhledávače umí hledat i obrázky, předpokladem je ale přítomnost vhodného textu u obrázku. Na indexaci může v některých případech stačit už vyplněný alt, na dobré pozice při hledání konkurenčních termínů je ovšem třeba snažit se víc. Shodný popisek nebo alt u více různých obrázků ale není dobrý nápad.
Marek Prokop
Profil
Martin Weis:
pokud budu mít stránku galerie určenou pro prezentaci fotografií těžko se tam bude nějaký text hodit a zjevně je běžné že se na webech ve fotogaleriích běžně texty nenacházejí.

S tím rozhodně nesouhlasím. Do většiny fotogalerií popisky k obrázkům patří a jdou optimalizovat pro vyhledavače velmi dobře. I jako uživatel texty u obrázků očekávám a mnoho fotogalerií je pro mne bez nich prakticky bezcenných.

zakázat indexovat v robots.txt a aplikovat na odkazy vedoucí na ni atribut Rel="nofollow"

Když je zákaz v robots.txt, je rel="nofollow" zbytečné.
Martin Weis
Profil
Marek Prokop:
Aby jsme se správně pochopili, reagoval jsem na to že vyhledavače na alt popisky u obrazů kašlou a zajímá je jen text na stránce. Alt popisku který se objevuje po najetí myši nad obrázek jako popisný text v bublině či rámečku samozřejmě používám avšak máte na mysli ještě obyčejný text umístěný například pod obrázkem?
Dalo mi práci získat vhodný příklad ale nakonec se mi ho podařilo nalézt na stránce Flickeru: http://www.flickr.com/photos/11418107@N02/galleries/72157623472938205/#photo_3672461369 kde jsou fotografie opatřené Alt popiskem ale navíc se ještě vedle každé fotografie nachází věta vyjadřující co se nachází na fotografii, tak jste to nejspíš myslel?
Jinak děkuji za tip ohledně zbytečného rel="nofollow".
Plaváček
Profil
Martin Weis:

Martine. ALT, jak už jeho název napovídá, je atribut určený pro situace, kdy se z jakéhokoliv důvodu obrázek uživateli na cílovém zařízení nezobrazí. Obsahovat by měl většinou popis toho, co na obrázku je. Což je důležitý moment pro lepší přístupnost stránek.

Mimochodem - po najetí myši nad obrázek se má správně zobrazovat jiný atribut nazývaný TITLE (ALT zobrazuje prakticky pouze IE, tak trochu chybně). I z pohledu SEO lze s atributem ALT pracovat, ale vždy je třeba si uvědomit, že je určen k jiným účelům (viz hezký popis, anglicky, zde: http://www.searchenginejournal.com/image-alt-text-vs-image-title-whats-the-difference/6930/ nebo specifikace HTML).

Navíc souhlasím s Markem Prokopem - jako návštěvník webu s fotogalerií uvítám, pokud fotka bude mít nějaký textový popis. Třeba nějak podobně, jako to dělá Jirka Chomát, viz http://jirkachomat.cz/.

Zvolíš-li podobnou metodu, nemusíš znovu vynalézat kolo.
kokot
Profil
to máš pravdu
Martin Weis
Profil
Plaváček:
Děkuji za užitečné rady Plaváčku a srozumitelné vysvětlení rozdílu mezi Alt tagem a Title.
BTW: V tom anglickém článku jsem mimo jiné našel i užitečnou radu pro webmastery: "include your main keywords in both of them but keep them different. Keyword stuffing in Alt text and Title is still keyword stuffing, so keep them relevant and meaningful."
V kódu webu Jirky Chomáta (viz. níže) se však nacházejí naprosto shodné texty pro obrázek což IMHO není úplně ideální a právě toto doporučení by se tam dalo uplatnit.
<a href="http://jirkachomat.cz/veronika-jan1/"><img src="http://jirkachomat.cz/wp-content/uploads/veronika-jan1/m_0016.jpg" width="200" height="133" alt="Svatba Veroniky a Jana" /><strong title="Svatba Veroniky a Jana"><br />
<span>Svatba Veroniky a Jana</span></strong></a></

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0