Autor Zpráva
martin17
Profil *
Dobrý den všem,

měl bych jeden dotaz.

Zaujalo mne vyjádření pana Marka Prokopa v jiném tématu: "Jenže v Googlu žádné universální výsledky nejsou. Prakticky vždy jsou personalizované a přizpůsobené poloze uživatele. I tak se lze dostat do první desítky většiny hledání daného dotazu, ale za měsíc mi to moc reálné nepřipadá. "

Vím, že Google už delší dobu přizpůsobuje výsledky vyhledávání jednotlivým uživatelům, a rád byh se zeptal, co vše bere v úvahu?

Pozoruji, že si dokáže pamatovat mnou často navštěvované stránky a ty mi nabízet na lepších pozicích, ale to je vše.
Co dále zohledňuje?
Z vyjádření pana Prokopa soudím, že výsledky dodává i podle lokality, ve které se hledající člověk právě nachází, je to tak?
Google takto funguje jen pokud jsem přihlášen na svém gmail účtu?
Budu vděčný každému, kdo se trošku rozepíše, protože toto mne opravdu zajímá. Děkuji
ninja
Profil
Google v zásadě zkouší vše, co jde: IP, lokalita, jazyk, historie hledání, A/B test, náhoda atp. Některé věci jsou navázané na přihlášení uživatele, většina ale ne. Navíc výsledky se neustále mění a na různých datacentrech (kterých má Google desítky) se liší.
Marek Prokop
Profil
Kromě toho, co napsal Ninja si může sám uživatel pár kliky do levého sloupce nastavit stovky kombinací zcela různých výsledků. Přihlášený uživatel může vidět výsledky ovlivněné svou sociální sítí. A v neposlední řadě je peronalisovaný resp. místu přizpůsobený i našeptavač, takže různým lidem může našeptávat něco jiného.

Občas to splete i lidi z Googlu. Hezké bylo, když Schmidt (nebo kdo to byl) předváděl poprvé veřejnosti Instant. Měl připravený konkrétní příklad, jenže ten mu na daném místě (byť v jeho vlastním notebooku) fungoval zcela jinak :-)
martin17
Profil *
děkuji za odpovědi, netušil jsem, že toho Google bere v úvahu až tolik.

ještě by mě zajímalo, jak moc se liší údaje, kde google rozeznává místo, odkud je hledáno? A do jaké hloubky při rozeznávání lokace jde (např. ČR, SR, nebo jestli se zaměřuje i jednotlivé regiony, popřípadě města? )? Dám příklad:

- pokud někdo zadá dotaz "hotel", chápu, že by mu google poskytl hotely v okolí místa, odkud je hledáno

- pokud ale někdo zadá např. dřezy, nebo cokoli, co se běžně prodává na e-shopech a je tedy jedno, odkud objednávka půjde (tedy v rámci ČR), má zde kritérium lokace stejnou váhu, jako v předchozím případě?
ninja
Profil
Rozlišení lokace uživatele jdo do takové úrovně, jakou se Googlu podaří zjistit. Při pevném připojení je to často jen stát/kraj, u mobilních telefonů je to okruh někola desítek až set metrů. Samozřejmě některé dotazy jsou lokací ovlivněny více, některé méně. Google se snaží z dotazů zjistit, jestli hledáte něco v určité lokalitě, nebo obecně.
martin17
Profil *
ninja: Díky. Takže se dá čekat, že případě dotazu "dřezy" bude mít lokalita o dost menší vliv, než v případě dotazu "hotel".

Budu rád za jakékoli další poznatky ohledně toho, jak se Google přizpůsobuje uživateli :)
Marek Prokop
Profil
[#6] Martine, zkuste si to. Město můžete v levém sloupci vedle výsledků hledání měnit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0