Autor Zpráva
Monkeys
Profil *
Dobrý den, chci se zeptat jakou adresu mají roboti radši.

1. www.domena.cz/nejaka-stranka/
2. www.domena.cz/nejaka-stranka.html

Nebo to je jedno?
Bubák
Profil
Robotům je to jedno, pro lidi je to třetí možnost:
www.example.com/nejaka-stranka
Monkeys
Profil *
Děkuju. Ještě by jsem se chtěl zeptat jestli v adrese mam psát důležitá slova jako první a pak teprve ty méně nebo jestli pořadí slov je taky jedno pro výsledek.
Petr ZZZ
Profil
Jestli v pořadí slov v adrese z pohledu robota vůbec nějaký rozdíl je, tak bude nejspíš natolik marginální, že mi mnohem důležitější přijde napsat adresu tak, aby byla srozumitelná pro lidi. Ve skutečnosti totiž nejde o pozice ve vyhledávačích, ale o návštěvnost a o spokojenost návštěvníka, a zde může vhodná adresa hrát svou roli.
Monkeys
Profil *
Děkuju vám moc za rady
joe
Profil
Bubák:
pro lidi je to třetí možnost:

Skoro bych řekl, že lidem je to taky jedno a je jenom smyšlená představa, že lidem na adrese záleží... :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa:
Čím je kratší, tím lépe ji jde nadiktovat nebo opsat z něčeho papírového. Čím je srozumitelnější, tím lépe si ji může člověk zapamatovat, případně odvodit z odkazu, kam vede. To mi nepřipadá jako smyšlená představa.
Medvídek
Profil
joe:
To bych neřekl :)
Pokud mi přijde v url odkaz ve tvaru adresa.cz/seznam-zivnostniku/ tak si dokazu predstavit, co me tam asi ceka, misto url ?content=page&id=658965
joe
Profil
Chamurappi:
Adresa bude pravděpodobně nejkratší, pokud se použije nějaký zkracovač adres. Pokud je adresa delší a složená ze slov, moc lidí si ji pravděpodobně taky nezapamatuje (aspoň teda já ne).

Medvídek:
tak si dokazu predstavit, co me tam asi ceka
Z čeho? Protože je taková adresa? Na té adrese může být úplně cokoli :-) a obsah na té stránce s ní nemusí mít vůbec nic společného.
ninja
Profil
joe: Vy si opravdu zapamatujete spíše bit.ly/d4Wt1 než www.example.com/nejaka-stranka? Gratuluji.

Pokud na stránku www.example.com/oprava-destniku vkládáte eshop s moukou (či "úplně cokoliv"), je to vaše volba. Většina příčetných lidí (a CMS) se ale snaží do URL vložit informační hodnotu pro návštevníka - o čem stránka je.
joe
Profil
ninja:
Nezapamatuju, jen je to kratší a zabere to míň místa (například pro to zmíněné zapsání/nadiktování). Tím jsem chtěl říct, že pokud bude COOL adresa například example.com/mobily-a-gps/mobilni-telefony/smartphony/samsung/galaxy-mini tak mi přijde lepší adresa example.com/item.php?=14558

(tzn. že ne vždy je ta COOL adresa vhodná)
Chamurappi
Profil
Reaguji na joa:
Na té adrese může být úplně cokoli :-)
Je lepší, když je tam to, co adresa slibuje.

pokud bude COOL adresa například example.com/[…]
Je lepší, když je kratší.

A pro koho je to lepší? Obojí především pro lidi. Vymýšlením příkladů, které jsou špatné pro lidi, neprokážeš, že lidem na adrese nezáleží.
Dero
Profil
joe: „Tím jsem chtěl říct, že pokud bude COOL adresa například example.com/mobily-a-gps/mobilni-telefony/smartphony/samsung/galaxy-mini, ...“

Špatný argument. Na pokud-y se nehraje. Buď to vhodná adresa je, nebo není. V drtivé většině případů je lepší použít explikativní URL než obskurní.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0