Autor Zpráva
wifi_jirka
Profil *
Zdravím pánové a prosím o radu.

Klient chce eShop s dvěmi hlavními typy výrobků (například Auta a Lodě). Zaregistroval si dvě domény např SuperAuta.cz a SuperLodě.cz, které jsou dobře zapamatovatelné a dobře zní. Kromě těchto dvou hlavních oblastí, má ještě sortiment např. typu čtyřkolky, motorky apod, ale to už jen spíše jako doplnění těch hlavních oblastí.

Otázka zní : co je z hlediska SEO, návštěvnosti apod. nejvýhodnější ? Na každé z obou domén provozovat shop pouze s relevantními produkty tj na SuperAuta.cz prodávat auta a na SuperLodě.cz prodávat lodě, nebo použít jednu doménu a tam eShop se vším ?

Mně se zdá výhodnější zacílení při použití dvou samostatných eshopů. Prodávat Lodě na eshopu SuperAuta.cz mi přijde takové nelogické jak z pohledu potencionálního zákazníka, tak i z jiných pohledů. Asi by šlo jednu doménu propagovat jen kvůli zapamatování (např SuperLodě bude vozit na autě a lidi pak pujdou na web skrze tuto zapamatovanou adresu, která se přesměruje na SuperAuta.cz, ale je to takové kostrbaté.

Společná doména která by vyhovovala oběma oblastem moc nepřichází v úvahu...

Tak uvažuju jak dál a budu rád za každý názor ...

Díky
quinux
Profil
Jedná se o rozdílný sortiment, takže sám bych to postavil jako dva e-shopy s nějakou formu "návaznosti" (aby se zároveň vzájemně propagovaly). Dá se to pak i lépe marketingově cílit.
wifi_jirka
Profil *
quinux : dík za názor, cítím to stejně. Nechci se ale unáhlit, klient už měl v minulosti problémy s komplexním řešením názvu firem/domén, rád bych tentokráte pomohl s celkovou koncepcí.

Pokud jsou jakékoli jiné/stejné názory, sem s nimi. Budu velmi vděčný.
Cody
Profil
Souhlasím s quinux, pokud budou weby provázané pak je to OK. Ale dva weby i domény dávají smysl.
wifi_jirka
Profil *
Třetí varianta, kteá ještě padla byl jeden eshop s jinou domenou ve stylu AutaLodeNovak.cz
Tenhle název se mi zdá relativně hodně dobrý v souvislosti s kamenným shopem, který klent vlastní. Doména už zní trochu komplikovaně, i když shrnuje obě hlavní oblasti. Rozhodně není tak lukrativní jako ty ve stylu "SuperLodě.cz"

Uvažuju, jestli tuto třetí variantu nepoužít třeba jen jako prezentační minisite, který představí firmu a pošle zájemce do jednoho ze dvou zmíněných webů...
karel_
Profil *
Samostatné domény jsou vhodnější.
Mírně opruzující je ale pro administrátora e-shopu kontrolovat dva (nebo více) systémy. 2x přihlašovat, 2x exportovat; jak to je účtně s objednávkami? (i když jich možná nebude moc, a nějaké číselné řady mohou být oddělené ...)
pepperos
Profil
V případě takto drahých věcí bych určitě zvolil dva odlišné eshopy. Je to výhodné jak z hlediska SEO, tak i z uživatelského hledika (lidé si snáze budou myslet, že klient je odborník a neprodává všechno i když ničemu nerozumí). U spotřebního zboží (pokud by klient prodával více druhů produktů, tedy třeba kávovary, roboty do kuchyně, toastovače a dalších pár druhů), vytvořil bych jeden eshop, pokud klient opravdu nechce mít dva.
ludekbrno
Profil *
pepperos:
Ty auta a lodě byly jen příklad, jaká je skutečna hodnota zboží nevíme. Třeba to nejsou lodě a letadla, ale chleba a rohlíky :-) Tam by se nevyplatily samotné domény. Ale na hodnotnější zboží jsou určitě lepší variantou samostatné shopy vhodně propojené odkazy.
pepperos
Profil
tak pro chleba a rohlíky bych vytvořil 1 eshop. :-)
wifi_jirka
Profil *
all : rohlíky/chleba to nejsou :-) Příklad je relevantní.
Díky za názory.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0