Autor Zpráva
Peta8
Profil
Ahoj,

na svém webu mám většinu obsahu jako PDF soubory. Poskočím ve vyhledávači, když uvedu i HTML verzi?
Děkuji.
Petr ZZZ
Profil
Domnívám se, že formát PDF je oproti formátu HTML ve vyhledávání znevýhodněn, protože (pokud je na hledanou frázi dostatek výsledků) nebývá vidět na prvních pozicích. Jako možný důvod mě napadá jeho pomalejší načítání; přinejmenším pro Google je rychlost důležitá.
_es
Profil
Petr ZZZ:
znevýhodněn, protože (pokud je na hledanou frázi dostatek výsledků) nebývá vidět na prvních pozicích.
To môže byť aj z dôvodu, že je dokumentov PDF menej ako dokumentov HTML. Na niektoré dotazy môžu byť PDF súbory aj na prvých miestach. Návštevník môže, zriedkavo, hľadať aj priamo len PDF súbory - ak predpokladá, že bude určitý dokument najskôr v PDF formáte. No všeobecne pre všetky vyhľadávače je asi lepšie mať obsah (aj) v HTML formáte.
H13
Profil
Já bych vše převedl do HTML a na konci bych dal odkaz na PDF dokument (pokud existují již hotové PDF, nevytvářel bych je online). Myslím, že by to vyhledávač ani neměl brát jako duplicitní obsah (stejně jako např. verzi pouze pro tisk)

Nevím jestli to bude tím, že u mě existují obě verze, ale ve vyhledávání dostávám HTML verzi, a pouze, když se při hledání definuje typ: PDF, se ve vyhledávání objeví PDF.
Petr ZZZ
Profil
Zkusil jsem gůglit knihu, která byla ve svém oboru více než půl století standardem bez jakékoli alternativy; její autor je 91 roků po smrti, takže se dnes na ni nevztahuje ochrana proti kopírování.

Hned na několika místech v internetu je celá k dispozici v PDF. Mezi prvními deseti je v Google několik výsledků, které vedou na rozpis částí knihy ve formátu PDF, ale žádný z nich nevede přímo na nějaké to PDF.

Až po upřesnění dotazu dalším slovem nabídne Google (mně teď na osmém místě) opravdové PDF, přičemž kvalitu výsledků vyhledávání na tu čtyřslovnou frázi nevnímám jako nejlepší.

Podobných příkladů by se našlo víc. Nepopírám, že PDF má na internetu svoje místo, sám na stránkách nějaká PDF mám a také občas vyhledávání omezím na tento formát. Pokud ale jde o pozice a vysokou návštěvnost, bude myslím dobré dávat důležitý obsah na stránky (také) ve formátu HTML.
JanJanuska
Profil
Peta8
Je to možné, i keď to, že mierne "poskočíš" v SERpe, nie je podľa mňa až také dôležité. Dnes môžu mať PDF súbory o niečo znížené "hodnotenie", zajtra to už tak nemusí byť.
Je obsah v PDF natoľko zaujímavý (a teda aj vyhľadávaný), aby sa ho oplatilo prevádzať do HTML?

Ak áno, mal by byť určite prevedený do HTML. Nie kvôli tomu, že vo výsledkoch vyhľadávania možno poskočí, ale hlavne preto, že
návštevníci inklinujú k HTML stránkam a s ich prehliadaním nemajú problém.
Ak sa aj PDF zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania, je pravdepodobné, že bude mať menšiu mieru prekliku, ako iné výsledky.
I keď na výsledok klikne, prináša to ďalšie problémy -> Vie návštevník s PDF súborom pracovať? Otvorí sa mu vôbec? Keď ho číta, vie vôbec, na akom webe sa PDF nachádza?

A taktiež sa dá obsah v HTML lepšie zoptimalizovať a môže mať lepší potenciál na získavanie spätných odkazov.
_es
Profil
Petr ZZZ:
Googlu môžeš dať aj požiadavku aby hľadal len PDF dokumenty.
ja3
Profil *
Peta8: Myslím že ano. Mám zkušenost, že cokoliv co je v pdf je hodně zastrčené a vyhledávači trvá hodně dlouho než to zařadí do výsledků, se staršími soubory ve tvaru pdf už tolik problém není.
Petr ZZZ
Profil
_es:
Ano, vím o tom.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0