Autor Zpráva
Juandev
Profil
Udělal jsem teď stránky, kde jsem vynechal Home, předpokládaje, že přijdou-li lidi přes vyhledávač, tak se dostanou přímo na konkrétní stránku.

Přesto se zdá, že např. Google Analytics klade na home důraz - hodně návštěv je na home a některé odejdou. Tak jak to je?
Sir Tom
Profil
Juandev:
Co si pod pojmem Home představuješ? Odkaz na hlavní stránku, nebo něco jiného? Pokud je to odkaz, tak to klidně tam dej - nikomu to moc neublíží - a laik návštěvník bude vědět, jak se dostat zpět na hl. stranu.
Juandev
Profil
Sir Tom:
Co si pod pojmem Home představuješ?
Představuji si pod tím to, že na stránce index.htm je úvodní stránka - jakýsi rozcestník na další stránky. Co když ale je na této stránce obsah určitého charakteru, stejně tomu jako je to na ostatních stránkách.

Chápu lidi co si vyťukají doména.cz - tak jsou odsouzeni na navigaci, protože se ocitnou na stránce s konkrétním obsahem což může být nezvyklý.
Petr ZZZ
Profil
Dobře udělaná úvodní stránka může sloužit jako opěrný či orientační bod, ze kterého se lze kamkoliv proklikat a kam se lze odkudkoliv vrátit, a to bez ohledu na to, zda někdo přišel přes vyhledávač nebo jinak. Navíc lidi zdaleka nemusí chodit pouze přes vyhledávač.
shaggy
Profil
Juandev:
Chápu lidi co si vyťukají doména.cz - tak jsou odsouzeni na navigaci, protože se ocitnou na stránce s konkrétním obsahem což může být nezvyklý.
A ako by podľa teba mala vyzerať úvodná stránka? Úplne bez obsahu? Veď aj úvodná stránka je stránka a má byť na nej presne taký obsah, aký ľudí zaujíma na úvodnej stránke. Navigáciu musia predsa použiť vždy. Ja proste stále nerozumiem, v čom je problém.
Cody
Profil
Úvodní stránka je z hlediska SEO nejsilnější, když je navigace dobře udělaná tak dokáže předávat i hodnocení podstránkám a rozhoduje o tom zda lidé zůstanou nebo odejdou určitě by měl být zpracována velmi pečlivě.
ludekbrno
Profil *
Já jsem pochopil tazatelovu otázku tak, že by měl například katalog lesních hub, přičemž každá houba má vlastní podstránku a na homepage (tedy holá doména) by byla taky jen stránka jedné z hub, jako na podstranách. Což mi ale připadá z hlediska návštěvníka jako úplně nesmyslné. Pokud totiž přijdu z vyhledávače přímo na konkrétní podstranu a nebude to přesně to, co jsem hledal, budu mít snahu jít na rozcestník, kterým se na požadovanou informaci proklikám. A ten rozcestník budu určitě očekávat na homepage a nebude-li tam, odcházím. Také je třeba předpokládat, že všichni návštěvníci nechtějí vždy hledat konkrétní houbu, ale chtějí někdy jít na katalog hub, kterým by si mohli listovat. Takže zadají doménové jméno a nečekají, že tam bude už rovnou nějaká houba, ale jen nějaký úvod s navigací. Připadá mi to zase jako přizpůsobování webu vyhledávačům a nikoliv návštěvníkům.
Juandev
Profil
Petr ZZZ:
Dobře udělaná úvodní stránka
Tak ano, to neopopírám. Ale potřebujeme tu úvodní stránku?


shaggy:
A ako by podľa teba mala vyzerať úvodná stránka? Úplne bez obsahu?
Nemám idealizovanou představu o úvodní stránce. Ale na hlavní stránce může být třeba ceník. V postatě cokoliv co je běžně na jiných stráncích. Dokonce i teď když jsem ji měl prázdnou tak Google Analytics ukazoval příchody na HS - pravda pár IP - a to mě právě zaráží.

Otázka není jestli mít, nemít HS a co na ní má, ale jak na ni reagují vyhledavače?


Cody:
Úvodní stránka je z hlediska SEO nejsilnější, když je navigace dobře udělaná tak dokáže předávat i hodnocení podstránkám a rozhoduje o tom zda lidé zůstanou nebo odejdou určitě by měl být zpracována velmi pečlivě.
Díky! Konečně se dostáváme k tomu na co se ptám. Jakou úlohu hraje úvodní stránka pro vyhledavače?


ludekbrno:
Připadá mi to zase jako přizpůsobování webu vyhledávačům a nikoliv návštěvníkům.
Jo díky, tvoje odpověď je taky velmi přínosná. Já jen dodám, že u některých sídel je těžké zajistit nějaký dobrý rozcestník na HS. Například na Wikipedii se setkáváme s tím, že lidi nadávají na to, že je těžké tam něco najít - že vnitřní vyhledávání nefunguje. A pak je těm lidem vysvětlováno, že Wikipedie není vyhledávač, ale encyklopedie, tak to mají hledat přes Google.

Nicméně jádro tvé odpovědi se hodně přiblížilo tomu, na co jsem se ptal.
Marek Prokop
Profil
Možná se všichni příliš soustředíte na stránku, ačkoli ve skutečnosti je důležitá adresa. Každý web má zpravidla jednu adresu, kterou lidé automaticky zadají do prohlížeče a na kterou nejspíš vznikne nejvíc spontánních zpětných odkazů odkazujících web jako celek. Obvykle je to kořen domény resp. subdomény. I Wikipedia má nejvíc zpětných odkazů na adresu http://www.wikipedia.org/, přestože na ní žádný užitečný obsah není.

Je samozřejmě jen na vás, co na výchozí adresu webu umístíte. Když tam bude vyhledavač realizovaný formulářem, lidé, kteří tam přijdou, se přes něj dál do webu dostanou, ale vyhledavače ne. Když tam bude rozcestník z hypertextových odkazů, dostanou se dál i vyhledavače a odkazy přenesou i off-page faktory ze zpětných odkazů. Když tam bude třeba JPEG nebo excelová tabulka, nedostane se dál nikdo a vliv zpětných odkazů se bez užitku ztratí.
Petr ZZZ
Profil
Ještě jedna věc mě napadla: Nevím, jestli je to pravidlo, ale sitelinks mi Google zobrazí pouze na úvodní stránku mého webu. Stabilně na prvním místě mám pod stejnou doménou více stránek (na různá hesla) a jsou na nich i nějaké odkazy, sitelinks jsem u nich ale dosud neviděl.
Juandev
Profil
Petr ZZZ:
Co jsou to sitelinks?
začátečník
Profil *
Juandev:
Co jsou to sitelinks?

Vnořené odkazy. http://cs.lmgtfy.com/?q=sitelinks
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Juandeva:
Při hledání daného hesla na této diskusi najdeš hned v prvním vláknu zajímavou informaci – dokážou zvyšovat CTR. A příspěvek Marka Prokopa potvrzuje i moji domněnku, že se zobrazují jen na úvodní stránku webu.
Cody
Profil
Juandev:
Díky! Konečně se dostáváme k tomu na co se ptám. Jakou úlohu hraje úvodní stránka pro vyhledavače?

Pro vyhledávače je to stránka jako jakákoliv jiná. Jen díky tomu, že na ni vede zpravidla velké množství zpětných odkazů má silné hodnocení. Proto by měla být zpracována pečlivě, lidé si často pamatují jen doménu a často odkazují jen na ni.
Juandev
Profil
Cody:
Aha! Tak já to jdu trochu přeorat.
sob22
Profil
Juandev:
Přesně tak, hodně lidí si nejvíce pamatuje doménu a je obvyklé, že na úvodní stránce najdou nějaké menu aby si našli to co znovu potřebují. Proto není příliš vhodné mít na úvodní stránce pouze obsah bez navigace. Navigace s interními odkazy je pro vyhledáváče také důležité z hlediska provázanosti webu a indexace dalších podstránek.


Moderátor Davex: Odstraněn podpis s odkazem na službu copywritingu (příště prosím nespamuj a přečti si pravidla této diskuse).
jenikkozak
Profil
Téda, já tu vidím nenápadně schovaný spammm, který je jistě nedílnou součástí SEO. Víte SEO je vlastně princip, který tak nějak říká, že optimalizace je nezbytnou nejdůležitější prioritou, jak ostatně výše naznačil Juandev svou otázkou, co jsou to sitelinks.
=====================
Nezapomeňte navštívit můj oblíbený vyhledávač.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0