Autor Zpráva
helpik.JPW
Profil
Dobrý den,

zjistil jsem že mi na konkrétní podstránku odkazuje wikipedia ... i když s malým množstvím textu.

Wiki podstránka má:
- pro mě velmi výhodný samostatný title = h1
- externí okdaz: na konkrétní mojí podstránku

Co mě ale zaráží, nevím, kdo ji do wiki napsal a poskytl mi tak celkem solidní službu a mohl mu alespoň poděkovat. Lze to nějak zjistit? Nebo se to děje nějak automaticky, nebo přidává admin wiki, nebo má wiki nějaký vlastní vyhledávač?

Podotýkám, že se na wiki stránka objevila snad 2 týdny po uveřejnění na mém spravovaném webu.

Děkuji
Mastodont
Profil
Na každé stránce Wikipedie je odkaz Zobrazit historii a dál možnost porovnávat různé verze stránky.
ludekbrno
Profil *
helpik.JPW:
Pokud se nemýlím, tak všechny odkazy z wikipedie jsou s atributem nofollow, tedy bez nějakého vlivu na hodnotu a pozice odkazovaného webu. Nicméně wikipedia je spravována lidmi, neni to robot. Tedy ten odkaz tam musel někdo dát. Ale takové základní informace o wikipedii sis určitě mohl najít sám.
panther
Profil
ludekbrno:
odkazy z wikipedie jsou s atributem nofollow, tedy bez nějakého vlivu na hodnotu a pozice odkazovaného webu.
tak nemusí jít jen o roboty, i lidé občas klikají na odkazy :-) Má-li odkaz dobrý anchor text a vztahuje-li se skutečně k tématu, je šance, že se o helpikově stránce dozví někdo, kdo by se o ní jinak nedozvěděl.
Ivy
Profil
Mám potvrzené že odkaz z wikipedie velmi výrazně zvyšuje návštěvnost.
ludekbrno
Profil *
Ivy:
Návštěvnost ano, pozice ve vyhledávačích ne :)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na ludkabrno:
Podle okolností se to může týkat i těch pozic. Přes odkaz se na stránku někdo dostane, doporučí ji dál atd... Je-li stránka užitečná a dobře udělaná, může jakákoli forma reklamy mimo jiné generovat i přirozené odkazy. Nakonec i ten odkaz z Wikipedie je přirozený – helpik.JPW neví, kdo ho tam dal. Jiné přirozené odkazy už mohou být bez nofollow.
ludekbrno
Profil *
Petr ZZZ:
Jj, souhlasím, ty návštěvy z wiki můžou časem podpořit vznik přirozených odkazů. Abych nebyl špatně pochopen, určitě jsem to nemyslel tak, že by odkaz z wiki nebyl přínosný, naopak určitě je. Chtěl jsem jen říct, že sám o sobě pozice ve vyhledáváni nezlepší.
helpik.JPW
Profil
Mastodont:
Na každé stránce Wikipedie je odkaz Zobrazit historii a dál možnost porovnávat různé verze stránky.
Děkuji, nevšiml jsme si toho.

Všiml jsme si a mohlo by Vás zajímat:
- zjistil jsem, že tam někdo přidal kompletní text z té mojí stránky :D (ne uplně hlavní, jen na tu zmiňujíci se o dané věci)
- pak se do toho pustil asi admin a dle diskuze na wiki pro podezření z duplicitního obsahu stránku na wiki předělal na kraťoučký text ... což mě nevadí, odkaz na tu jen zminující stránku zůstává
- poté (asi druhý admin) upravil externí odkaz na mou stránku, která se danou věcí skutečně zabývá (musel jít skutečně na můj web :) ) a přiřadil nejen správnkou kategirii (pahýl), ale i jiná zařazení dle optimalizovaných klýčových slov mé stránky.
Text je sice strohý, ale velmi stručná podoba asi není náhodou.
To vše za 5 dnů.
Jestli se takto provádí na wikipedii všechny záznamy a práce s textem, nedivím se, že jsou na tom tak dobře.
Když už tedy odkaz na wiki je, pokusím se obsah stránky nějak v příštích dnech upravit. Ještě jsem to po hříchu nedělal a terminologie (co jsem četl) se mi moc lehká nezdá.

ludekbrno:
atributem nofollow
Skutečně nofollow způsobí nesledování robotů? Četl jsem, že to bylo dříve.
Potvrzuji, že odkaz na podstránku na mém webu je nofollow.
Při pohledu na robots.txt u wikipedie se divím, že ho roboti tak miluji :D . Těch disallow je tam prostě nějak moc :)

Pozice příliš nesleduji. Mě na to stačí GWT. Pro mě jsou nejdůležitější návštěvy obecně. Pozice jsou jistě fajn, ale je to jen výsledek na určité spektrum návštěv. Nejedná se o eshop ani jiný výdělečný web, kde by špatné pozice mohly znamenat problém.

wikipedii sis určitě mohl najít sám
Určitě mohl. Chtěl jsem se zeptat odborníků. Navíc mě překvapilo, že odkaz mě na tu jistou věc někdo do wiki vůbec přidal a to po krátké aktualizaci a optimalizaci podstránky (a uložení do G. cache-pod 10 dnech). Podezříval jsem prostě nějaký druh automatu nebo robotu, který vkládá ZO do wikipedie na základě dobrých a relevantních výsledků s příbuznými tématy ve wiki. Kdyby mi to nebylo divné neptal bych se.

Ivy:
Mám potvrzené že odkaz z wikipedie velmi výrazně zvyšuje návštěvnost.
To jsem velmi rád a jsem v očekávání.
Ivy
Profil
helpik.JPW:
Pokud by tě zajímala přesnější informace: Jedná se o sérii asi třiceti článků, ten na který je odkaz z wikipedie má celkový počet přečtení zhruba trojnásobně vyšší než ty ostatní (průměrně, kolísá to).
Edit: A to teď koukám že ten odkaz dal někdo pryč, už tam není už ani v historii v roce 2009.
Edit2: Je to ještě složitější, u některých souvisejících hesel tam odkaz v některých verzích je. Koukám že tu wikipedii poměrně často orají.
helpik.JPW
Profil
Ivy:
Zajímá ;) . Pokud je přečtení 3x vyšší a odkaz na wiki je nepravidelný, nemusí to přečtení být vlivem odkazu na wiki. Náštěvy z wiki u konktrétních stránek lze zjistit v GA ... ale to jistě víte.
Pokud může měnit obsah ve wiki s prominutím každý Jouda nebo třeba konkurence, přirozeně se odkazy a text mohou často měnit. To se mi moc nelíbí :(
Petr ZZZ
Profil
Ivy:
u některých souvisejících hesel tam odkaz v některých verzích je.
Jestli to chápu správně, tak to je jeden odkaz v tom smyslu, že vede pořád na stejnou stránku, ale zároveň je to více odkazů v tom smyslu, že vedou z více různých stránek, které se věnují každá nějakému jinému tématu. Je to tak?
ludekbrno
Profil *
helpik.JPW:
Osobně myslím, že ho roboti i s "nofollow" sledují, ale nezapočítávají ho při výpočtu ranků a tedy nemá vliv na pozici.
Davex
Profil
ludekbrno:
Osobně myslím, že ho roboti i s "nofollow" sledují
Co mám vyzkoušeno, tak Googlebot odkazy s nofollow nesleduje a Seznam sleduje (a cíl indexuje).
HajekJirka
Profil
Davex:
a cíl indexuje
Opravdu?
Ivy
Profil
helpik.JPW:
nemusí to přečtení být vlivem odkazu na wiki
Návštěvnost poskočila opravdu znatelně, hovořím o rozdílu čtenosti jednoho konkrétního článku ve stovkách a od té doby co jsem zjistila odkaz z wikipedie se domnívám že to ta příčina z velké části je. Samozřejmě se ale mohu mýlit. Článek je z roku 2006, takže úplně přesně vliv odkazu wikipedie už asi nezjistím

Petr ZZZ:
více odkazů v tom smyslu, že vedou z více různých stránek
Ano, je to tak, více odkazů z wikipedie vede na jeden článek. V současné době jsem našla dva, ale v historii wikipedie se mi moc hrabat nechce, asi by to bylo na delší dobu.

Pokud by tu byl velký zájem, mohu to celé prozkoumat ještě podrobněji.
helpik.JPW
Profil
ludekbrno:
Osobně myslím, že ho roboti i s "nofollow" sledují, ale nezapočítávají ho při výpočtu ranků a tedy nemá vliv na pozici.
V tom případě se u mě nic nemění. Už jsem si myslel, že jsem něco zaspal :)

Davex:
Googlebot odkazy s nofollow nesleduje
Aaa tak tady je rozkol. Mám to tedy chápat tak, že tam, kde je v odkazu nofollow googlebot zastaví?
U Seznamu (http://napoveda.seznam.cz/cz/hledani-fulltext-indexovani-robot-seznambot-nastaveni-pravidla-faq-dotazy.html) jsem tedy hledal a našel. Nofollow zohledňuje => zaindexovává pouze <a href="/...">text</a>

Takže jsem vlastně zjistil to, co HajekJirka

Ivy:
Pokud by tu byl velký zájem, mohu to celé prozkoumat ještě podrobněji.
Já jsem rozhodně šťoural :D , jelikož se z podrobnějších zkoumání dají vyloudit podrobnější souvislosti a výsledky ... a to nejen pro sebe (myslím tím tebe). Pokud by jsi měla čas a chuť, jsem PRO.
ludekbrno
Profil *
HajekJirka:
„a cíl indexuje“
Opravdu?

Bohužel se to nedá dokázat, je to jen tvrzení :) Ale osobně si myslím, že kdyby na web, který je pro vyhledávače zatím neznámý, protože na něj nevede jiný odkaz, vedl jeden jediný odkaz z nějakého významného webu s atributem nofollow, stejně se vyhledávač bude zajímat, co se na daném odkazu nachází a jestli by ho nebylo vhodné zařadit do indexu. Nevěřím tomu, že ho vyhledávač zcela ignoruje a ani nenakoukne, co se tam nachází :-)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na ludkabrno:
Bohužel se to nedá dokázat, je to jen tvrzení :)

Davex píše, že to má vyzkoušeno. Osobně mi to stačí na to, abych to považoval za možné, bez ohledu na to, zda nápověda Seznamu píše něco jiného. Kdo chce mít jistotu, musí si to samozřejmě vyzkoušet sám. Myslím si mimochodem, že otázka, zda nějaký odkaz má nebo nemá nofollow a jak se k tomu který vyhledávač staví, je dost přeceňována. Řádově důležitější je mít kvalitní web, který si reklamu udělá sám, prostě tím, jaký je a co nabízí.

Nevěřím tomu, že ho vyhledávač zcela ignoruje a ani nenakoukne, co se tam nachází :-)

Bohužel se to nedá dokázat, je to jen tvrzení. :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0