Autor Zpráva
Franta123
Profil *
Ahoj,

chtěl bych upgradovat svůj blog na nový redakční systém a tu starou verzi zachovat (pouze pro čtení) jako archiv.
Rád bych přesunul články do nového systému, takže by z toho byl duplicitní obsah.
To se dá spravit přes Disallow v robots.txt, jenže tím bych ztratil dříve nasbíraný pagerank (ne že by ho bylo až tolik, ale z principu je to škoda)
a musel by se sbírat znova na novém webu.

Nejlepší by bylo, kdyby můj server poslal návštěvníkům stránku z archivu a vyhledávači poslal přesměrování na tutéž stránku na novém webu. Kdo explicitně chce vidět archiv, by viděl archiv, a ostatní uživatelé by přes vyhledávač chodili už na novou verzi webu.

Jenže to se samozřejmě vyhledávači líbit nebude…

Nechci dělat SEO, nechci šidit vyhledávač ani uživatele, ale prostě jen hledám způsob, jak mít archiv webu a přitom nepřijít o (poctivě získanou) pozici ve vyhledávačích.

Tak se tu chci zeptat zkušenějších, zda je tohle proveditelné?

Nebo zda se musím smířit s nějakým horším řešením:
- staré články mít jen v archivu a z nového webu na ně jen odkázat
- mít je i na novém webu, ale zakázat indexaci archivu (ztratit získané pozice)
- mít je na obou místech, ale zakázat indexaci starých článků na novém webu (pak budou i noví návštěvníci chodit do archivu, což nechci)
- přesměrovat uživatele z archivu na nový web javascriptem (pokud přišel z vyhledávače nebo jiného webu – naopak když zadá přímo URL, tak ho nechám na starých stránkách, protože asi chce vidět archiv)

Díky,
Franta

P.S. jak by fungovalo, kdybych do každé stránky archivu dal noindex + follow, všem odkazům dal nofollow a vložil odkaz na tutéž stránku na novém webu (jediný odkaz bez nofollow)?
jenikkozak
Profil
Franta123:
A co pátá možnost - žádný archiv nedělat a staré články zařadit do nového systému?
Franta123
Profil *
jenikkozak:
To je samozřejmě taky možnost :-) Ale nějak mi ten web přirostl k srdci, že se mi nechce ho jen tak smazat…
ludekbrno
Profil *
Franta123:
Ale nějak mi ten web přirostl k srdci, že se mi nechce ho jen tak smazat…

potom se nabízí dvě otázky:

1) proč dělals nový web?
2) důležitější je web nebo jeho obsah?

Jediné rozumné řešení z hlediska SEO je přesunout obsah na nový web a ten starý na něj jednoduše přesměrovat s kódem 301. Takto nepřijdeš o návštěvníky a i ranky by se měly postupně přesunout.
Franta123
Profil *
Ad „proč dělals nový web?“

Protože použitý systém je zastaralý a nepodporovaný.

Ad „důležitější je web nebo jeho obsah?“

Důležitější je obsah. Ale na ten vzhled jsem si už přeci jen zvykl a chtěl bych ho uchovat jako archiv.

Ad „Jediné rozumné řešení z hlediska SEO je přesunout obsah na nový web a ten starý na něj jednoduše přesměrovat s kódem 301.“

Jenže pak nebude žádný archiv, protože to všechny přesměruje na nový web.

Zatím nejlepší, na co jsem přešel: budou tři „weby“ resp. množiny URL: 1) Archiv vytvořit na úplně nové adrese, kterou dosud nikdo neznal. 2) Ze stránek starého webu udělat přesměrování na stránky na novém 3) nový web (tam bude odkaz na archiv pro pamětníky :-)

Což je z hlediska minulosti a současnosti funkční ale do budoucna trochu problematické: obsah bude duplicitní, tudíž by bylo dobré dát archivu „noindex“ – ale když někdo odkáže na stránku archivu, vyhledávač to nezaindexuje (ale takových odkazů snad moc nebude). Navíc to rozbije interní odkazy (povedou na nový web – ideálně by měly odkazy z archivu vést na archiv a z nového webu na nový).
ludekbrno
Profil *
Franta123:
ale do budoucna trochu problematické

A proto píšu, že ideální řešení je přesměrování :) Nic lepšího nevymyslíš, už to řešilo spousty lidí a pokud nechceš s novým webem začínat od nuly, ranky dostaneš jedině přesměrováním původního webu. A nestačilo by na novém webu udělat rubriku "Archiv", kde budou ty původní články?
Marek88
Profil
Franta123:
A co přesměrování z původních adresa (článků) na nové a archiv vytvořit na jiných adresách? Po přesměrování na novou adresu by se uživateli viditelně zobrazil odkaz na ten samý článek v archivu (třeba s nofollow, aby tam už nelezly vyhledávače a neměl jsi tam ty duplicity).

Např:
Původní adresa (přesměruješ na novou): www.example.com/nejaky-nazev-clanku
Původní článek přesuneš na novou adresu: archiv.example.com/nejaky-nazev-clanku nebo www.example.com/archiv/nejaky-nazev-clanku

↓ EDIT: Aha, teď koukám, že už jsi to tu psal. Nečetl jsem pozorně...
Franta123
Profil *
Marek88:
Vždyť totéž jsem psal v komentáři 14:50:23 :-)

No nic, dobré řešení asi neexistuje, tak budu muset udělat nějaký kompromis (nechce se mi riskovat, že by Google nepochopil můj záměr a vyložil si to jako podvod, kdybych mu posílal přesměrování, zatímco uživatelům archivní verze stránek).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0