Autor Zpráva
polly.90
Profil
Zdravím,
všiml jsem si, že spousta velkých webů má na svých stránkách místo, kde má tzv. tags nebo někdy nazváno štítky, zkrátka místo kde jsou natlačené na sebe odkazy na nejvyhledávanější klíčová slova. Potom mají zvlášť složku, např. tags a v ní uloženy stránky, na které vedou ty odkazy. Zajímá mě, jak velký vliv to má na pozici při vyhledávání, nejlépe vaše zkušenosti.

Napadají mě totiž jak pozitivní, tak negativní stránky. Ty pozitivní jsou jasné. Představme si následující situaci:
-mám web o skupině Nickelback, mám na ni stránku clenove.html a v ní všechny čtyři členy členy skupiny, včetně frontmana Chada Kroegera. Při vyhledávání na dotaz "Chad Kroeger" se ale stránka clenove.html zobrazí v googlu až někde na 23.místě. Kdežto stránka "konkurenčního" webu, který má zvlášť stránku chad-kroeger.html se zobrazí v první desítce (ačkoliv na ní nejsou tak kvalitní informace jako na té mé), protože vyhledávač upřednostnil stránku, která má hledaný výraz přímo v názvu. Kdybych tedy použil štítky a měl třeba vytvořenou stránku domena.cz/tags/chad-kroeger.html, na níž by byl stejný obsah jako na Clenove.html, byla by pravděpodobně tato stránka ve vyhledávání výš než stránka clenove.html

-negativní stránkou je fakt, že google, jak známo, nemá rád duplicitní obsahy

Takže co mě zajímá - prospěje použití toho tags systému výsledkům vyhledávání, nebo by jim naopak mohlo i uškodit?
Str4wberry
Profil
1) Vyhledávače hodnotí i podle jiných kritérií než názvu v adrese a kvalitě obsahu.
2) Zdá se mi, že si trochu pleteš význam štítků. Ten nespočívá v označení nejvyhledávanějších slov, ale slouží spíš k označení obsahu souvisejícím s daným slovem. Jedná se tedy v zásadě o formu navigace, kdy se dá jednoduše vyfiltrovat obsah vázaný k danému slovu.
3) Je možné, že stránka „konkurenčního webu“ se zdá Googlu relevantnější, protože se týká jen „frontmana Chada Kroegera“, zatímco tvoje stránka „Clenove.html
i ostatních členů.
helpik.JPW
Profil
polly.90:
1/ Podívej se na konkurenci. Ta má v title "Chad Kroeger" - pokud ho člověk hledá, má větší šanci narazit na web, který v title fráze obsahuje.
2/ Nezapomínej i na m. description a uveď tam i členy kapely (u clenove.html) . Obě tyto věci jsou základ.

( 3/ Taže klidně udělej samostatnou podstránku pro každého člena, správně vyplň title a m. description a z clenove.html směruj na tyto cílené podstránky. )
polly.90
Profil
helpik.JPW:
Je možné, že stránka „konkurenčního webu“ se zdá Googlu relevantnější, protože se týká jen „frontmana Chada Kroegera“, zatímco tvoje stránka „Clenove.html“
i ostatních členů.
A o tom to právě je - kdybych měl ještě kromě stránky nickelbackfans.cz/Clenove.html stránku nickelbackfans.cz/tags/Chad-Kroeger.html, přičemž druhou jmenovanou bych měl jen o Chadovi, který by byl v desrciption, title, v h1 i v url adrese stránky, bylo by to asi konkurenceschopnější...

3/ Taže klidně udělej samostatnou podstránku pro každého člena, správně vyplň title a m. description a z clenove.html směruj na tyto cílené podstránky.
Ono zase tolik informací o jednotlivých členech tam není, abych odkazoval z Clenove.html na stránky jednotlivými členy, řeším to "kotvami" právě na stránce Clenove.html. Mohl bych ale udělat, jak už jsem psal výše, stránku nickelbackfans.cz/tags/Chad-Kroeger.html, přičemž návštěvníci webu by mohli zůstat u používání kotev na stránce Clenove.html, což se mi jeví jako přehlednější, zatímco návštěvníkovi, který na googlu hledal Chada by byla nabídnuta stránka přímo o něm...
Aby se to nepletlo dohromady, nevedl by na stranku Chad-Kroeger.html žádný navigační odkaz, jen by byl na hlavní stránce někde bokem vytvořený div se všemi těmi tagy, tedy i s tagem "Chad-Kroeger", obsahující odkaz na Chad-Kroeger.html
Uf, lépe to asi nevysvětlím, snad mne chápete :D
jenikkozak
Profil
polly.90:
snad mne chápete :D
Asi ne. Pokud bude na stránce s jednotlivcem totéž co na stránce s celou skupinou, bude to chápáno jako duplicita. Nějak to zavání „klamným přesměrováním“ či cloakingem. Ale možná si ten tvůj popis špatně vykládám.

nevedl by na stranku Chad-Kroeger.html žádný navigační odkaz, jen by byl na hlavní stránce někde bokem vytvořený div se všemi těmi tagy
Čili budeš svou sítí odkazů sám ukazovat, že pro tebe ta stránka důležitá není. Proč by měl na ni vyhledávač posílat uživatele?
polly.90
Profil
jenikkozak:
Asi ne. Pokud bude na stránce s jednotlivcem totéž co na stránce s celou skupinou, bude to chápáno jako duplicita. Nějak to zavání ‚klamným přesměrováním‘ či cloakingem. Ale možná si ten tvůj popis špatně vykládám.
Ano, původně jsem to tak myslel a zajímalo mě právě to, jestli to webu uškodí díky duplicitě nebo mu to navzdory duplicitě pomůže díky přesnějšímu zacílení meta title(z hlediska SEO)

Čili budeš svou sítí odkazů sám ukazovat, že pro tebe ta stránka důležitá není. Proč by měl na ni vyhledávač posílat uživatele?
Ačkoliv návštěvníkům tagy nebudou příliš na očích, ale budou "uklizeny" někde do nějakého divu, pořád budou ty odkazy na hlavní stránce, takže pro vyhledávač docela korektní, ne? Já fakt nevím, teprve jsem se o tuhle problematiku začal zajímat...

Chápu tedy, že původní záměr není, kvůli duplicitě, dobrý nápad...Co takhle udělat to trochu jinak? Nastíním myšlenku:
Na úvodní stránce webu bude opět div s odkazy/štítky - např. s pořád omýlaným Chadem. Po kliknutí na odkaz se načte stránka nickelbackfans.cz/tags/Chad-Kroeger.html. Na této stránce ale nebude stejný obsah jako na Clenove.html, jak jsem původně zamýšlel, ale bude tam jen odkaz na stránku Clenove.html, případně na všechny ostatní stránky, kde se o Chadovi na svém webu zmiňuji a vyňat kousek z této stránky (jedna, dvě věty) z části o Chadovi, aby návtěvník věděl, co na takové stránce najde. . Tím pádem může stránka Clenove.html zůstat jak je a člověku, který bude na googlu hledat Chada vyjede ve vyhledávání odkaz na Chad-Kroeger.html. Na ten když klikne, uvidí odkazy na všechny stránky mého webu, kde se o Chadovi zmiňuji. Z nich si vybere a dostane se třeba zrovna na Clenove.html. Tak by byl spokojený návštěvník, který přijde z googlu na tento dotaz, protože dostane informace, které hledal. Zároveň bude spokojený návštěvník, který si web jen tak prohlíží, protože v navigačním menu mu zůstane odkaz na Clenove.html, kde jsou informace o všech členech přehledně najednou. Google bude také spokojený, protože nedochází k duplicitě a já budu spokojený taky, protože budu mít vyšší návštěvnost a moje práce tak nepřijde nazmar a bude mít nějakou odezvu.
Myslíte, že by to mohlo takto fungovat nebo bude google takovou stránku ignorovat kvůli minimálnímu obsahu?
jenikkozak
Profil
polly.90:
Na této stránce ale nebude stejný obsah jako na Clenove.html, jak jsem původně zamýšlel, ale bude tam jen odkaz na stránku Clenove.html, případně na všechny ostatní stránky, kde se o Chadovi na svém webu zmiňuji a vyňat kousek z této stránky (jedna, dvě věty) z části o Chadovi, aby návtěvník věděl, co na takové stránce najde.
Proč by měl Google posílat uživatele na stránku, kde kromě jednoho odkazu nic není?
polly.90
Profil
jenikkozak:
Proč by měl Google posílat uživatele na stránku, kde kromě jednoho odkazu nic není?
Co já vím, já v googlu nedělám. Faktem ale je, že google to tak občas prostě dělá. Když zadáš do googlu Chad Kroeger a dáš "hledat pouze česky", vyjede ti cca na desáté pozici stránka http://www.rock.cz/magazin/tagy/chad-kroeger. A hádej co je na té stránce? Jo, přesně tak - jen dva odkazy ...
jenikkozak
Profil
polly.90:
vyjede ti cca na desáté pozici stránka http://www.rock.cz/magazin/tagy/chad-kroeger. A hádej co je na té stránce? Jo, přesně tak - jen dva odkazy ...
Plus mínus; no řekněme, že se mi to zobrazilo až na 6. stránce. :) A upřímně řečeno, na odkázané stránce se mi toho taky zobrazilo víc než jen dva odkazy. A kupodivu tyto dva odkazy nevedou na jednu a tutéž stránku (což by vedly v případě Tvého webu na stránku clenove). Zkrátka pokud máš k tématu dost informací, rozděl ho na víc stránek, pokud jich dost nemáš, nech je pohromadě. Uživatelé určitě nemají zájem na proklikávání sta stránek jen proto, aby se dověděli sto vět, a zároveň nechtějí nesouvisející informace nacpané na jednu stránku. A zájmem vyhledávače je tazatelům odpovídat tak, aby odcházeli spokojení.
polly.90
Profil
Na 6. stránce?? To je zvláštní, kliknul jsi na tu možnost vlevo "Stránky pouze česky", jak jsem říkal? Ok, zatím to asi nechám tak. Časem, až na webu přibude více obsahu se k myšlence třeba vrátím.
jenikkozak
Profil
polly.90:
To je zvláštní, kliknul jsi na tu možnost vlevo "Stránky pouze česky", jak jsem říkal?
Ne, to jsem tě neposlechl. Ve „stránkách pouze česky“ to mám na druhé stránce. Jenomže tam není vůbec žádná konkurence. Třeba je na druhé stránce (u tebe na šesté pozici) právě proto, že pořádný text neobsahuje.
polly.90
Profil
Stejně to ten google nemá úplně pořešené... Už i tahle diskuse je ve vyhledávání výš než moje stránka :D A pochybuju že člověk který Hledá informace o Chadovi Kroegerovi chce zavítat zrovna sem :D
jenikkozak
Profil
polly.90:
Stejně to ten google nemá úplně pořešené... Už i tahle diskuse je ve vyhledávání výš než moje stránka :D
To nemusí být problém toho Google. :)
polly.90
Profil
Tak čeho/koho? Jestli naznačuješ, že je to moje chyba, tak sice nejsem žádný expert, je to teprve má druhá stránka, ale nejsem si vědom žádných zásadních chyb, které by mne odstřelily až tak dolů ve výsledcích... Navíc ostatní stránky na tom nejsou zase tak špatně...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0