Autor Zpráva
Debo
Profil *
Dobrý den,

zajímalo by mě kdy proběhne další aktualizace PageRanku. Nasbíral jsem již spoustu zpětných odkazů a na SRanku se to okamžitě projevilo. Nedá se tomu například nějak napomoct přes Google Webmaster Tools?

Díky.
ludekbrno
Profil *
Debo:

A k čemu ti to je? PageRank se aktualizuje velmi často. Tedy alespoň ten skutečný, který ovlivňuje řazení výsledků vyhledávání a který je tajný. Ty zřejmě máš na mysli "falešný" PageRank, oficálně Google Toolbar Page Rank (GTPR), který jediný se dá veřejně zjistit. Ten ale je ze skutečného PR jen nějakým neznámým způsobem odvozený, ale hlavně se podle něj nic neřídí, tedy neřadí stránky ve výsledcích. Takže jeho znalost je vlastně k ničemu. Pokud ovšem nechceš prodávat odkazy, což je dle vyhledávačů nekalá praktika a je to nejspíš jeden z důvodů, proč Google tu veřejnou hodnotu tak nerad a zřídka aktualizuje.
Cody
Profil
Luďku, jen bych dodal, že dle vyhledávačů je nekalá praktika jakékoliv umělé navyšování ranku, tedy celé SEO:-) Takže bych to neviděl tak horké.
pepperos
Profil
I když jsou ranky čím dál tím méně důležité, odpovím: Kdy bude další aktualizace nikdo neví. Nedá se tomu nijak pomoct. Ale probíhá cca každé 2 měsíce.
ludekbrno
Profil *
Cody:
Pozor, je rozdíl mezi manipulací a optimalizací ;) Proti optimalizaci v pravém slova smyslu by neměl google mít námitky, protože zlepšuje vyhledatelnost webů na odpovídající fráze :)


pepperos:
Na to přišels jak? U Google jsou intervaly obvykle delší a často výrazně. Nedávná aktualizace byla takřka po roce.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Codyho [#3]:
Celé SEO ne, alespoň ne u Googlu, který sám nabízí návody na SEO v souladu se svými pravidly. :)

Dodatek: U Seznamu je tomu podobně.
Cody
Profil
ludekbrno: Petr ZZZ
No, to je právě na tom pikantní. Je to pochopitelně jen téma na kavárenské debaty s praxí nesouvisející, ale IMHO on-page OK, linkbuilding KO.
Marek Prokop
Profil
[#7] Pavle, proč si myslíš, že vyhledavače považují link building obecně za nekalou praktiku?
ludekbrno
Profil *
Cody:

Nemyslím, že by bylo něco špatného na tom, mít na webu odkazy na jiné související weby a opačně :)
Cody
Profil
Marek Prokop:
Marku to jsme neřekl, že to považují. Jen z definice pokynů pro webmastery "Neúčastněte se manipulací s odkazy, které slouží ke zvýšení hodnocení vašich webových stránek či hodnocení PageRank" jednoznačně vyvozuji, ovšem čistě filosoficky vzato, že jakýkoliv aktivní linkbuilding, je manipulace s odkazy sloužící ke zvýšení hodnocení vašich webových stránek či hodnocení PageRank
Marek Prokop
Profil
[#10] Cody

Chybný překlad. V originále je: "Don't participate in link schemes designed to increase your site's ranking or PageRank." a na podstránce pak: "Links intended to manipulate PageRank." V češtině je to "designed to" přeloženo jako "slouží k" a "intended" jako "jejichž účelem". Oba překlady jsou příliš extensivní.

Nicméně v českém překladu bych pro změnu stavěl na tom slově "manipulace". Aktivní link building dělám a manipulace s odkazy se při tom zpravidla nedopouštím.
Cody
Profil
No, chybný překlad v tom přímo ze stránek Google. Nejsme natolik dobrý znalec angličtiny a lingvista, abych to mohl rozporovat. Nicvméně k věci, otázkou by asi mohlo být, co je to manipulace, třeba to, pokud získáváme odkazy na web, jehož kvalita je poměrně nízká a v SERPu si z uživatelskéjo hlediska nezaslouží být. I tak dokážu ho dostat na první pozice, to je podle mne, čistě filosoficky ovšem, manipulace s odkazy, přesněji manipulace s PageRankem.
Marek Prokop
Profil
Pavle, ve smyslu anglického znění toho pravidla, jakož i v duchu prakticky vše dalších pravidel vyhledavačů jde o jedinou věc: záměr. Je-li jediným či naprosto převažujícím záměrem ovlivnit výsledky vyhledávání, pak je to nežádoucí.
Cody
Profil
Ano, rozumíme si. A to si myslím, že se v mnoha případech děje, proto jsem hovořil o tom, že na linkbuilding je možné v krajním případě pohlížet i jako aktivitu nepovolenou. Nicméně opět opakuji, že je to jen teoretická diskuse, která myslím s reálnou praxí může mít společného jen málo.
Marek Prokop
Profil
[#14] Cody

No, já se nechci přít, ale ryze praktické důsledky si představit dovedu docela snadno. Např. mi připadá docela zásadní vždy správně informovat klienta, zda je metoda, kterou se chystá použít (ať už na mé doporučení, nebo sám od sebe), pro vyhledavače přípustná, nebo nepřípustná.

To je otázka, kterou řeším velmi často v praxi, ne v teoretických diskuzích.
Cody
Profil
Marek Prokop:
Marku, určitě rozhodně by každá technika, která je "na hraně" měla být sklientem konzuktována. Já spíše řeším to, jestli celý liunkbuilding není manipulacečš s rankem a myslím, že tak trochu ano.
Petr ZZZ
Profil
Já myslím, že na otázku, zda je linkbuilding manipulace nebo ne, nelze jednoznačně odpovědět, protože mezi přirozeným a vyloženě manipulačním odkazem se vyskytuje pestrá paleta přechodných typů a vymezit tam nějakou hranici je jednak subjektivní a jednak závislé na definici přirozeného (a umělého) odkazu.

Příklad: Mám web a kámoše s podobným webem – řeknu mu u piva: "Poslyš, z téhle tvé stránky bys na tuhle moji vlastně mohl odkázat". A on na to: "Kdys tu mou stránku viděl naposled? Zrovna včera jsem tam ten odkaz dával!"

Je to přirozený odkaz, protože kamarád odkázal sám od sebe, ale zrovna tak nechybělo mnoho a spadalo to pod "linkbuilding" (i když asi pod tu legitimní variantu).

Myslím si, že tvůrci vyhledávačů si neostrost té hranice uvědomují a snaží se s ní nějak vypořádat. Uměním optimalizátora je potom vytušit nebo vykoumat, kde tu hranici vyhledávač vidí, a získávat odkazy tak, aby zůstal bezpečně na té bezproblémové straně. Alternativou je udělat web, který na sebe svou výjimečností, kvalitou, užitečností atd. upozorní sám a žádné cílené SEO nepotřebuje (jsou ovšem obory, kde to buď dost dobře nejde, nebo by to bylo příliš nákladné a SEO potom může být dobrá volba).
pepperos
Profil
Na to přišels jak? U Google jsou intervaly obvykle delší a často výrazně. Nedávná aktualizace byla takřka po roce.

Ze svých zkušeností. posledních pár updatů (mám vzorek mnoha stránek) vidím asi po tomto období.
ludekbrno
Profil *
pepperos:
Když jsem spouštěl svůj web před cca rokem a půl, tak jsem čekal na aktualizaci GTPR minimálně 3/4 roku a viděl jsem to i tady ve fóru, že v té době takto čekali všichni. Další aktualizace pak už byla zase rychlejší, ale že by to bylo jen 2 měsíce, to bych neřekl.
pepperos
Profil
ludekbrno:
Když jsem spouštěl svůj web před cca rokem a půl, tak jsem čekal na aktualizaci GTPR minimálně 3/4 roku a viděl jsem to i tady ve fóru, že v té době takto čekali všichni. Další aktualizace pak už byla zase rychlejší, ale že by to bylo jen 2 měsíce, to bych neřekl.

To, že se nezmění hodnota vám neznamená, že se nezmění jiným webům. Po několik aktualizací PageRanku může mít ten váš pořád stejnou hodnotu.
ludekbrno
Profil *
pepperos:

Znovu opakuji, že jsem to konzultoval i zde a všichni mi potvrdili, ža také čekají. Navíc můj web začínal od nuly a zcela jistě měl po několika měsících zpětných odkazů minimální na GTPR 2-3, což se potvrdilo, protože po necelém roce najednou skokově naskočil GTPR 3, aniž bych mezi tím nějaké výrazné množství odkazů získal.
jenikkozak
Profil
pepperos:
Tak možná to bylo tak, že se měnil jen Vám a Marek Prokop o tom nevěděl. :) Souhlasím s časovým obdobím, které tehdy v příspěvku uvedl jako čas, kdy nebyl zobrazovaný PageRank aktualizován.
pepperos
Profil
ludekbrno:
Během necelého roku proběhlo určitě několik updatů. Ani ten v listopadu 2011 vás neovlivnil? Tady je historie, která myslím sedí:
http://www.hobo-web.co.uk/google-pr-update/

jenikkozak:
Ano, to bylo období, kdy se delší dobu neaktualizoval, viz výše uvedený odkaz. Ale nyní je to cca každé 3 měsíce.

Google někdy dělá ale i přepočty průběžně (jak snižování, tak zvyšování PR)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0