Autor Zpráva
Amunak
Profil
Zdravím,
na web potřebuji slušné fulltextové vyhledávání. Napsal bych si vlastní, ale web bohužel není složený jen ze článků, ale taky dynamicky generovaných seznamů a podobných záludností, ve kterých je třeba vyhledávat, ale implementovalo by se to docela složitě.
Google Custom Search API je docela drsně omezené na sto požadavků za den. Teď používám Bing Search API, jenže ve verzi dva už je také zpoplatněné. Dovoluje zdarma 5000 požadavků/měsíc (což je skoro dvakrát tolik co vychází u googlu, navíc je to tolerantnější ke špičkám) a tak asi přejdu na bing api v2.

Znáte někdo ještě nějakou (slučnou) alternativu ke Googlu a Bingu? 5000 požadavků/měsíc mi asi bude stačit, ale kdyby to někdo měl neomezené, nebo s nějakým větším limitem, spal bych o něco klidněji.

Přemýšlel jsem taky o spuštění vlastního crawlera co by mi ten web indexoval, ale přijde mi to taky dost komplikované a hlavně si nejsem jistý následnou kvalitou výsledků.

Doufám, že jsem ve správné kategorii...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
Starší verze googlího API je sice zavržená a také má nějaké limity, ale ty se vážou na IP adresu, nikoliv na API klíč (který se tam ani uvádět nemusí). Používáme ho na pár místech na této diskusi.
Když jsem dříve pátral po alternativě, našel jsem i nějaké API na Yahoo (užívající nejspíš Bing), kde požadavek vypadal jako SQL dotaz.
Bylo by hezké, kdyby podobnou službu nabízel Seznam.

Teď mě napadá, že ti odpovídám jen v souvislosti s JS API, což asi nehledáš.
Amunak
Profil
Chamurappi:
O starší verzi toho google search API vím, ale podle jejich "deprecation policy" to zruší po třech letech od doby, kdy to označí jako zastaralé. Určitě to nechci za rok a kousek znova předělávat :)

Na Yahoo jsem koukal, a mají jen placené verze. Sice asi výhodnější než zmiňovaný google, ale pořád je to placené...

Kdysi jsem četl, že Seznam snad i něco takového chystá, ovšem těžko říct, kdy se toho dočkáme. Docela se divím že mají maps API, ale ne search API.

Hledám cokoliv, JS API je výhodnější, ale nechci se na to omezovat, protože i třeba API načítané přes PHP bych ve výsledku udělal ajaxové.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
Určitě to nechci za rok a kousek znova předělávat :)
Pochybuji, že ti někdo dá dlouhodobější záruku funkčnosti.
Konkurenti Googlu nyní mají ještě rok a kousek na to, aby přišli s něčím výhodnějším, než je googlí Custom Search.

Na Yahoo jsem koukal, a mají jen placené verze.
Mnou zmiňovaný YQL nevypadá na první pohled placeně. I když jsem tedy blíž nezkoumal, jestli umí hledat i ve standardním fulltextovém indexu.
Hm. Teď ho blíž zkoumám, umí všelijaké zázraky, ale obyčejné hledání tam fakt nikde nevidím.
Chamurappi
Profil
Google své hledací API předvčírem vypnul.
Zrodila se k němu už nějaká pěkná alternativa?
Amunak
Profil
Netuším, ale taky by mě to zajímalo. Každopádně Bing zatím funguje spolehlivě a dodává i docela slušné výsledky.
Chamurappi
Profil
Googlí API zase funguje. Přesto všude píšou, že ho vypnuli už 29. září. Zajímavé, že nejelo jen od čtvrtka do soboty :-)


Reaguji na Amunaka:
Jak se u podobných služeb řeší, když se třeba na jednom webu používají dva API klíče?
Pokud bychom chtěli na DJPW nasadit Bing API, tak si nejsem jistý, že by 5000 požadavků měsíčně stačilo. Za dvojnásobný počet už chtějí 356 Kč měsíčně. Existuje nějaká technická nebo právní zábrana proti tomu, že bych lidi rozdělil na dvě půlky a u každé hledal přes jiný API klíč? I kdyby existovala, asi nic mi nezabrání dělit hledající v poměru 5:3 mezi Bing (5000/měsíc) a Google Custom Search (100/den).

Obě API umí operátory site: i OR, takže jde kombinovat výsledky z více domén (zatím nepoužíváme, ale chtěl bych). Bohužel Bing neumí operátor inurl:, kterým jde filtrovat podle kategorie.
Amunak
Profil
Chamurappi:
Nemám ponětí. Skoro bych si troufal tvrdit, že to vůbec neřeší (domnívám se, že by to jen málokomu stálo za to), a co jsem teď zběžně proletěl podmínky, tak tam snad nic přímo nezakazuje vytvořit si větší množství účtů, zaregistrovat je na odlišné maily a všude si objednat tu službu search API zdarma. Teda nezakazuje to prakticky nic asi až na fakt, že je nejspíš povinné vyplnit pravdivé údaje o své osobě při registraci a tak, a domnívám se, že by to nenechalo registrovat více shodných lidí.

Ale nezkoušel jsem to. A i tak by nejspíš šlo naprosto legálně registrovat se za několik moderátorů diskuze.

Na druhou stranu nikdo neověřuje, jestli jsou vložené údaje pravdivé. Jde tam vyplnit celkem libovolný blábol. A zajímavé také je, že se nikde nevyplňuje adresa webu, kde se vyhledávání zobrazuje (teda alespoň pokud jsem něco nepřehlédl), takže problém s tím, že by tomu třeba vadilo použití různých API klíčů na jedné doméně se snad vyskytnout nemůže.

Ale... Nezkoušel jsem to. Nemám potřebu, 5000/měsíc mi zatím bohatě stačí.

Kombinování výsledků z obou služeb by mohlo fungovat, ale bude složitější na naprogramování a lidi budou zmatení, když pokaždé dostanou velmi odlišné výsledky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0