Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Ahoj :)

Při hledání obrázků mi Google ukáže obrovský náhled a na pozadí stránku, na které je obrázek umístěn. Velikost náhledu má za následek, že na vlastní stránku s obrázkem už často vůbec nekliknu. Myslím by bylo velmi snadné se přít o to, zda se zde Google pohybuje už za hranicí autorského zákona, pokud jde čistě o reprodukci toho obrázku.

Nicméně přemýšlím, zda jsem jako autor potenciálně postižené stránky ochoten to tolerovat na základě úvahy, že mi Google i přesto nějaké ty návštěvníky přinese. V této souvislosti by mě zajímalo, zda mou stránku na pozadí toho náhledu načítá Google ze své vlastní databáze, nebo zda ji načítá z mého hostingu pokaždé, když ji ve výsledcích ukáže.

(Nejsem si jistý a mohu svůj názor kdykoli změnit, ale možná, pokud ji načítá z vlastní databáze, jsem (spíš) ochoten nad tím mávnout rukou, než když mi pokaždé způsobí traffic a přitom je otázkou, kolik brouzdalů ke mně skutečně přes vyhledávač zabrousí.)
Plaváček
Profil
Google nenačítá z vlastní databáze (podívej se na vlastnosti obrázku třeba tady http://www.google.cz/imgres?q=%C5%A1koda+fabia&hl=cs&sa=X&rls=com.microsoft:cs:IE-SearchBox&biw=1280&bih=870&tbm=isch&prmd=imvnsr&tbnid=_cEuqqvIAyd6hM:&imgrefurl=http://cs.wikipedia.org/wiki/%25C5%25A0koda_Fabia&docid=cmELKUTwCHI0yM&imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Skoda_Fabia_II_Facelift_front_20100515.jpg/250px-Skoda_Fabia_II_Facelift_front_20100515.jpg&w=250&h=181&ei=TZDdT5n0C8rm4QSLvaHYCg&zoom=1). Myslím, že ti to může být spíše ke prospěchu.
Petr ZZZ
Profil
Nejde mi (jen) o to, odkud načítá obrázek v popředí, ale (taky) o to, odkud načítá stránku v pozadí obrázku. Čert vem ten jeden obrázek, ale co když načítá v pozadí datově objemnou stránku (třeba s více obrázky), na kterou ale nikdo neklikne?
Plaváček
Profil
Petr ZZZ:

Pořád netuším, co tě trápí. Když jako uživatel hledám obrázek, nechci přeci stránku, chci obrázek. Když ještě navíc kliknu na stránku, protože se mi obrázek líbí, je to pro tebe přínos, ne? Návštěva navíc, kterou bys jinak nezískal.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Nejde mi (jen) o to, odkud načítá obrázek v popředí, ale (taky) o to, odkud načítá stránku v pozadí obrázku.
Je to přímo z tvého webu, který se zobrazuje v iframe - viz např. zdrojový kód výše odkázané ukázky. (Můžeš to poznat třeba tak, že občas se v pozadí zobrazuje stránka 404 nebo 500(něco) - a stránku bez obrázku by si Google nedával do své databáze.)
Cody
Profil
Tenhle případ je podle mě v pořádku, tady s tím nemám problém.

Téma samotné mě přijde mnohem zajímavější u zobrazování počasí, programu filmů nebo aktuální měny.

Například: https://www.google.cz/search?q=program+kina+brno
Petr ZZZ
Profil
Hm, Plaváčku, koukám na to a asi máš pravdu. Sice tu stránku, jak píše jenikkozak, nejspíš opravdu načte přímo:

http://www.google.de/imgres?q=Semanotus&hl=de&safe=off&gbv=2&biw=1366&bih=673&tbm=isch&tbnid=nyT0xMA0zrlkbM:&imgrefurl=http://www.zabra.at/zabra_00000088.html&docid=JNGZVX2udIK1qM&imgurl=http://www.zabra.at/bilder/Semanotus_undatus_copyright_Petr_Zabransky.jpg&w=800&h=533&ei=GprdT9WQEonVtAb17q2uDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=888&vpy=160&dur=3484&hovh=183&hovw=275&tx=140&ty=103&sig=114954443073557434362&page=1&tbnh=149&tbnw=183&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:5,s:0,i:84

...ale vlastně je to k mému dobru, protože tak zajistí, že tu stránku uživatel hnedka vidí. Zda se stránka líbí nebo ne (a uživatel odklikne postranní panel vyhledávače), to už není věcí vyhledávače, ale autora stránky.

Co píše Cody, na tom ovšem taky asi něco bude. Jedná-li se o informaci, která je ze své povahy natolik krátká, že se vejde do náhledu vyhledávače, nemusí mít uživatel důvod klikat dále. Potom je otázka, co s tím majitelé takových stránek budou dělat. V krajním případě by mohli sledovat míru prokliku z vyhledávače a až klesne pod nějakou míru, dají si na stránku noindex a začnou ji více propagovat v tisku a v televizi.
Plaváček
Profil
Petr ZZZ:

Tak ještě jednou - vyhledávač obrázků, pokud pochopíš, jak funguje a naučíš se ho využívat, je pro tebe, jako majitele webu, vždy přínos. Vždy. Noindex je nesmysl. Nesmysl pro stránku, jejímž smyslem existence je být veřejně dostupná. Pokud ji nechceš indexovat, pak ji nevyráběj.
Petr ZZZ
Profil
Plaváček:
Já ti rozumím, ale myslím si, že to až tak černobílé není a že spektrum motivů vyrobit stránku je pestřejší než jen nalezitelnost přes vyhledávače. Osobně jsem rád, že Google moje stránky najde, to ale neznamená, že by mi bylo úplně jedno, jakou formou je hledajícímu prezentuje.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0