Autor Zpráva
Martin Hampl
Profil
Dobrý den, dočetl jsem se že existují podvodné katalogy, které se vyznačují tím, že lákají na registraci zdarma. Poté co se zaregistrujete, vám třeba po měsící přijde na email výzva k zaplacení poplatku za užívání katalogu (klidně i 10 000,-). Katalog se poté odvolává na to že to bylo v podmínkách při registraci (samozřejmě malým písmem v hromadě textu kterej absolutně nikdo nečte). Ze strachu jsem si všechny katalogy v kterejch sem se registroval (80) progůgloval a nic jsem naštěstí nenašel.. Mám 4 otázky:

1) Jde nějak bezpečně poznat poctivý katalog?
2) Nevíte náhodou jak je tento podvod vymahatelný?? vždyt' nikdo nic nepodepsal, mají akoráv vaš email a URL...
3) Doslechl jsem se že registrace do katalogů je zbytečná (až na pár vyjímek) a navíc teda riskuju, tak jsem se na to vykašlal, dělám dobře?
4) Setkal jste se někdo s tímto podvodem? Nebo se jedná spíš o raritu a podvodnej je 1 katalog z tísíce?
panther
Profil
Martin Hampl:
3) Doslechl jsem se že registrace do katalogů je zbytečná (až na pár vyjímek)
tímto bodem sis víceméně odpověděl.

O podobných podvodech slyším poprvé (pravda, o katalogy se nazajímám), ale i kdyby to bylo bez rizika (a samozřejmě s nulovým účinkem), proč má smysl se někam registrovat?
Ivy
Profil
Další podvod který se mi před časem přihodil funguje takto:
Dostala jsem mailovou zprávu, že moje registrace na katalogu Blablabla vyžaduje jakési potvrzení telefonem a hádejte jaký byl tarif?
Jiná věc se kterou jsem se setkala byla ta, že jsem se našla v katalogu kde jsem se stoprocentně nezaregistrovala.
Giga
Profil *
Áno, jestvujú katalógy, ktoré vás dobrovoľne zaregistrujú a rok majú na stránkach odkaz na váš web. Po roku posielajú e-mail s výzvou k úhrade (väčšinou nepodstatnej sumy do 15,- Eur) za prezentáciu na nasledovné obdobie.
Ak chcete, aby predložili zmluvu, komunikácia utíchne. Ak nezaplatíte, odkaz na váš web na stránkach zostane a o rok to skúsia znovu.

Na e-mailové výzvy obvykle nereagujem. Pri telefonátoch žiadam predložiť zmluvu, respektíve vyjadrím nezáujem o prezetáciu v pochybnom katalógu.
Plaváček
Profil
Martin Hampl:

Pěkný seznam (a velmi užitečný web) zde: http://www.spolecna-obrana.estranky.cz/clanky/cerna-listina-nepoctivych-katalogovych-firem/.

A můj starší článeček o katalozích: http://plavacek.posterous.com/katalogomanie-aneb-rizika-bezhlave-registrace
Sir Tom
Profil
Martin Hampl:
Také dobrý den,
někteří z mých klientů se s tím již setkali. Dostali zprávy na úžasné zařazení stránek do oborových katalogů. Samozřejmě, že za poplatek (který je vždy proměnlivý). Pochopitelně, že klienti neví, o co se jedná a tak tyto zprávy delegují mě a žádají radu. Vždy jim vysvětlím o co se jedná a doporučím na tyto nabídky nereagovat. Stačí se jen zeptat ve svém okolí, kolik lidí využívá tyto "rádoby" katalogy - dyť některé ani nemají dobré jméno na internetu. Sprostí vytahovači peněz. (Stejně jako tak, když tvému klientovi zavolá nějaká "rádoby" agentura na SEO a tvoje dílo u něj pomlouvá, jak je hrozný a vůbec nenalezitelný... a že za 20 000,- všechno opraví, že oni vědí co je pro firmu mého klienta nejlepší, když ji vůbec neznají, atd...)

Bohužel Giga má pravdu - takhle to někdy funguje. Člověk by rád dělal pouze webdevelopera, ale kvůli těmto věcem musí být i trošku právník... :(
Ivy
Profil
[#3] Ivy
Tak jsem asi našla ten katalog, který posílal mailové zprávy s žádostí o potvrzení, píšou o něm tady. Jedná se o www.katalog-cz-firem.cz.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0